taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Raporlu Günler...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    53

    Raporlu Günler...

    Merhaba arkadaşlar benm bir sorunum var şimdi bir çalışan hastaneden rapor alıyor hastaneye yatış 21.09.2008 işe başlama tarihi ise 28.10.2008 işveren kaç gün bu kişiyi sigortalı gösterecek?Eylül ayından 22 gün gösterildi.Birde sgk na raporu vermemiz gerekiyormu?Vermezsek cezası ne kadardır? LÜtfen bana yardımcı olun arkadaşlarr..


  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Raporlu Günler...

    Merhaba,
    Ekim ayında dört gün çalıştığına göre (28-29-30-31/10/2008) 4 gün bildirmeniz gerekir. SSK İşlem yönetmeliği 109. madde gereğince de eksik gün bildirim formu göndermeniz gerekir.



    Alıntı SSK İşlem Yönetmeliği Nickli Üyeden Alıntı
    Madde - 109 .........
    (13) Aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte ay içinde otuz günden az çalışan veya eksik ücret ödenen sigortalılara ilişkin;
    a) Kurumca yetkilendirilmiş sağlık hizmeti sunucularından veya işyeri hekimlerinden alınmış istirahatlı olduğunu gösteren raporu,
    b) Ücretsiz veya aylıksız izinli olduğunu kanıtlayan izin belgesi,
    c) Disiplin cezası uygulaması, gözaltına alınma ile tutukluluk haline ilişkin belgeleri,
    ç) Kısmi süreli çalışmalara ait yazılı iş sözleşmesi,
    d) İşverenin imzasını da taşıyan puantaj kayıtları,
    e) Grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulduğunu veya işe ara verildiğini gösteren ilgili resmi makamlardan alınan yazı örneği,
    sigortalıların eksik gün bildirimine ilişkin bilgi formu (Ek-10) ekinde Kuruma verilir veya Acele Posta Servisi, iadeli taahhütlü ya da taahhütlü olarak gönderilir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    54

    Ynt: Raporlu Günler...

    belirttiğinize göre işçi eylül ayında 10 gün raporlu, dolayısı ile 20 gün sigortalı göstermeniz gerekiyordu.
    10 günlük sigorta ücretini yatırmadığınıza göre ek 10 ile raporu sgk ya bildirmeniz ya da sgk nın sitesinden raporun, iş göremezlik giriş kısmından girişini yapmanız gerekiyordu.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    53

    Ynt: Raporlu Günler...

    biz intternetten işgörmezlik kısmından girişi yaptık.Fakat bir şeyi anlamadım neden eylül ayında 20 gün göstermemiz gerekiyordu?Ayrıca sigorta 30 gün üzerinden bildirilmiyormu niçin 31 gün olarak belirttiniz??
    ?LÜTFEN SORUMA CVP VERİN??

  5. #5
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.043

    Ynt: Raporlu Günler...

    Alıntı YESİM549 Nickli Üyeden Alıntı
    biz intternetten işgörmezlik kısmından girişi yaptık.Fakat bir şeyi anlamadım neden eylül ayında 20 gün göstermemiz gerekiyordu?Ayrıca sigorta 30 gün üzerinden bildirilmiyormu niçin 31 gün olarak belirttiniz??
    ?LÜTFEN SORUMA CVP VERİN??
    Sn YESİM549 ;

    Forum üyeleri elinden geldiği kadar , bilgisi dahilinde sorulara cevap vermeye çalışırken ve hatta bu konu yine sizin açmış olduğunuz başka bir başlık altında görüşülmesine devam edilirken ;

    - Sesinizi yükseltmenin ( Büyük harf )

    - Ve emredici bir şekilde ifadenizi .(Cvp verin) anlmak mümkün değil.

    İlk açtığınız başlıkta soruyu hatalı sordunuz nerelere gelindi.Eksik günlerde 30 değil 31 ( aya göre ) üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

    Ya da size sormak gerek Eylül ayında 21.09 da rapor alan ve Eylül sonuna kadar raprlu olan neden 22 gün ?
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  6. #6
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Raporlu Günler...

