Anlaşmalı Boşananlar Yandı
Sosyal Güvenlik Kurumu, Hayatta Olmayan Babalarının Maaşını Almak için Eşlerinden Resmen Boşananları Yakın Takibe Aldı.


Sosyal Güvenlik Kurumu, hayatta olmayan babalarının maaşını almak için eşlerinden resmen boşananları yakın takibe aldı. Haksız yere maaş alanların tespitini yaptıktan sonra kurum, bu kişilerin aylıklarını kesecek, ödenen parayı yasal faiziyle geri alacak. Ayrıca, cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulunacak.

1 Ekim'de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) reformuyla birlikte önemli bir suiistimalin önünde geçiliyor. Kurumun araştırmalarına göre anlaşmalı boşanmalar en çok Batı Karadeniz Bölgesi'nde yaygın. Kadınlar, hayatta olmayan babalarının maaşını almak için eşlerinden resmen boşanıyor. Kâğıt üzerindeki boşanmalar sebebiyle kurum söz konusu kişiye babasının maaşını ödemek zorunda kalıyor. Şikâyet üzerine yapılan baskınlarda eşlerin boşanmış görünmelerine rağmen birlikte yaşadığı tespit ediliyor. Çoğunlukla 'misafirliğe geldi', 'çocukları görmeye geldi' gibi bahaneler öne sürülüyor. Ancak herhangi bir cezai müeyyide uygulanamıyor. Bunların devlete maliyetinin sağlık harcamalarıyla birlikte yüksek bir oranı bulduğu tahmin ediliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Bolu İl Müdürü Davut Eker, yürürlüğe giren reformda yer alan 5510 sayılı yasanın 56. maddesinin son fıkrasında, "Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96'ncı madde hükümlerine göre geri alınır." şeklinde yapılan düzenlemeyle, hileli boşanmaların önüne geçileceğini söylüyor.

Davut Eker, düzenlemenin mevzuatta bulunan bir boşluğu doldurduğunu belirterek, şunları kaydediyor: "Bu yasal düzenlemeyle kurumca haksız kazanç elde edenlerin önüne geçildiği gibi gerçek dışı boşanmaların da önüne geçilerek toplumumuz içinde hızla yayılan bir huzursuzlukta sona erdirilmiş oluyor. Diyanet'te konu hakkında açıklama yapma gereği duymuş, 'hileli boşanma' sonucu alınan paranın helal olmayacağını, ölen kimselerin hangi çocuklarının yardım alacağının kanunda belli olduğunu, maaş almak için boşanmak ya da yasal olsa da dinimizce hile olduğunu, caiz olmadığını ifade etmiştir."

İl Müdürü Davut Eker, Bolu'da anlaşmalı boşananları yakın takibe aldıklarını söylüyor. Eker, dosyaları incelemeye başladıklarını, haksız yere maaş alanlar hakkında işlem yapacaklarını ifade ediyor. Eker, bu yola başvuranlara bir atasözüyle hatırlatmada bulunuyor: "Böyle bir yola teşebbüs eden kişiler, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olacaklar."