kamu işçi maaş

Konu: SSK Prim İndirimi Uygulaması

 1. #1
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  SSK Prim İndirimi Uygulaması

  19.11.2008 İbrahim IŞIKLI Dünya

  4/(a) bendi kapsamındaki sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerinin, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutar Hazine'ce karşılanacak. Konuyla ilgili uygulama hakkında SGK genelgesi (2008/93) yayınlandı.

  Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları prim oranının işveren hissesine ait kısmından yapılması öngörülen beş puanlık indirimden, 4/a (SSK) kapsamındaki sigortalıları çalıştıran, özel sektör işyeri işverenleri yararlanabilecek.

  Özel nitelikteki bina inşaatı ile ihale konusu işyeri işverenleri, aranılan şartları sağlamış olmaları kaydıyla, beş puanlık prim indiriminden yararlanabileceklerdir.

  Hazine'ce karşılanan sigorta primleri, gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmayacaktır.

  İsteğe bağlı sigortalılar adına tahakkuk eden malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarına ait primlerin tamamı sigortalı hissesi olduğundan, bu nitelikteki sigortalılar, işveren hissesi sigorta prim indirimi kapsamında bulunmamaktadır.

  Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin işveren hissesinin beş puanlık kısmının Hazine'ce karşılanabilmesi için, işverenlerin, muaccel sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması gerekmektedir. İşverenlerin muaccel borçlarının bulunup bulunmadığı hususu ise her bir işyeri bazında ayrı ayrı değerlendirilecektir.

  Muaccel sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmayan işverenlerce aylık prim ve hizmet belgeleri 5510 sayılı kanun türü seçilerek kuruma gönderildikten sonra, muhteviyatı prim tutarlarının on-line banka kanalıyla ödenmesi halinde, sözkonusu paralar ilgili bankaca mutabakat onayının verilmesi halinde işyeri müfredat kartına kısa süre içinde aktarılmaktadır. Buna karşın, bahse konu paraların ünitelerin ilgili bankalardaki kullanım hesaplarına veya posta ya da başka bir ünite kanalıyla ödenmesi halinde sözkonusu işlemler manuel olarak yürütüldüğünden, primlerin ilgili müfredat kartına aktarılması işlemleri kimi zaman uzun süre almaktadır.

  Muaccel sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçları bulunmayan özel nitelikteki işyeri işverenlerinin söz konusu sigorta prim indiriminden yararlanabilmeleri için, aylık prim ve hizmet belgelerini 5510 sayılı kanun türünü seçmek suretiyle yasal süresi içinde kuruma göndermeleri gerekmektedir. Beş puanlık prim indirimine ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerini en geç ilişkin olduğu ayı takip eden ayın 23'üne kadar kuruma verilmeyen aylık prim ve hizmet belgelerinden dolayı 5 puanlık prim indiriminden yararlanılması mümkün olamayacaktır.

  Aylık prim ve hizmet belgesinin 5510 sayılı kanun türü seçilerek gönderilmesi sırasında, sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari para cezası borç türleri için ayrı ayrı olmak üzere, 0.99 YTL veya altındaki borçlar sorgulama sırasında dikkate alınmayacak ve bu miktarlarda borcu görünen işyerleri için 5510 sayılı kanun türü seçilebilecektir.

  İşverenlerin aylık prim ve hizmet belgelerini 5510 sayılı kanun türünü seçmek suretiyle kuruma göndermeleri sırasında, kurum veri tabanından ilgili işyerinin muaccel sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunup bulunmadığı sorgulanacak ve yalnızca muaccel borcu bulunmayan işyerleri için 5510 sayılı kanun türü seçilebilecektir.

  Beş puanlık prim indiriminin Hazine'ce karşılanabilmesi için gerek işverenin gerekse işverenden iş alan alt işverenlerden kaynaklanan muaccel sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması gerekiyor.

  Alt işverenlerin, yalnızca kendi çalıştırmış oldukları sigortalılardan kaynaklanan muaccel borçlarının bulunmaması halinde söz konusu indirimden yararlanabilecektir.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  24

  Ynt: SSK Prim İndirimi Uygulaması

  bunu anladık zaten uygulaması nasıl olcak ondan haber verin..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Askerlik Borçlanmasında Vergi İndirimi Uygulaması
  Konu Sahibi HFIRTINA Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 31.Ocak.2013, 14:33
 2. Yeni Yatırım İndirimi Uygulaması
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2012, 12:18
 3. Sakatlık İndirimi Uygulaması
  Konu Sahibi ferhat Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Mart.2012, 20:04
 4. Huzur Haklarında Asgari Geçim İndirimi Uygulaması
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Eylül.2009, 09:26
 5. Asgari Geçim İndirimi Uygulaması Programı (Excel)
  Konu Sahibi Abdullah Forum Konu Dışı
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 14.Ocak.2008, 17:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36