cfo-bmi

Konu: Tutanak

Tutanak

Merhaba,
    Şantiyede 2 gün üst üste gelmeyen bir çalışanımız için tutanak tutarak 3.gün çıkışını hazırlıyorum.SGK işten ayrılış nedenlerinde hangi seçeneği işaretlemem gerekiyor?
    Devamsızlık 4857/25 II/g olması gerekiyor.Yalnız SGK ayrılış nedenlerinde buna uygun madde hangisi emin olamadım bilgi verebilirmisiniz?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Tutanak

Alıntı nehir_yesil Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Şantiyede 2 gün üst üste gelmeyen bir çalışanımız için tutanak tutarak 3.gün çıkışını hazırlıyorum.SGK işten ayrılış nedenlerinde hangi seçeneği işaretlemem gerekiyor?
    Devamsızlık 4857/25 II/g olması gerekiyor.Yalnız SGK ayrılış nedenlerinde buna uygun madde hangisi emin olamadım bilgi verebilirmisiniz?
    Sevgili formdaş

Bu çıkışı yapmadan önce (hele kriz döneminde) işçinin savunmasını almanız gerekir. Diyelimki işçiniz 3 günün sonunda raporla geldi ne olacak onun için işe gelmedi diye tutanağı tutun savunmasını alın
    ihtarınızı verin eğer tekrarlarsa iş akdini fesih edersiniz

ferhat

İnşaat sektöründe oldğumuzdan çalışanlar belirli süreli iş sözleşmeleri imzalanarak işe alınmıştır.05.03.2009 tarihinde girişini yaptım 1 gün çalıştı ve bugünde dahil işe gelmedi.Bağlı oldğu bir amiri var ve kendiside şahsın gelmiyeceğini söyledi.Çıkışla ilgili kendisininde bilgisi var memleketteyim gelemem diyor.Elim kolum bağlı kalıyor bu gibi durumlarda adam bir günlüğüne gelip sonrasında haber vermeden çıkıp köyüne gidebiliyor ((

elinizde belirli süreli iş sözleşmesi varsa, işten ayrılış bildirgesinde iş sözleşmesinin haklı nedenlerle işveren tarafından feshi(7) olarak gösterebilirsiniz diye düşünüyorum.. ama faxlada olsa mutlaka personelden istifa dilekçesini alın derim..
    Bilgi paylaştıkça artar..

SGK ile konuştuğumda Diğer Nedenler seçebilirsiniz dedi.Hem tutanak , hemde ücretsiz izin kağıdını ek10 ile bildirirseniz problem olmaz dediler.

3 gün işe gelmediği için tutacağınız tutanağın noter aracılığı ile personelin ev adresine göndermeniz gerekebilir.. bunu SGK'ya sordunuz mu?
    Bilgi paylaştıkça artar..

Ewet daha önce bu işlemi uygulamıştık ama o biraz daha farklıydı ve noter aracılığıyla göndermiştik.SGK ona gerek olmadığını söyledi.

Merhaba,
    Eğer sözleşmenizde deneme süresi var ise, ki toplu sözleşme değilse süresi 2 aydır bu durumda deneme süresi içinde fesih olarak iş akdine son verebilirsiniz. Bunun dışında işçinin istifasını almanız ya da ihtar çekip çıkarmanız gerekir. Bildiğim kadarı ile 3 gün üst üste işe gelmeyen personelin sözleşmesi derhal feshedilir ve ihtar çekilen tarih çıkış tarihi olarak geçerli olur. örnek ihtar metni paylaşabişlirim, ya da bu konuda şirket avulatlarınızdan destek alabilirsiniz, hukuki boyutu önem arzetmektedir. 05.03.2009 tarihinde giriş yaptığınız ve 1 gün çalışmış olması durumunda çıkış tarihini verirken SGK'ya bildirilmesi gereken işten ayrılış bildirgesinin süresinin 10 gün olduğunu göz önünde bulundurunuz.
    İyi Çalışmalar.

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Mutlaka ihtar çekin. Yarın bir gün çıkar gelir benim tazminatım diye tutturur ve başınız ağrır. İhtar çekilmemişse bölge çalışma işçi lehine karar veriyor.

merhaba,

sayın pınar yazısında bir yorum farkı varmış gibi geldi bana. ihtar tarihi çıkış tarihi olabilirmi ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)