cfo-bmi

Konu: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  450

  Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  merhabalar...2009 yılına kadar bağkur için primi ödeme beyanı için dilekçe vermeyen kişilerin 2009 da bağkur primleri halen ödedikleri primden olacak yoksa asgari ödenmesi gereken asgari primemi düşecek..


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  48

  Ynt: bağkura prim beyanında bulunmayaların durumu

  Sayın Neslişah,
  Bende bu konuda sıkıntı yaşıyorum.Bazı mükelleflere odalarından bildirim yapmışlar.İzmir Terziler odası gibi.Bildirimde bulunmayanların ödemeleri asgari rakam olarak kabul edilecek deniyormuş.Oysa İzmir bagkur la geçen cuma görüştüm eğer bildirimde bulunmazsanız eski basamağınızdan ödeme yapılacak deniyor.
  Muallakta kaldım acaba değişen bir durum var mı?
  Bilgisi olan arkadaşların yazmasını bekliyorum.
  Teşekkürler.
  f not now,when?

 3. #3
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERİLMESİNE VE PRİMLERİN ÖDENME SÜRELERİNE DAİR USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞDE DEŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

  3.3 ? Geçiş Hükümleri
  5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılardan tarımsal faaliyetlerde bulunanlar hariç, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılardan, 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olarak kaydı ve tescili yapılmış olanların, 1/10/2008 (dâhil) ilâ 31/12/2008 (dâhil) dönemine ilişkin olmak üzere, aynı Kanunun 80 inci maddesine göre belirlenen prime esas kazançlarını beyan etmemeleri hâlinde, ödeyecekleri aylık primler, beyanda bulununcaya kadar daha önce bulundukları en son gelir basamaklarına karşılık gelen tutarlar üzerinden alınır. Bu süre içinde beyanda bulunulması hâlinde, beyan ettiği prime esas kazanç üzerinden ilgili ayın prim tahakkuku yapılır. Prim tahakkukuna esas bu tutarlar, 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesinde belirtilen asgari günlük kazanç alt sınırına göre hesaplanan aylık prime esas kazanç tutarından az olamaz ve aynı Kanunun 80 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi hükmü saklıdır. ( *** )

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  77

  Ynt: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  sayın güneş bende müracatta bulunmazsan mevcut durumudan pirim ödemeye devam edilmesi gerekiyor diyorum bugün bostancı bagkur her halukarda dilekçe vereçeksin aksi takdirde en alt sınır 214 ytl ye indirileceksiniz diyor.Yalova bagkur dilekçe vermezsen mevcut durumundan pirim ödemeyi kabul etmiş sayılacaksın diyor bu son günde ne tutarsızlık anlayamadım.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2006
  Mesajlar
  627

  Ynt: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  biz mükelleflerin ödemelerini şuan ki basamak tutarlarına göre düzenli olarak ödemekteyiz. mükelleflerin bu yeni kanundan tam olarak bilgileri yok, onlarda ne yapacakları konusunda birşey bilmiyorlar.şimdi mükellefler adına kuruma dilekçe vererek beyanda bulunmak açıkcası istemiyoruz.İleride karşımıza ne gibi sonuçlar çıkacağınıda bilmiyoruz.Şuan ki ödediği primin altında bir tutar ödeyip ileride emekli olduğunda da düşük bir miktar emekli maaşı alırsa bunun açıklaması zor olur diye düşünüyorum.Bazı mükelleflere bunu anlatmak gerçekten zor.Açıkcası dilekçe vermeyi düşünmüyorum Sizlerinde bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2006
  Mesajlar
  627

  Ynt: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  Üstadlar,İnternetten Resul KURT'un yazısını buldum. kafam karıştı ben bildirmeyi düşünmüyordum. ama yazının en son kısmında şöyle diyor;. Beyanda bulunmayan sigortalıların aylık prime esas kazancı, prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katı olarak belirlenecektir. Bu durumda şuan 350 TL ödeyen bir bağkurlu, dilekçe ile durumu bildirmediğinde 211,00 TL. ödeyecek bu aradaki fark emekliliğe nasıl yansıyacak.bu tür soruların cevabını veren yazılı bir açıklama yok sanırım.

