kamu işçi maaş

Konu: SGK % 5'lik İndirim İptali

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  9

  SGK % 5'lik İndirim İptali

  4447 Sayılı Kanuna göre Aralık 2008 dönemine ilişikin olarak 14 Kişi beyan edip işveren payı ödemesi sigorta prim teşvikinden yararlandık. Aynı dönemde %5'lik indirim hakkımızıda diğer işçiler için kullandık.

  Ancak Aralık 2008 döneminde 4447 sayılı kanuna istinaden yararlanmamız gereken işçi sayısının 10 olması gerektiğini İl SGK müdürlüğünden 17.03.2009 tarihinde öğrendik. Aralık 2008 dönemine ait fazladan yararlandığımız işçilerle ilgili Ek ve İptal Prim Bildirgesi düzenlememizi istediler. Ama bu seferde ilgili ayda yararlandığımız %5'lik indirimin iptal olacağını söylüyorlar. Bununla ilgili kanunda ve genelgede herhangi bir hüküm göremedim. 4447 sayılı yasada ortalama işçinin üstünde beyan edildiğinde veya şartlara uygun olmayan işçilerin bu kanun kapsamında yararlandırıldığında SGK.'nın uyaracağı yazılmakta. Ancak bu uyarı biraz geç oluyor ve bildirge kesildikten sonra yapılıyor.

  Bu işyerinde iki kanun kapsamında da yararlanabileceğim işçilerim var. 50 işçim var bunun 14'ü 4447 kapsamında yararlandırıldı geriye kalan 36'sı 5510 sayılı yasa kapsamında yararlandı. İkisininde aynı işçiye uygulanması sözkonusu değil. Buraya kadar yapılanlar doğru.

  Başka bir işyeri için Aralık 2008 döneme ek bildirge verdim gecikme cezası ile ödedim ancak 5510 sayılı yasayla yararlandığım % 5 indirim iptal olmadı. Tabiki ek bildirge indirimsiz oldu ama asıl bildirgedeki 5 kişinin indirimi bozulmadı. Dolayısıyla burda da aynı şey olmalı diye düşünüyorum. İl SGK Genel Müdürlükten görüş bekliyor şu anda.

  Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  8

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  Arkadaşım merhaba öncelikle aynı sıkıntıyı şu anda bende yaşıyorum dün İL sgk beni aradı ve 4447 den yararlanma ortalama sayıyı düşmüşsünüz dedi dolayısıyla 5510 %5 lik indirim hakkınızda kalkıyor dedi rakamlarda acayip yüksek bende anlamış değilim bir eliyle veriyor diğer eliyle gecikme faiziyle alıyor sizde bir sonuç çıktımı acaba

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  9

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  Arkadaşım aynı olayda benim 1 sigortalı yararlandırmamam gerektiği için oldu bende itaraz ettim ama bir sonuç vermedi ve bende bu konuyla ilgili bir kanun bulamadım ve dediğin gibi sigorta servislerinin her ay kontrol edip yararlanmama durumda işlem yapması geektiğini söylüyor bir sonuç aalırsanız bizede bilgi verin

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  8

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  peki bununla ilgili iptal bildirgesi verdinizmi işlemlerde epey uğraştırıcı birde benim 4 ay birden her sgklı için aylık iptal bildirgesi istiyorlar

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  9

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  Arkadaşlar sigortaprimler@ssk.gov.tr ve sigprimler@ssk.gov.tr mail adreslerine aşağıdaki maili attım. Konu ile ilgili mağdur olanlarında benzer maili atmalarının faydalı olacağını düşünüyorum.(henüz ek ve iptal bildirge vermedim cevap bekliyorum) Olay çok saçma Gönderdiğim mail aşağıda(ayrıca hiçbir genelge-tebliğ-yönetmelikte açıklanmamış bu olay bence pes etmeyin sizde mail atın)

  4447 sayılı yasaya göre Aralık 2008 döneminde sehven üç işçi fazla işveren payı teşviğinden yararlandım.Bunun için süresinden sonra iptal ve ek bildirge vermem halinde aynı döneme ait 5510 sayılı yasa ile verdiğim diğer bildirgenin %5lik indirimi bozulurmu? (ek bildirgeyi indirimsiz vereceğim. 2008/93 sayılı genelgede Benim merak ettiğim Aralık 2008 Dönemindeki %5 İndirim için ayrıca verdiğim bildirgede ki İndirim kalkarmı? Hiçbiryerden tatmin edici cevap alamadım)

