26 Kasım 2008 Sadettin ORHAN sorhan@bugun.com.tr

Yeni SGK'da (5510 sayılı Kanun), çalışanlara ait aylık prim ve hizmet belgelerinin verilme zamanını tespitte Sosyal Güvenlik Kurumu yetkili kılındı.

Kurum, yayınladığı tebliğle bu süreyi, primlerin ait olduğu ayı takip eden ayın 23'ü olarak belirledi. Buna göre Ekim ayına ait prim belgelerinin en geç 23 Kasım günü gece 23,59'a kadar SGK'ya internet ortamında gönderilmesi gerekiyordu. Ancak SGK'nın sitesinde meydana gelen geçici sorunlar nedeniyle bu tarih 1 Aralık'a kadar uzatıldı.

Yanlışı düzeltme hakkınız var

Bu arada bize gelen sorulardan da anlaşıldığı üzere pek çok işveren, SGK'nın sitesinden prim belgelerini gönderirken 5510 sayılı Kanunu seçemeyince, diğer kanunları seçerek belgeleri göndermiş. İşverenler haklı olarak cezai yaptırımla karşı karşıya kalmamak için böyle bir yolu tercih etmiş.

Ancak belgeleri internet ortamında gönderme tarihi 1 Aralık'a kadar uzatıldığından ve SGK'nın sistemindeki sorun giderildiğinden, önceki gönderdiğiniz belgeler için iptal prim belgesi düzenleyerek yeniden gönderebilirsiniz.

Böylece hem 5510 sayılı Kanunu seçerek 5 puanlık prim indiriminden yararlanmış hem de usule uygun işlem yapmış olursunuz. Bu durumda olan işverenlerin iptal prim belgesi düzenlemek için geçerli mazeretleri olduğundan, SGK da bu konuda herhangi bir sıkıntı çıkarmayacaktır.

Uzatma sadece bu ay için!

Ayın 23'ü olan prim belgesi gönderme tarihinin 1 Aralık'a ertelenmesi sadece bu ay için geçerli olan bir düzenleme. Diğer aylarda yine prim belgesini SGK'ya elden/internetten gönderme tarihi ayın 23'ü olarak uygulanmaya devam edecek.

Sosyal Güvenlik Dünyası'nı takip edin..

Okurlarımızdan ve özellikle de muhasebeci, mali müşavir ve insan kaynakları yöneticisi olan okurlarımızdan, yeni sosyal güvenlik uygulamaları ile ilgili teknik sorular alıyoruz. Uygulamanın teknik ayrıntıları ile ilgili olarak, köşe yazısı formatında maalesef çok fazla detaya giremiyoruz. Fırsat buldukça da mail ortamında cevap vermeye çalışıyoruz. Ancak meslek mensubu okurlarımıza tavsiyemiz, sosyal güvenlik alanında ilk ve tek süreli yayın olan Sosyal Güvenlik Dünyası Dergisi'ni takip etmeleridir.

Sosyal Güvenlik Müfettişleri Derneği'nin çıkardığı dergi, hem uygulamayı hem de teoriyi bir arada sunuyor. Dergi ile ilgili olarak 0312 435 37 65 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Okur sorularına cevaplar...

Doğum borçlanması yapabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, ilk doğumum 30.4.1988 olup, ilk işe giriş tarihim 25.12.1988'dir. Buradaki işe girişim için 5 günlük bir prim ödenmiştir. 2. doğumum olan 12.4.1993'e kadar herhangi bir çalışmam olmadı. Doğum tarihim 31.1.1961 olup, halen SSK isteğe bağlı olarak prim ödemekteyim. Prim ödeme günüm 3838. Ben doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim? Habibe Bayın

Cevap: Değerli okurum, verdiğiniz bilgilere göre doğum borçlanması hakkınız var. Ancak doğum sebebiyle işten ayrıldığınızı kanıtlayamazsanız borçlanma talebiniz reddedilebilir. Reddedilmesi durumunda mahkemeye gidebilirsiniz. Kazanma ihtimaliniz yüksek ancak kesin bir şey söyleyemeyiz. Zira bu konuda henüz sonuçlanmış bir dava bulunmuyor.

Emeklilikte problem çıkar mı?

Soru: Sadettin Bey, bir yıldır özel bir firmada çalışıyorum internet ortamında sigorta günlerime baktığımda problem gözükmüyor. Muhasebecimiz de e-bildirgeyi iş yerimize asıyor. Yalnız sigorta primlerimin ödenmemesi durumunda sosyal haklarımda ve ileride emekliliğimde bir problem olur mu? Emekli olacağım zaman bu primleri benden isterler mi? Yağız Derman

Cevap: Değerli okurum, primleriniz SGK'ya bildiriliyorsa sizin için herhangi bir problem olmaz. Sizin için önemli olan primlerin bildirilmesidir. Primlerin ödenmesi işverenle SGK arasında bir durumdur. Emeklilikte de size herhangi bir sorun olmaz.

Düzeltme ve teşekkür..

24 Kasım tarihli yazımızda Turgay Soner isimli memur okurumuza verdiğimiz cevapta, emeklilikte 4/a'ya (SSK'lı) tabi olarak çalışması durumda ödeyeceği destek primi %31,5-36 olarak yer almış. Oysa okurumuzun emeklilikte SSK'lı olarak ödeyeceği destek primi oranları %31-36,5 olacaktı. Bu rakam hatasını fark eden ve bize haber veren kıymetli üstadım Naci Şahin'e teşekkür ediyorum.