  Sosyal güvenlik reformuyla birlikte en önemli değişiklik, Bağ-kur sigortalılarının sosyal güvenlik haklarında yapıldı.
  5510 sayılı Kanunla birlikte önemli bir değişiklikte, 4-1/b (Bağ-Kur) sigortalılarının tesciline ilişkin yapılmıştır. 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununda sigortalıların kendilerinin 3 aylık bir süre içinde kayıt ve tescil yaptırmakla yükümlü olmasına rağmen, reformla birlikte Bağ-Kur?lular için sigortalılık başlangıcından itibaren en geç 15 gün içinde kendi mevzuatına göre kayıt veya tescili yapan ilgili kurum, kuruluş ve birlikler, vergi daireleri ve esnaf sicil memurluğu tarafından SGK?na bildirilecek.
  Tarımsal faaliyette bulunmasından dolayı sigortalı sayılanlar için ise kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıt tarihinden itibaren kendi mevzuatına göre kayıt veya tescili yapan ilgili kurum, kuruluş ve birlikler, vergi daireleri ve esnaf sicil memurluğu sigortalı işe giriş bildirgesi düzenleyerek ise en geç bir ay içinde Kuruma vermekle yükümlü.
  4-1/(b) (Bağ-Kur) bendine göre sigortalı sayılanlardan, ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, kollektif şirket, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları ile donatma iştiraki ortaklarının sigortalı ilk ve tekrar işe giriş bildirgesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-Sigorta yoluyla Kuruma bildirilir.
  5510 sayılı Kanunun 4/(b) bendine tabi sigortalıların Kuruma bildirilmesinde ilgili kurum ve kuruluşların, internet ve elektronik alt yapısı oluşturuluncaya kadar sigortalı ilk ve tekrar işe giriş bildirgesi kağıt ortamında alınır.
  Aylık prime esas kazanç, prime esas günlük kazanç alt sınırı (638,70.-YTL) ile üst sınırı (4.151,70.-YTL) arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. 4-1/b?li (Bağ-Kur?lu) işveren olup işçi çalıştırıyorsa en yüksek ücret ödediği işçisinden daha az gelir beyan edemeyecektir. Bu durum, işçi ücretlerinin kayıt dışına itilmesini teşvik etmektedir.
  4-1/b bendi kapsamındaki sigortalıların prime esas kazançları; prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. Bu sigortalılar tarafından Kurumca belirlenen sürelerde aylık prime esas kazanç beyan edilmesi gerekmektedir. Beyanda bulunmayan sigortalıların aylık prime esas kazancı, prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katı olarak belirlenecektir.

  RESUL KURT

 7. #7
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  Bulmuş olduğunuz makalenin tarihi nedir?

  Benim alıntıladığım bölüm için;

  23 Kasım 2008 PAZAR

  Resmî Gazete

  Sayı : 27063
  TEBLİĞ
  Sosyal Güvenlik Kurumundan:
  AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERİLMESİNE VE PRİMLERİN ÖDENME SÜRELERİNE DAİR USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞDE DEŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
  Makale 23 kasım öncesine ait olabilir. Eğer değil ise biraz daha araştırma yapmak gerekli demektir.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2006
  Mesajlar
  627

  Ynt: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  Perşembe, 23 Ekim 2008 Tarihinde

  O zaman bu madde üstünde değişiklik yapılmış diyebiliriz.


 9. #9
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  7

  Ynt: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  merhaba,
  ben bu foruma da yazdim, bag kur il mud.lugune de gittim ama derdmi kimseye anlatamadim, lütfen bi yardim edin.

