kamu işçi maaş

Konu: Bankadan Maaş Ödemesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  7

  Bankadan Maaş Ödemesi

  Bu konuda 2 sorum olacak:

  1- Maaşların maaş hesabı açmadan, şirket hesabından çalışan adına açılmış hesaba eft/havale yapılarak ödenebileceği söylendi, bu mümkün mü? Mümkünse çalışanların hesap numaralarını ayrıca maliyeye bildirmemiz gerekir mi?

  2- Açıklama kısmına örneğin;"Bulut Şti., Ahmet Vural Maaş+AGİ ödemesi" şeklinde yazılması yeterli mi? Ödemenin hangi aya ait olduğunu yazmamak sorun yaratır mı?

  Teşekkürler.


 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  1-Hayır
  2-yeterlidir.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  7

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  Konuyu danıştığım kişi maaş ödemesinin herhangi bir şekilde banka sisteminde görünmesinin yeterli olacağını söylemişti. Cevabınızdan sonra yapılan açıklamayı tekrar okudum.

  "Çalıştırdığı işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakını özel olarak açılan banka hesapları vasıtasıyla ödeme zorunluluğuna tabi tutulan işverenler..."

  Bu durumda anladığım kadarıyla, "özel olarak açılan banka hesapları" = "maaş hesabı" anlamına geliyor. Varolan ya da yeni açılan mevduat hesaplarına yapılan ödemeler maaş ödemesi olarak kabul edilmiyor. Sanırım bu ifadelerde bir yanlışlık yok.

  Cevabınız için teşekkür ederim.


 4. #4
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.804

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  Buradaki çekince çalışanın gerçek maaşının ıspatlanabilir olmasından kaynaklanıyorsa,
  iki,üç,dört farklı hesap ta olsa düzenli olarak bir isim veya hesaptan yapılan ödemeler de gerçek maaşın ıspatı konusunda işe yarayacaktır.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  80

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  Alıntı alse Nickli Üyeden Alıntı
  Bu durumda anladığım kadarıyla, "özel olarak açılan banka hesapları" = "maaş hesabı" anlamına geliyor. Varolan ya da yeni açılan mevduat hesaplarına yapılan ödemeler maaş ödemesi olarak kabul edilmiyor. Sanırım bu ifadelerde bir yanlışlık yok.

  konuyu danıştığınız kim ise yanıltmış sizi.

  Ücret ödemesini kişinin belirteceği bir banka ve hesap numarasınada yatırabilirsiniz. Tabiki bu talebin yazılı bir şekilde olması gerekmektedir. İlla kendi hesap numarasıda olmak zorunda değildir. İsteyen personel ( yazılı talep ile ) istediği hesap numarasına maaşının yatmasını talep edebilir. Verilen hesap numarasına ödenen ücretlerin bir devamlılık arzetmesi gerekmez. Firmaların topluca hesap açtırıp, sadece bir banka ile çalışmalarının nedeni; işlemleri kolaylaştırmak ve masraf ödememektir.
  Personel ve İ.K.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  7

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  SavaGe teşekkür ederim. Konuyu danıştığım kişi de sizin belirttiğiniz biçimde cevap vermişti. Benim tereddütüm nguroy'un ilk mesajımdaki 1. soruya "hayır" yanıtını vermesinden sonra oluştu. Daha sonra yönetmeliği okuduğumda "özel olarak açılan banka hesapları" ifadesinin yeni maaş hesabı açılması gerektiği anlamına geliyor olabileceğini düşündüm. Fakat sizin yorumunuz ilk ifadenin doğru olduğunu gösteriyor. Ben de yoğun bir şekilde konuyu aydınlatacak bir kaynak aradım. Sizin yorumunuzu destekleyen aşağıdaki bilgiyi buldum:

