Öncelikle herkese iyi günler diliyorum.

Biz İstanbul'da mevcut elektrik taahhüt işleri, elektrik mühendislik hizmetleri ve pano imalatı konularında faaliyet gösteren 30 yıllık bir firmayız. Firmamızdan 21 kişi çalışmakta ve hepsi SGK'da gösterilmektedir. Firmamızın SGK'ya da herhangi bir prim veya idari para cezası borcu bulunmamaktadır.

Bir ilaç firmasının deposunda tadilat işi yapılacak ve işi alan inşaat firması elektrik işinin bize verdi. Bu durumda yanlış bilmiyorsam inşaat firması müteahhit, biz ise taşeron (aracı) oluyoruz. İnşaat firması bizden işin yapılacağı yerdeki SGK'ya açacağı dosyaya kayıt yaptırmamızı istiyor. Bu kaydı yaptırmak zorunda mıyız? Sonuçta biz de işvereniz, işverenlik sıfatımız bu işten bağımsız olarak mevcut ve bu işi kendi daimi işçilerimizle yapacağız. Yani bu iş için ayrıca birini istihdam etmeyeceğiz.

Yaptırmak istemememizin nedeni daha önce açtığımız bu geçici dosyaların başımıza dert olması. Borcu yoktur yazısı almak kendi SGK birimimize gittiğimiz de hemen verebilecekleri bir yazıyı diğer dosyalarınızı da araştırmamız lazım deyip 1 hafta da vermeleri. Ayrıca kendi daimi dosyamızdan geçici dosyaya kaydırdığımız işçilerimizin yakınları hastaneye gittiklerinde problemler yaşadılar. Biliyorsunuz yeni bir işyerine giren çalışanın yakınlarının tedavisi için eğer değişmediyse yeni işyerinde 120 günlük priminin ödenmesi gerekmekte. 3 senedir biz de çalışan bir işçimizi daha önce açtığımız geçici bir dosyaya kaydırmıştık ve bu işçinin kalp hastası eşini hastane yeterli primi yok diye kabul etmedi. Aynı anda 3 tane işyeri dosyası açık olduğunda da bizim gibi 21 kişi ile çalışan küçük firmaların çalışanlarını da ordan oraya kaydırması da cabası. Yani bir iş daha alsaydık oraya koyacak işçimiz evrak üzerinde kalmayacaktı.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder, herkese iyi çalışmalar dilerim.