  5. basamaktan 232 ytl prim öduyordum. basamak atlamasini da yeni yapmiştim. 1 ekimden sonra aylık primim aniden 252 ytl ye yükseldi. her tarafa gittim, bağ kura da ama bi türlü derdimi anlatamadim, "makine hesapliyor, yapacagimiz bir şey yok" dendi.yukaridaki mesajlarda yazilmiş, primini beyan etmeyenin primi aynı kalacak denmiş. bu konuda kanun var diyorsunuz. o zaman benim durumum ne böyle? durduk yerde neden 20 ytl fark atti?
  beyan vermek de istemiyorum zira ileride yok sen şu kadar beyan etmişsin ama gelirin bu kadarmış falan demeye kalkmasinlar...

  lütfen bi yardim edin, ne yapayim, bag kura nasil başvurayim?

 10. #10
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.764

  Ynt: Bağkura Prim Beyanında Bulunmayaların Durumu

  Arkadaşlar bugün Bostancı Bağkura uğradım.bazı bilgiler öğrendim.İzninizle paylaşayım.
  Öncelikle cama 2 liste asmışlar.Kendileri yapmışlar bu listeyi.Örneği şöyle:
  asgari ücret günlük kazancı Ödenecek prim
  ------------ --------------- ---------------
  638,70 21,29 213,96
  700,00 23,33 234,50
  ... .... .....

  diğer liste

  Basamak Gelir Tutarı Günlük kazancı
  --------- ----------- ---------------
  1 - 210,44 628,18 20,92
  2- 215,90 644,48 21,48
  ... ... ....

  bu listeyi cep telefonuma resmini çektim.Kağıda döküp buraya devamını yazarım..
  Olay şöyle.
  1- Beyan formunu vermeyenler,formu verinceye kadar en asgariye indiler.Yani 214 lira yatıracaklar. Beyanı verene kadar bu şekilde devam edecekler.
  2- Sigortalı işçi çalıştıranlar Gelir tutarını en az asgari ücret kadar (biraz üzerinde) gösterecekler.
  3- Beyan vermemenin bir cezası yok.(öyle söylediler)
  4- Sigortalı çalıştırmayıpta şu anda yüksek prim ödeyenler aynı ödemeye devam edeceklerse ödedikleri prim listede hangi rakamlara tekabül edecekse beyanı o rakam üzerinden dolduracak.Örneğin 14.basamaktan 384 lira ödeyen biri aynı tutarı ödemeye devam edecekse günlük kazancı 38,22 lira beyan edip aylık geliri de 1.146,60 liraya gelecek.Veya ne kadar ödemek istiyorsa o tutara tekabül eden günlük kazancı beyan edecek.Elimdeki listelerde epeyce bir örnek yapılmış.

  Demekki öncelikle mükelleflerle tek tek görüşülüp ödemek istedikleri tutarın belirlenmesi gerekecek.
  Sigortalı çalıştıranlar varsa bordrolarına bakılıp asgari ücretin üzerinde kişilerin olup olmadığı bakılacak.Varsa en az o rakama isabet eden primden ödeyeceklerini bilmeleri gerekir.

  Malum pek yardımcı olamıyorlar,kısa zamanda ancak bu kadarını öğrenebildim.Bu arada anlatımımda cümle düşüklükleri varsa kusura bakmayın.Bir an evvel paylaşayım diye acele ettim.Saygılar.

  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bağkura Prim Borcum Var Emekli Nasil Olacağım ?
  Konu Sahibi Oguzhan9264 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Şubat.2014, 09:34
 2. Prim ödemesi bitmiş SGK dan Bağkura geçiş
  Konu Sahibi maothun Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 15.Kasım.2011, 11:16
 3. SSK dan Bağkura Geçişte Geriye Dönük Prim Tahakkuku
  Konu Sahibi makbuz Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Şubat.2009, 16:47
 4. Taksite Bağlanan Primlerin Gv Beyanında Durumu
  Konu Sahibi havuc77 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 01.Mart.2007, 13:57
 5. GMSİ Beyanında İlçe Teşkilatlarının Durumu
  Konu Sahibi nilay Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Mart.2006, 14:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36