  Burada dikkat edilmesi gereken olay kanımca işverenin iyiniyetli olup olmadığıdır. 4447 sayılı yasadan yararlanmamış olsaydım ilgili ayda % 5'lik indirimden yararlanma hakkım olacaktı. 2008-93 sayılı genelgede fazladan yararlanılan kişilere ait hazine payının gecikme faizi ile alınacağı açıkça yazdığı halde işverenin kasıtlı olarak 4447 sayılı yasa kapsamında fazla işçi bildirmesi mantıklımıdır sizce?

  Eğer Aralık 2008 ayına ait 5510 sayılı yasa kapsamında kanuni süresinden sonra ek bildirge verdiğim için geçmişe yönelik borcum çıktığı varsayımıyla % 5'lik indirimin iptali gerekiyorsa Ocak 2009 ve Şubat 2009 döneminde yararlandığım % 5'lik indiriminde iptali gerekecektir Çünkü Ek bildirge ile 2008 Aralık dönemine ait borç çıkmıştır ve borcun çıktığı dönemde Ocak-Şubat 2009 dönemi bildirgelerini de %5'lik indirime göre vermiş bulunuyorum.

  HATA İNSANA MAHSUSTUR. % 5'LİK İNDİRİMLERİN İPTAL EDİLMESİNİN İNSANIN HATASIZ BİR VARLIK OLMASI GEREKTİĞİNİ İDDİA EDEN BİR YAKLAŞIM OLACAĞI KANISINDAYIM. BURADA İŞVERENİN GEÇMİŞE YÖNELİK BORÇLARININ GECİKME FAİZİNİN %85 GİBİ BÜYÜK BİR ORANINI SİLEN ANLAYIŞIN, AYLIK SİGORTA PRİMLERİNİ VADESİNDE ÖDEYEN AMA SEHVEN YAPTIĞI BİR İŞTEN DOLAYI CEZALANDIRAN BİR ANLAYIŞ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. (AYNI AYDA 4447 YASA KAPSAMINDA FAZLADAN YARARLANDIĞIM İŞÇİLERDEN 4447'YE DAHİL ETMESEM %5'TEN YARARLANMA İMKANIM VAR, BUNU İSTEYEREK NİÇİN ATLAYAYIM. İNTERNET SİTESİ BAZEN SAĞLIKLI ÇALIŞMIYOR. KONTROLLERİMİZİ YAPAMADIĞIMIZ ZAMANLAR OLUYOR. 4447 SAYILI YASA KAPSAMINDA ALINAN İŞÇİ ERKEKSE 29 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAYACAK, KADINSA 18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLMAYACAK, BİRDE 2008 İLK ALTI AYDA HİÇBİR KURUMDA ÇALIŞMAMIŞ OLACAK)

  Ayrıca hiçbir genelgede bu olay detaylı olarak açıklanmıyor. 21 Kasım 2008 Tarih 27061 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin 8. Maddesinde
  Aynı Yönetmeliğin 110 uncu maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. ?(6) Daha önce belge türü veya kanun numarası hatalı seçilerek Kuruma verilmiş aylık prim ve hizmet belgelerine

  ilişkin düzeltme amaçlı olarak yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgelerinin, belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarı aynı olmak kaydıyla, incelemeye gerek kalmaksızın işleme alınır. Bu amaçla verilen aylık prim ve hizmet belgelerine idarî para cezası uygulanmaz.?

  denilmektedir.

  Hatalı seçilen kanun numarası yüzünden belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarı aynı olmak kaydıyla idari para cezası kesilmeyeceği belirtiliyor. Ancak yukarıda anlattığım nedenden dolayı %5'lik indirimin iptali idari para cezasından dahi daha ağır bir karar oluyor.

  İNANIN TATMİN EDİCİ CEVAP ALAMADIĞIM İÇİN YAZIYORUM.NEREYE BAŞVURURSAM BAŞVURAYIM KANUNA, YÖNETMELİĞE , GENELGEYE DAYALI TATMİN EDİCİ BİR CEVAP ALAMADIM.

  YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  SAYGILARIMLA,

 6. #6
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  Hata yapmak insana mahsupta bu konularda en ufak hata size ceza olarak döneceği için çok dikkatli olmalısınız.
  Gelelim sorunuza; Ort personeli hesap edip ona göre teşvikli bildirim verme sorumluluğu sizde hatalı davrandı iseniz düzeltme isteme sorumluluğu sgk'da. %5 indirimde ise sonradan ek verilmesi durumunda tüm indirimin iptal olacağı yazılı.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  8

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  Hata yapmak insana mahsupta bu konularda en ufak hata size ceza olarak döneceği için çok dikkatli olmalısınız.
  Gelelim sorunuza; Ort personeli hesap edip ona göre teşvikli bildirim verme sorumluluğu sizde hatalı davrandı iseniz düzeltme isteme sorumluluğu sgk'da. %5 indirimde ise sonradan ek verilmesi durumunda tüm indirimin iptal olacağı yazılı

  Evet hepimiz insanız ne kadar dikkat etsekte hata sizde bizde yapıyoruz. Hele ki yeni sgk kanunu ve 4447 ardından 5510 kanunu üstelik ne sistem tam oturmuşken nede kanun iyice anlaşılmamışken nede bununla ilgili bilgi alabilecek kimse yokken hata kaçınılmaz oluyor. İl bölge müdürlüklerinde de bizimle aynı fikirdeler onlarda yönetmelikte bunun yazılmadığını söylüyorlar. ayrıca ek verilince iptal olmuyor iptal bildirgesi verilince indirim iptal oluyor

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.129

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  arkadaşlar %5 lik indirimde çalışan sayısı alt sınırı yok değil mi ? 1 çalışanlı bir firmamıda yararlandırmıştım.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  9

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  Allah aşkına 4447 sayılı yasa ile ilgili ortalama dan fazla işçi gösterince 5510 sayılı yasa ilgili %5'lik indirimin bozulacağı nerde yazılı ?

  4447 sayılı yasadan fazladan yararlanılan işçiye ait prim gecikme faizi ile tahsil edilir diyor. 5510'un %5'lik indirimi ile ne ilgisi var?

  Ben hata yaparak zaten gecikme faizi ile primi ödeyerek hatamın karşılığını ödemiyormuyum?

  Birde olayda mantık hatası var. Aralık 2008 dönemine ek ve iptal verdiğim için Aralık 2008 dönemindeki %5'lik indirim iptal ediliyor. O zaman Ocak ve Şubat 2009 dönemindeki %5'lik indiriminde iptali gerekmez mi?

  Ne olacak yani 2 sene sonra bir sigorta incelemesi geçireceksiniz. Atıyorum inceleme sonucu Aralık 2008 ile ilgili 100 TL. fark bildirgesi vermeniz gerektiği takdirde şimdiye kadar yararlandığınız bütün %5'lik prim iptal mi olacak.

  Hadi olacak sa Bütün Bunlar nerde yazılı? (muvazaalı işlemler kısmını örnek vermeyin ordaki bütün örnekler bu olayın dışında)

  Ayrıca uygulmada farklıllıklarda var bir kurum ek ve iptal veriyor hiçbirşey bozulmuyor. Bir kurum veriyor bozulur diyorlar. Birde ben % 5'lik indirimden yararlandığım bir mükellefim için 5 işçi bildirmem gerekirken 4 işçi bildirmişim yani 1 kişiyi hiç bildirmemeşim aynı sigorta müdürlüğüne ek verdim indirimim bozukmadı idari para cezası ödedim o kadar.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  9

  Ynt: SGK % 5'lik İndirim İptali

  arkadaşlar %5 lik indirimde çalışan sayısı alt sınırı yok değil mi ? 1 çalışanlı bir firmamıda yararlandırmıştım.

  Yok borcunun olmaması yeterli çalışan sayısı önemli değil.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İAB İptali
  Konu Sahibi nilgunn Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 19.Ocak.2010, 16:13
 2. İndirim Hk.
  Konu Sahibi ozfen83 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 04.Eylül.2009, 10:27
 3. Bağ-kur İptali
  Konu Sahibi hulya_ Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 06.Kasım.2008, 15:36
 4. KDV de İndirim
  Konu Sahibi AHMET Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Mart.2006, 22:08
 5. Kdv İndirim Hk.
  Konu Sahibi kalisper_a Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Mart.2006, 16:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36