cfo-bmi

Konu: SSK Primleri - Asgari Ücretten Ödeme Sorunu

SSK Primleri - Asgari Ücretten Ödeme Sorunu

Herkese merhaba

Araniza yeni katildim.

Calistigim sirket ile ilgili bazi hususlarda sorularim olacak. Tecrubesi ve bilgisi olanlar cevaplayabilirse cok yardimci olacaklar.

Tam bir yildir bir yazilim firmasinda calisiyorum. Anlasitigim maasim 2300 YTL. Ancak maaslarimiz SGK'ya asgari ucret olarak gosteriliyor ve primlerimiz bu sekilde yatiyor. Maaslarimizin asgari ucrete mukabil olan kismi resmi sirket hesabindan ayni bankadaki hesabimiza aktariliyor. Kalan kismi ise bir baska hesaptan aktariliyor ve bankanin internet subesinde islem detayina bakinca "OTOMATIK" yazdigini goruyorum.

Bu durumdan resmi olarak sikayetci olmak istesem, nasil bir yol takip etmem gerekir? Ne gibi belgeler ibraz edebilirim? Banka, gonderilen paranin hangi hesaptan geldigini bildirmekle yukumlu mudur?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

Ynt: SSK Primleri - Asgari ucretten odeme sorunu

bankanında hemen böyle bir durumu devlet kurumlarına bildirme yükümlülüğü var
    yani sizin maaşınız 2300 se ve de işveren bunu asgari ücrettten yatırıyorsa bankada bunu biliyorsa bankanında kusuru var
    demektir. diyer yandan elinizde 2300 ytl aldığınıza dair bordro varsa hesap fişi varsa hakkınızı arayabilirsiniz. ama ilk önce
    işvereninizle görüşüp aranızda halletmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Kalan kısım bankadan ödeniyor ama ne için kim ödüyor? Kara para olarak değerlendirilmedikten sonra banka bunu sorgulamaz. (Eğer oda ücret gibi başka bir firma tarafından ödeniyorsa yeni sgk bildirim zorunluluklarına takılabilir.) Sizin için elinizde resmi bir kanıt. Şikayet yolu ile primlerinizin ve verginizin tam olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz. (İşinizden olma riski de var.) Şikayet sonucu ispat durumunda firmada ağır yaptırımlarla karşılaşır. (Paravan bir firmada çalışıyor gösterilmedi iseniz.)

Tekrar merhaba ve ilginiz icin cok tesekkur ederim.

Firmayla iliskim zaten yilbasinda kesilecek. Kendi istegimle istifa dilekcemi verdim. Sirkette benim gibi dusunen 3 kisi daha var. Hepimiz birlikte sikayet etmeyi dusunuyoruz. Bankada asgari ucret fazlasindaki tutar daha once de soyledigim gibi "OTOMATIK" adi altinda havadan hesabimiza geliyor. Bankanin internet subesinden aldigimiz dekontlarda bir hesap numarasi yok. Yarin bankaya gidip bu hesap numarasini almaya calisacagim.

2300 YTL maas aldigima dair bir belge yok ancak sirket ici e-posta yazismalari var. Bu yazismalarda maasimin tutari acikca yazilmis durumda.

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Çok özür dileyerek şahsınızda genel bir soru sormak istiyorum işçilere;
    Bir işe girdiğinizde ben ne kadar brüt alacağım, nasıl alacağım gibi konularda iş akitlerinizi düzenli yapmıyorsunuzda,
    işten ayrılırken sosyal haklarınız aklınıza geliyor, bir türlü anlamıyorum.

Ynt: SSK Primleri - Asgari Ücretten Ödeme Sorunu

size katılıyorum Sn. Sibel,

Alıntı SİBEL Nickli Üyeden Alıntı
    Çok özür dileyerek şahsınızda genel bir soru sormak istiyorum işçilere;
    Bir işe girdiğinizde ben ne kadar brüt alacağım, nasıl alacağım gibi konularda iş akitlerinizi düzenli yapmıyorsunuzda,
    işten ayrılırken sosyal haklarınız aklınıza geliyor, bir türlü anlamıyorum.
    Ben size bu konuda katılmıyorum Kendimizi İşe yeni girecek biri olarak görelim aylarca iş arıyorsunuz bulamıyorsunuz ve sonunda bir işe gireceksiniz bu durumda bu belgelerin yapılmasını dayatmak o işi ben istemiyorum demek anlamını taşıyacaktır.Aslında benim ihtiyacım yok anlamını bu böyledir hepimizde böyle düşünürüz.Ama şu var İşverenin bunu hazırlayıp işe alacağı personele izah edip imzalatması en doğrusudur bence ozaman işçi anlarki işvereninin ona yanlış yapmayacağını düzgün bi sistemde çalıştığını
    Bence İlk durumda işveren dürüstlüğünü İşçiye yansıtmalıdır...
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH'a İnanmaktır...[/b][/color]

bende size katılıyorum bu işi niye işçiye yüklüyoruz ki zaten iş bulana kadar bir sürü sorunla karşılaşıyor aylarca iş bulamıyor
    iş kapılarında bekiliyor iş buluncada haklarını almak için işverene dayatmada bulunacak bunu uygun bir dille anlatması bile
    işe alınma ma sebebi olabilir. Burada işverenin dürüstlüğü çok önemlidir kazandığı parayı hak etmek istiyorsa yarın öbürgün böyle durumlarda karşılaşmamak için forumlara düşmemek için dürüstlüğünü gösterip işçisine haklarını vermelidir.

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Tabiki ilk işe girerken insanın aklında böyle şeyler olmuyor.Ancak hep rastladığım şey bu; işçi herşeyi biliyor, kabul ediyor sonra işten ayrılacakken dur diyor gider ayak işverenin canını bir yakayım. Uyanıklık yapmaya çalışıyor. Biz buna ekmek yediğin kapıya ihanet diyoruz halk arasında.
    Tamam işverende suçlu, ülkedeki ücret dengeside bozuk, yine de bu şekilde davranmayı doğru bulmuyorum.
    Daha dün birisi geldi, yıllardır çalışıyor kendisine yapılan her türlü sosyal hak istismarını biliyor kurduğu cümle şu; ''eeee burayla işimiz bitti Sibel hanım ödesin ş.....z paraları, ne kadar alsak kar, nereye şikayet etmem gerekiyor?''
    Bende dedim ki siz ordan ayrıldıktan sonra orada çalışan eski iş arkadaşlarınız olacak, işvereni ağır cezalara çarpttırınca onlarda işlerinden olabilirler.
    Kime söylüyorum tabi....Gücü yeten yetene...

Not: Sayın ramazanoğlu lütfen şahsında alınmasın, onun durumunu bilmiyorum. Ben genel anlamda konu hakkındaki fikrimi beyan etmek istedim.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ben Sibel hanıma katılıyorum.

Şöyle bakalım . İşe girmek için anlaştım, ücreti konuştum. Diyelim 1000 ytl. İlk ay geldi ücreti aldım. Ya da bankaya yattı. Niye böyle yattı diye sormaz mı? Muhasebeye gidip bordrom nerde benim demez mi?

Hadi cahil insan olsa neyse. Bilgisayar programcısı bu arkadaş.
    Üstelik günümüzde çalışanlar haklarına o kadar sahip çıkıyorlar ki.
    Artık dünya küçüldü bilgiye ulaşmak çok kolay. Tüm çalışanlar haklarını bal gibi biliyorlar.
    Emekliliğine kaç gün kaldı. Yaşdan beklerse ne olur herkes herşeyi çok yakından izliyor. Doğrusu da bu zaten.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)