kamu işçi maaş

Konu: Bölge Çalışma

Bölge Çalışma

Yeni aldığımız 3 yıl önce kurulmuş olan (şahıs firması)firma işci giriş çıkışları olmuş fakat eski muhasebeci bölge çalışma numarası almamış şu ana kadar ek 1 ek 2 verilmemiş işci çıkışı yapıldı bu saatten sonra ne yapılabilir.Ne kadar ipc ödenir?Yada ek 2 leri işci girişi yapılıp numara alana kadar vermesek ne olur?

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Ynt: blge çalışma

İşyeri nosu almadan ek-2 veremezsiniz. İşyeri nosuz göndersenizde gönderilmedi olarak kabul edilecektir. Bölge çalışma bu konuda biraz esnek davranıyor ve ceza kesmeyebiliyor. Eğer keserse miktarları için iş kanuna bakmalısınız.

Ynt: Bölge Çalışma

Alıntı mehmetç Nickli Üyeden Alıntı
    Yeni aldığımız 3 yıl önce kurulmuş olan (şahıs firması)firma işci giriş çıkışları olmuş fakat eski muhasebeci bölge çalışma numarası almamış şu ana kadar ek 1 ek 2 verilmemiş işci çıkışı yapıldı bu saatten sonra ne yapılabilir.Ne kadar ipc ödenir?Yada ek 2 leri işci girişi yapılıp numara alana kadar vermesek ne olur?
    Aynı sıkıntıyı ben de yaşadım. Hem de yaklaşık 7-8 firmamda. Hepsi için şu yolu izledim.
    1- Yeni bir işçi girişi yaptım
    2- Bu işe girişi ilk işe girişmiş gibi gösterip Çalışma bakanlığına başvurdum
    3- Numaramı alıp o günden sonraki giriş çıkışları bildirdim
    4- Eskiden beri çalışanların girişlerini de çıkışlarını da bildirmedim.
    Bu işlemleri yaklaşık 1,5 yıl önce yaptım şu ana kadar hiç bir şey olmadı. Zaten Çalışma bakanlığının Ek1 Ek2 lere baktığını sanmıyorum..

Yukarıda belirttiğim işlem tabii ki hatalıdır, cezalara muhatap olabilirsiniz ama benim dedendiğim ve ceza yemediğim yöntem. Eğer usulü ile yaparsanız sanırım her işçi için (ya da her bir belge için)cezası 100 lira falan..

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Taslak yasalaştığında ek1-2 kalkacak. Girişi olmayan çıkış fark edilirse ceza uygulanabilir.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Çok ilginçtir ki bu olayı Bölge müdürlüğümüze sorduğumuzda şirketlere ceza kesmediklerini ama şahıslara ceza kestiklerini söylemişlerdir.(Yaklaşık 1,5 yıl önce) Bizde ne olursa olsun hem şirket hemde şahıs adına müracaatta bulunmuştuk.Şirkette 15 kişi şahısta 1 kişi çalışıyordu. Şahıs için ceza gelmişti ama şirket için hala gelmedi.Bu da söylediklerini doğrular gibi.İlginç ama böyle işte
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)