Yahya Arıkan 26 Ekim 2008 Cumhuriyet

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Yasası?nın bu ay yürürlüğe giren hükümleri, daha önce T.C. Emekli Sandığı?ndan emekli olmuş (1995 yılında) 1996 yılından bu yana serbest avukatlık yapan birisine hangi yükümlülükler getiriyor? Ahmet Uyu

T.C. Emekli Sandığı?ndan emekli olup büro açıp-vergi mükellefi olup avukatlık bürosu açanlar için 506 sayılı Kanun bir SGDP kesintisi öngörmüyor. Ama 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu?nun Ek 20. maddesine göre; ?? Diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan, 24?üncü maddenin (I) numaralı bendinde belirtilen kapsamda çalışmaya başlayanlar, çalışmaya başladıkları ayı takip eden ay başından itibaren, çalışmalarının sona erdiği ay dahil, bu Kanunun 50?nci maddesine göre belirlenen onikinci gelir basamağının %10?u oranında sosyal güvenlik destek primi öderler?? demektedir. Bu maddenin uygulaması ise tartışmalıdır, zira madde içinde 1479 sayılı Kanun?un 24/1 bendine tabi olarak çalışanlardan SGDP kesintisi yapılacağı ifade edilmiştir. Ancak, avukatlar 1136 sayılı Kanun gereğince SSK sigortalısı sayılıyor.

Ancak 1 Ekim 2008 sonrasında ister SSK?den, ister T.C. Emekli Sandığı?ndan isterse de Bağ-Kur?dan emekli olsun aldıkları emekli aylığından 2008?de yüzde 12 oranında SGDP kesilecek. Her yıl bir puan artarak 15?e çıkacak.

EŞİN VEFATI HALİNDE DUL VE YETİM AYLIĞI BAĞLANIR

Karım muayenehane hekimi olarak Bağ-Kur emeklisi. Bense emekli öğretim üyesi olarak Emekli Sandığı?ndan maaş alıyorum. Yaklaşık eşimden 5 kat fazla. Önce benim öleceğimi varsayarsak, acaba eşim benim emekli maaşımdan ya da bunun bir bölümünden yararlanabilir mi? Dr. Yücel Tangün

Vefat etmeniz halinde eşiniz sizden dul aylığı alabildiği gibi, siz de eşinizin vefatı halinden ondan dul aylığı alabilirsiniz. Ancak, 5510 sayılı Kanunla birlikte, 01.10.2008 tarihinden itibaren vefat eden sigortalının dul eşine % 50?si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise 5510 sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75?i oranında dul aylığı bağlanacak.

EMEKLİLİĞİNE 2 YIL KALANLAR ERKEN EMEKLİ OLUR MU?

Ocak ayında doğum yapacağım. 2 sene önce yani 2009 Ocak itibarıyla emekli olabilir miyim?

Didem Demirkaya Topaloğlu

?Emekliliğine 2 sene kala 1 çocuk sahibi olanlar 2 sene erken emekli olacaklar? şeklinde bir kanun yok. Ancak, SSK?lı olarak çalışan kadınlar doğum nedeniyle işinden ayrılırlarsa bu çalışamadıkları sürenin 2 yıla kadar olan kısmını borçlanma hakkı olacak. Sadece gün sayınızı artıracak ama 2 yıl önce emekli olamayacaksınız.

SORU - CEVAP

Sorularınız için malicozum6ismmmo.org.tr adresine mail atabilirsiniz. Tüm sorular e-posta ile tek tek çevaplanacaktır.