kamu işçi maaş

Konu: Doğum Yapan kişi ile ilgili

Doğum Yapan kişi ile ilgili

Merhabalar bizim işçimiz şu anda hamile doğum borçlanması olayını biliyorum doğum yaptığı tarihten itibaren iki sene doğum borçlanması yaparak kaç sene çalışması gerekir onu bilmiyorum ama mesela 01/01/20009'da doğum yaptı 01/01/2011'e kadar emekliliğine saydırabiliyor. fakat ne tür haklardan yararlanıyor aylık maaş bağlanıyormu
    sadece doğum borçlanması değil çalışmadığı iki sene içerisinde bir para alabilecekmi önemli lütfen cevap veriniz

bütün üyelere kolaylıklar dileğiyle

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Doğum Yapan kişi ile ilgili

Doğum borçlanması yapılması,doğum sonrası çalışmaya ara vermiş kişilerin en çok 2 yıla kadar olan süreyi,çalışmış gibi primlerini ödemesine imkan tanıyan bir uygulamadır.Doğum borçlanması yapan kişiye ücret ödenmez.

teşekkürler peki keremcem bey doğum yapıcak kişinin hakları nedir. 8 hafta maaş mı alıcak sadece birde süt parası ne yapmamız gerekir işçimiz için

şimdiden göstereceğiniz için teşekkürler

07.11.2008 Şevket TEZEL sevtezel@hotmail.com Sözcü
    Hamile bir kadın çalışan olarak sosyal haklarım hakkında fikrim olmadığı gibi bilgi alabileceğim kimse de yok. Doğum iznimin miktarı nedir? Doğum iznim boyunca sigortam asgari ücretten mi karşılanıyor? Toplu doğum parası alabiliyor muyum? Süt parası nedir? Zübeyde ARSLANSayın Okurum,Sigortalı kadın çalışanın hamileliği ve analık halinde İş Kanunu ve SSGSS Kanunundan kaynaklanan bir takım hakları bulunuyor. Doğum Öncesi HaklarıHamilelik süresince periyodik kontrol için ücretli izin alma hakkı bulunuyor.Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde ücretlerinden herhangi bir kesinti yapılmaksızın daha hafif işlerde çalıştırılmasını talep edebiliyor.Doğum izniÇalışan hamile bir kadının doğum öncesinde ve sonrasında sekizer hafta süre ile toplam onaltı hafta ücretsiz izin alma hakkı bulunuyor. İkiz veya daha fazla gebelik halinde doğum öncesi izin on hafta kullanılabiliyor. Ücretsiz doğum izni işverenin yetkisinde olmayıp hamile işçinin haber vermesi yeterli bulunuyor. Hekim raporu hamile kadın işçinin doğum öncesi iznini daha az süre ile kullanıp eksik kullandığı bu süreleri doğum sonrası iznine ilave etmek istediği durumlarda gerekiyor.Sigortalı kadının talebi ve hekimin de uygun görmesi durumunda doğum öncesi iznini doğuma üç hafta kalıncaya kadar erteleyebiliyor ve iznin kullanılamayan en fazla beş haftalık kısmı doğum sonrasına eklenebiliyor. Ancak doğumun hesaplanan tarihe göre daha erken gerçekleştiği durumlarda kullanılmayan doğum öncesi izin süreleri doğum sonrası izne ilave edilemeyerek yanmış oluyor. Hamile kadın işçinin kullandığı doğum öncesi veya sonrası izin süreleri İş Kanunu?nda öngörülen sürelerden daha uzun sürmüş ise fazla olan bu süreler için kurum hekiminden rapor alınması zorunlu bulunuyor.Geçici işgöremezlik ödeneği hakkıDoğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla kadın çalışan doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler de dâhil olmak üzere ücretsiz doğum izni kullandığı sürelerde SGK?dan geçici işgöremezlik ödeneği alma hakkına sahip bulunuyor. Bu ödeneği alabilmek için yatarak tedavi şartı aranmıyor.Sigortalı kadının analığı halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisi oluyor. Verilen ödeneğe esas günlük kazanç, doğumun olduğu tarihten önceki oniki aydaki son üç ay içinde prime esas kazançlar toplamının bu kazançlara esas prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanıyor.Doğum sonrası haklarıÇocuğunun bir yaşını doldurmasına kadar kendisinin istediği saatlerde kullanmak ve çalışma saatlerinden sayılmak üzere günde bir buçuk saat süreyle süt izni alabiliyor. Kadın işçinin isteği halinde doğum sonrası izninin bittiği tarihten itibaren 6 aya kadar ücretsiz alabiliyor.Kadın işçi gerek bu süreler için gerekse doğum nedeniyle çalışma yaşamına ara vermesi halinde çalışmadan ve prim ödemeden geçirdiği bu sürelerin her doğum için çocuğun da yaşaması şartıyla en fazla iki yıl kadarını borçlanma hakkına sahip bulunuyor.Süt parasıHer çocuk için yaşaması koşuluyla doğum tarihinde geçerli olan ve SGK?ca belirlenip Bakanlıkça onaylanan tarife üzerinden SGK tarafından emzirme ödeneği (Süt parası) verilmesi gerekiyor.4/a sigortalısı kadına doğum yapması nedeniyle emzirme ödeneği verilebilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması şart.
    Ayrıca 2009 yılı için emzirme(süt parası)ödeneği 70-TL

Merhabalar 90 gün olayı bir sene içerisinde söylemişsiniz prim ödeme gün sayısını benim en son 5/11/2008'de primim yattı şimdide yeni işyerimde 13 ocak 2009'dan itibaren sigortalıyım allah korusun işten çıkma durumunda ben o 90 gün olayından yararlanabilecekmiyim

teşeküürler

merhabalar ben yazıyı okudum doğum izni yazısını benim anlamadığım benim ne kadarlık hakkım var ücretsiz izin değil ama para alabileceiğim şekilde nalatırsanız sevinirim daha yeni evliyim benim haklarım tam onaltı haftamı

paralı olarak bilirsiniz ekonomik kriz durumum o kadar iyi değil bu yüzden ene yararlısı ne olur benim için

lütfen cevpalarsanız sevinirim

keremcembey nerelerdesiniz siz okumuşsunuzdur siden cevap bekliyorum

Æ Birincisi; doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olacak.

yani benim 2008 yılında en son kasım'ın 5'inde son buldu sonra tekrar ocak 2009'da ayın on üçünde başladım benim hakkım varmı şu anda çıkarsam hakkım olmayacakmı yani doğumdan önceki bir yıl içinde derken o nüansı anlamadım

2008'e yani yıl atlıyabiliyormuyuz 90 gün Hastalık primi ile ilgiliii

lütfen cevap verin

Æ Birincisi; doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olacak.

yani benim 2008 yılında en son kasım'ın 5'inde son buldu sonra tekrar ocak 2009'da ayın on üçünde başladım benim hakkım varmı şu anda çıkarsam hakkım olmayacakmı yani doğumdan önceki bir yıl içinde derken o nüansı anlamadım

2008'e yani yıl atlıyabiliyormuyuz 90 gün Hastalık primi ile ilgiliii

lütfen cevap verin

Brüt ücretinizi 1.000 TL farz edelim
    brüt ücret / 30 gün 1000/30=33.33
    toplam istirahat sürenizin 16 hafta içerisinde 105 gün olduğunu farz edelim.
    33,33*105=3.499,65 TL
    3.499,65*2/3 = 2.333,10 alacağın ücret buna ilave olarak 70 tl süt parası
    TOPLAM :2.403,10 TL
    umarım yardımcı olmuşumdur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)