kamu işçi maaş

Konu: Doğum Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    267

    Doğum Hakkında

    Merhabalar

    Doğumla ilgili bulabildiğim tüm yazıları okudum. Yinede bazı şeyler sormak istiyorum.
    Çalışana doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir raporu verilmişti ancak çalışan rapor daha bitmeden doğum yaptı. Hastanenin verdiği raporda çalışan 03.12.2008 de doğum yaptığından hiç doğum izni kullanamamıştır diyor. Dolayısıyla doğum iznini 03.12.2008 den başlatarak 16 hafta boyunca izinli olacaktır.
    Aralık bordrosunda 2 günlük çalışma hesapladık. Şimdi İş-Kur a ve SGK na eksik gün bildirimi yapacağız ve ekinde raporun fotokopisini sunacağız.

    Sormak istediğim : çalışan doğum izninde olduğu sürelere ait ücretin 2/3 kurumdan alacak. Ve bazı yazılarda 1/3 ününde işveren tarafından ödenmesi gerektiğini okudum. Ancak yasada böyle bir ibareye rastlayamadım. İşverenin çalışana ödemesi gereken bir tutar varmıdır ?



  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Doğum Hakkında

    İşveren isterse verir. Ancak zorunluk yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Doğum Hakkında

    Alıntı FUNDA Nickli Üyeden Alıntı
    ... Dolayısıyla doğum iznini 03.12.2008 den başlatarak 16 hafta boyunca izinli olacaktır...
    Eğer tekil doğum ise 3/12/2008 itibaren 8+5=13 hf doğum izni var. Hatta doğum izninin başlaması gereken tarih ile doğum tarihi arasınıda 5 hf çıkaracaksınız. Yani rapor başlangıcı doğum arası süre + 8 hf doğum sonrası izin.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    267

    Ynt: Doğum Hakkında

    Sayın Turko
    doğumdan önce 8 hafta , doğumdan sonra 8 hafta izni var ve şayet doğuma 3 hafta kalana kadar doktor çalışmasında sakınca olmadığına dair rapor vermiş ise kullanmadığı izin süresi doğum sonrasındaki izin sürelerine ekleniyor diye biliyorum. Dolayısıyla bu çalışan hiç doğum izni yapmadan doğum gerçekleştiği için hakkı olan 16 haftayı doğumun gerçekleştiği günden itibaren kullanacaktır diye düşünüyorum.

    Yanlışım yada atladığım bir nokta varsa söyleyiniz lütfen

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Doğum Hakkında

    Doktoru uygun bulur raporu bu şekilde yaparsa doğrudur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: Doğum Hakkında

    Analık halinde çalışma ve süt izni
    Analık halinde çalışma ve süt izni
    Madde 74 - Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.
    Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.
    Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
    Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.
    İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
    Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.
    _________________________________________________
    Yakın zamanda yazmışız Nizam Bey, mesajınızı görmedim.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    239

    Ynt: Doğum Hakkında

    sayın güroyunda dediği gibi doktorun yazdığı rapora göre hareket etmeniz gerekecektir. Bu süreçte maaşını zaten SGK dan alacağı için sizlik bir durum yok.. Raporda ne yazıyorsa o..

  8. #8
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Doğum Hakkında

    Son çıkan sgk açıklamalarını okuyunuz. Kullanılamayan doğum izinleri için para ödenmiyor ve sonrasına eklenmiyor. Genelge 2008-108

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Doğum Hakkında

    Söyledğiniz genelge bumu
    B-KAPSAM SAĞLANAN HAKLAR VE YARARLANMA ŞARTLARI
    1- Geçici İş Göremezlik Ödeneği
    Kanunun 16 ncı maddesinin ikinci fıkrası ile Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bendinde belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalılar ile 5 inci maddesinin (a) ve (g) bendi kapsamındaki sigortalı kadına, analık hallerine bağlı olarak günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilecektir. Geçici iş göremezlik ödeneği hekimin vereceği istirahata bağlı olarak doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık sürede, çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için ödenecektir. Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine çalışılan süre eklenecektir. Bu sürelerin eklenebilmesi için doğumdan önceki 3 haftaya
    kadar çalışmasının uygun olduğuna dair sağlık raporu yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecektir.
    ??
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Doğum Hakkında

    Hayır.( ) 23/12/2008 tarihli "5510 Sayılı Kanunun Kısa Vadeli Sigorta
    Kollarına İlişkin Uygulamaları" başlıklı genelge. İçeriğinde doğum yardımı ödemeleri örneklerle ayrıntılı olarak anlatılmış.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 5
    Son Mesaj : 24.Ekim.2014, 11:52
  2. Doğum ücreti hakkında
    Konu Sahibi 13MAYIS85 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Nisan.2012, 12:08
  3. Doğum izni hakkında
    Konu Sahibi ytmercan Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 13.Mart.2012, 12:28
  4. Doğum izni ve doğum parası hakkında
    Konu Sahibi oba_cigdem Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 24.Mart.2011, 19:56
  5. Doğum izni hakkında
    Konu Sahibi eframis Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Eylül.2010, 14:06

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36