    Merhaba,
    Arkadaşımız fiili çalışması 20 olduğu için 21 Eylül'de hastaneye yatış söz konusu olduğu için 20 gün olarak belirtmiş, eğer 20 gün bildirmiş olsanız da hatalı olmayacaktı. Yaptığınız uygulama hatalı değil SGK tatafından istirahatli günlerin ilk iki günü ödenmediği için işverenler arasında oluşan bir teamülle bu iki gün ödenmekte ve bordroda gösterilmektedir.

    Neden 31 gün. Çok basit, çünkü ekim ayı 31 gündür. İlke olarak çalışanın fiili çalışma günü ne kadarsa bildirimde bu fiili gün bildirilir. Ama, eğer tam çalışan biri söz konusuysa ve eğer ayın gün sayısı otuzun altında veya üstündeyse 30 gün bildirilir. Eğer çalışma süresi 30 günün altındaysa fiili çalışma günü bildirilir.

    Konuyla ilgili "SSK Mevzuatı(Arşiv)" bölümünde açıklamalar var. Arama yaparak bulabilirsiniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    53

    Ynt: Raporlu Günler...

    Syn.Tamer Başkan şimdi bnm bilmediğim ayrı bir konu ise sgk kurumuna ek-10 nun ekinde verilecek olan istirahat raporu verilmediği taktirde ceza tutarı ne kadar bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim..

  8. #8
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Raporlu Günler...

    Alıntı 5510 Sayılı Kanun Nickli Üyeden Alıntı
    Madde 86 ...
    Prim belgeleri ve işyeri kayıtları
    MADDE 86- İşveren bir ay içinde 4 üncü ve 5 inci maddeye tabi çalıştırdığı sigortalıların ve sosyal güvenlik destek primine tabi sigortalıların;
    .......
    .......
    Ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların, otuz günden az çalıştıklarını ispatlayan belgelerin işverence ilgili aya ait aylık prim ve hizmet belgesine eklenmesi şarttır. Kamu idareleri ile toplu iş sözleşmesi imzalanan işyerlerinde bu şart aranmaz.

    Alıntı 5510 Sayılı Kanun Nickli Üyeden Alıntı
    Madde 102 ........
    c) 86 ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri, Kurumca belirlenen şekilde ve usulde vermeyenler ya da Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde anılan ortamda göndermeyenler veya belirlenen süre içinde vermeyenlere her bir fiil için;
    1) Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında,
    2) Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında,
    3) Ek belgenin 86 ncı maddenin beşinci fıkrasına istinaden Kurumca re'sen düzenlenmesi durumunda, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin yarısı tutarında,
    4)Belgenin mahkeme kararı, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden, hizmetleri veya kazançları Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiği anlaşılan sigortalılarla ilgili olması halinde, belgenin asıl veya ek nitelikte olup olmadığı, işverence düzenlenip düzenlenmediği dikkate alınmaksızın, aylık asgari ücretin iki katı tutarında,
    idari para cezası uygulanır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    2

    Ynt: Raporlu Günler...

    5510 sayılı kanundan önce işçinin raporlu olduğu günleri eksik olarak bildirip, eksik gün bildirgesini veriyorduk. İşçi raporlu olduğu günlerin ücreti sgk dan alıyordu. Ancak 28.09.2008 tarihinde çıkan Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine Ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğin d.2 maddesi ve e maddesinde yapılan açıklamalardan dolayı kafam karıştı. Şimdi raporlu günlerin bildirimi ne şekilde yapılacak? Bilgilendirirseniz sevinirim . Şimdiden teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Raporlu Günler
    Konu Sahibi serhat21 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Eylül.2014, 10:02
  2. Raporlu Günler Unutuldu, Nasıl Düzeltme Yapılır
    Konu Sahibi ready_35 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 14.Şubat.2014, 09:27
  3. Raporlu olunan haftada fazla mesainin raporlu güne sayılması.
    Konu Sahibi evergreen Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 14.Eylül.2011, 12:15
  4. RAPORLU GÜNLER
    Konu Sahibi s_yasar_86 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Mart.2009, 09:44
  5. Raporlu Günler
    Konu Sahibi YESİM549 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 21
    Son Mesaj : 26.Kasım.2008, 19:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36