  ----------------------------------------------------------
  21.01.2009 15:05 SERDAR CEBİROĞLU
  (SM) Soru : iyi günler,benim sorum şöyle:Bilindiği üzere 01.01.2009 tarihinden itibaren işverenlerin Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının 10 ve daha fazla olması durumunda maaşların bankadan ödenmesi zorunluluğunda; 5754 SAYILI KANUN: MADDE 85 ? 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun; 1) 32 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve bu fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir. ?Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak kural olarak, Türk parası ile işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenir. Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak, yabancı para olarak kararlaştırılmış ise ödeme günündeki rayice göre Türk parası ile ödeme yapılabilir. Çalıştırılan işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakının özel olarak açılan banka hesabına yatırılmak suretiyle ödenmesi hususunda; tabi olduğu vergi mükellefiyeti türü, işletme büyüklüğü, çalıştırdığı işçi sayısı, işyerinin bulunduğu il ve benzeri gibi unsurları dikkate alarak işverenleri veya üçüncü kişileri zorunlu tutmaya, banka hesabına yatırılacak ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakının, brüt ya da kanuni kesintiler düşüldükten sonra kalan net miktar üzerinden olup olmayacağını belirlemeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığından sorumlu Devlet Bakanlığı müştereken yetkilidir. Çalıştırdığı işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakını özel olarak açılan banka hesapları vasıtasıyla ödeme zorunluluğuna tabi tutulan işverenler veya üçüncü kişiler, işçilerinin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaklarını özel olarak açılan banka hesapları dışında ödeyemezler. İşçinin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakının özel olarak açılan banka hesaplarına yatırılmak suretiyle ödenmesine ilişkin diğer usûl ve esaslar anılan bakanlıklarca müştereken çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.? şeklindedir. Kanunda geçen' ÖZEL OLARAK AÇILAN BANKA HESAPLARINA YATIRILMAK 'ifadesindeki 'ÖZEL OLARAK !' NE DEMEKTİR. Yani çalışan kişinin herhangi bir bankada hesabı varsa ve işverende maaş ödemesini personelin herhangi bir bankadaki hesabına yapması durumunda maaşın bankadan ödenme zorunluluğu yerine getirilmiş olunmuyor mu? Yoksa Şirket her çalışanına özel olarak bankalardan maaş ödemesi ile ilgili özel bir hesap açmak mı zorunda? Kanun yasalaşmadan yıllar önce personel maaşlarını internet bankacılığı aracılığıyla personelin sahibi olduğu herhangi bir banka hesabına ödeyen ( personel tarafından herhangi bir bankadan açılan hesap , şirketin açtırdığı hesap değil ) müşterilerimiz var.Bu şekilde ödenen maaşların 5754 Sayılı Kanunun 85.maddesi kapsamında geçerli olup olmadığı hususunda değerli görüşlerinizi bildirmenizi rica ederim.Teşekkürler,Saygılarımla.

  Cevap : Değerli Meslek Mensubu Önceden veya yasa çıktıktan sonra bankada işçi adına açılan hesaba ücret vd. ödemelerin yapılması için yeterlidir. İyi çalışmalar

  http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/...sp?cevap=16669
  ----------------------------------------------------------


 7. #7
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  9

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  Merhaba arkadaşlar yeni konu açıp kalabalık etmemek için burdan devam etmek istedim. Cevaplarınızı bekliyorum.
  Kıdem ve ihbar tazminatlarının bankadan ödenme zorunluluğu varmıdır? Bence yok ama emin olmak için soruyorum.

 8. #8
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  10 Kişiden fazla personel çalışıyorsa her türlü ödemenin bankadan yapılması zorunludur.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Mesajlar
  56

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  arkadaşlar banka zorunluluğu 10 işçi dahil olarak mı yoksa 11 işçi çalıştıranlardamı zorunlu.

 10. #10
  a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  2.053

  Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi

  Merhaba ;

  Yönetmelik 18.11.2008 tarih ve 27058 Sayılı Resmi Gazete?de yayınlandı.

  İlgili Yönetmeliğin 10.maddesi;

  ?İşyerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 10 olması hâlinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.? demektedir.

  Abdullah MAKİNECİ
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bankadan maaş yatırılması hk.
  Konu Sahibi lrtysh Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 21.Aralık.2011, 09:26
 2. Bankadan Maaş Ödemesi...
  Konu Sahibi PlainCoffee Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 11.Haziran.2011, 14:38
 3. SSK Maaş Ödemeleri Bankadan Yapılmazsa???
  Konu Sahibi stajer24 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 31.Mart.2009, 14:35
 4. Bankadan Yatırılması Zorunlu Maaş Ödemeleri Hk.
  Konu Sahibi beyhansrn Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Şubat.2009, 14:56
 5. Saatlik Maaş Hs.Yapılan İşlerde Maaş ve SSK Ödemesi
  Konu Sahibi serdarakiskali Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 07.Eylül.2005, 20:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36