Sadettin ORHAN sorhan@bugun.com.tr 25 Ekim 2008 Bugün

İsteğe bağlı sigortalılık, özellikle bayanlar tarafından çok tercih edilen bir sigorta türü.

Herhangi bir şekilde çalışmayan ev hanımları 1 Ekim'den önce ya SSK'ya ya da Bağ- Kur'a isteğe bağlı prim ödüyorlardı. Ancak sosyal güvenlik reformuyla isteğe bağlı sigortalılara iki kötü sürpriz geldi. Evet, 1 Ekim itibariyle SSK'nın isteğe bağlı sigortası kaldırıldı ve ödenmesi gereken prim tutarı artırıldı.

Daha doğrusu isteğe bağlı sigortalılara sağlık primi ödeme zorunluluğu getirildi. Böylece yeni dönemde bu sigortalıların ödemesi gereken en az prim tutarı 204 YTL oldu. Reformdan önce ise SSK'lılar 160 YTL, Bağ-Kur'lular ise 34 YTL'den başlayan tutarlarda prim ödüyorlardı.

İsteğe bağlı yerine çalışmayı tercih edin!

SSK'nın isteğe bağlı sigortası kaldırıldığı için, önceden beri SSK'ya isteğe bağlı prim ödemekte olanlar, bundan sonra da isteğe bağlıda kalırlarsa ödedikleri primler Bağ-Kur gibi değerlendirilecek. Bu şekilde 3,5 yıldan fazla prim ödedikleri taktirde de SSK'lı olarak 7.000 günle değil, Bağ-Kur'lu gibi 9.000 günle emekli olacaklar. Yani 5,5 yıl fazladan prim ödemek zorunda kalacaklar.

Böylece SSK'lılar için isteğe bağlının pek bir cazibesi kalmadı. Bağ- Kur'luların ise primi artmış oldu. Anlayacağınız, onların da ağızlarının tadı kalmadı. Bundan sonra isteğe bağlı sigortalılara tavsiyemiz, durumları uygunsa isteğe bağlı prim ödemektense girip bir işyerinde çalışsınlar.

KAPICILIK MI? HİZMETÇİLİK Mİ?

Bu arada okurlarımızdan, geçtiğimiz günlerde basında çıkan bir haberle ilgili soru alıyoruz. Bir uzman görüşüne dayanan haberde, isteğe bağlı sigortalıların bundan sonra hizmetçi ya da kapıcı gibi sigortalı olurlarsa normal çalışmaya göre daha az prim ödeyeceklerine yer verilmiş. Yani isteğe bağlı sigortalılara kapıcı veya hizmetçi olun deniliyor.

Evet, hizmetçiler ve kapıcılar gelir vergisi ödemediklerinden, işverene maliyetleri biraz daha azdır. Ancak böyle bir tavsiye, insanlarımızı hileli işlemlere, sahte sigortalılıklara, kağıt üzerinde işyeri ve apartmanlar kurmaya kadar götürecektir. Kaldı ki yüz binlerce isteğe bağlı sigortalının hangi biri hangi bir evde yada apartmanda hizmetçi, kapıcı olacak? Kısacası ikinci bir "çocuk sigortalılar" vakasına gerek yok.

Zira SGK, özellikle reformla birlikte yapılan düzenlemelerle, çok daha geniş bir bilgi toplama ağına kavuştu. Bunun sonucu olarak, kağıt üstünde hizmetçi ya da kapıcı olsanız bile, fiilen çalışmadığınız sürece sigortanız geçerli sayılmayacaktır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Soru: Sadettin Bey, 1961 doğumluyum, SSK ilk giriş tarihim 01.01.1981'dir. SSK, Bağ-Kur ve askerlik borçlanmasını yaptım, Bağ-Kur'daki hizmetimi SSK'ya aktardım. Nisan 2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı prim ödemeye devam ediyorum. Ekim ayı sonu itibariyle 5074 günü tamamlamış oluyorum, 1 (bir) günüm eksik kalıyor. Bu bir günlük borcumu 2 kasımda ödeyip 3 kasımda emeklilik dilekçemi vererek işlemlerimi başlatabilir miyim? Eğer bu mümkün değil ise bir gün için bir aylık prim ödeyip işlemleri aralıkta mı başlatmalıyım? H. AÇIKGÖZ

Cevap: Değerli okurum, 5510 sayılı sosyal güvenlik yasası ile isteğe bağlı sigortalılara da ay içinde kısmi prim ödeme imkanı getirilmiştir. Dolayısıyla siz de emekliliğine kalan 1 gün için prim ödeyip hemen dilekçe verebilirsiniz. Şimdiden emekliğiniz hayırlı olsun.