kamu işçi maaş

Konu: Aynı İşverenin İşyerleri Arasında Nakil

Ynt: Aynı İşverenin İşyerleri Arasında Nakil

nakil durumuyla ilgili özel bir durum yok bildiğim kadarıyla 01/04 te yeni işyerinde başlayacaksa bu tarihten önce işe giriş bildirgesinin verilmesi gerekiyor
    ben 7 personelin 01/04 e istisnai durumla şubeye girişini yaptım (31/3 tarihinde). 31/3 tarihinde işten çıkış nedeni olarak nakil i seçerek merkez den çıkışını yaptım. aynı tarihte giriş çıkış yapmak zorunluluğu olmadığını düşünüyorum.
    kullandığım muhasebe programında ek 2 de 16 koduyla nakil seçeneği görülüyor. bu şekilde çsgb na göndereceğim.

İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Ynt: Aynı İşverenin İşyerleri Arasında Nakil

Yanıtınız icin tesekkürler sayın turkasia
    FATİH PESEN<br />&nbsp; SMMM<br />&nbsp; İST

Nakil süresi 2 buçuk ay sürer mi?

Merhaba,

Ben 09.07.2009 çalışmaya başladığım şirkette halen devam etmekteyim şirketim geçen sene ünvan değiştirdi, adres vs. aynı. fakat bana nakil şeklinde belirtilen bu durum bugün itibari ile e-devlet üzerinden kontrol ettiğimde 2014'ün 2.3. ayı (Şubat- Mart) yok 4/16 şeklinde ödenmeye başlandığını fark ettim yaklaşık 2 buçuk aylık bir kayıp zaman var, sorularım şunlar..

Bu kayıp süre nakil de mümkün mü?

İşe giriş-çıkış yapılmış olabilir mi?

Eğer İşe giriş-çıkış yapıldıysa haberim yok bana haklarımın saklı olduğuna dair hiç bir evrak e-posta vs. paylaşılmadı.

Sadece Şirket ünvanı değişti Naklin oldu dendi, şuan girip baktığımda yukarıda yazılı tarihlerin boşluğunu görmekteyim.

Konuya hiç vakıf değilim, ne yapacağım konusunda bir fikrim yok, endişeleniyorum, çünkü iş yerinde bir kişi olarak çalışıyorum,

O tarihlerde iş yerinde olduğuma dair ıspatlayacak bir kartım, imzam vs. yok. sadece çağrı merkezi olduğumuz için ses kaydım ve yazıışma maillerim var.

İş yerime ve iş verenime zerre güvenim kalmadı. Bu durumda haklarımı alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim..

Lütfen cevaplarınızı bekliyorum..

Tşk..

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Olayınız biraz girift,bu sebeble olayınızın 1.nakil,2.iş yeri devri,3. iş akdinin devri veya 4.başkaca bir durum mu olup olmadığı çözüme kavuşturulmalıdır.
    Bana göre bu olayda nakil durumu sözkonusu değil,bu sebeble olayın iş kanunu m.6 ve ttk yönünden irdelenmesi gerekir,ayrıca 2,3 ve 4 cü noktalarda mutlak surette işci haberdar edilir,edilmemişse hukuken bu durum açıklığa kavuşturulmalı,diğer taraftan aktif çalışmaya bağlı olarak aktif sgortalılık süresi ve ücret noktalarınında değerlendirilmesi gerekir.
    Sonuç olarak önce işveren(ler)ile görüşmeniz,sonuç alamazsanız şikayet veya dava konusu etmeniz uygun olacaktır düşüncesindeyim.

Yaptığım araştırmalar sonucunda, şuan için edinebildiğim bilgi,

Eski şirketimin, "ORTAKLARLA ILGILI TAKYIDAT" olduğuna dair İTO bilgisini gördüm.

Sgk dan yapılan açıklama "İşten çıkış yok diğer firma kapanmış, bu firmada Nisan'da ödemeye başlamış, işveren aynı kişi ama çıkış gösterilmemiş, diğer firma 2 buçuk ay ssk ödemesi yapmamış" şeklinde açıklama yapıldı.

Sgk ya A firmasından çıkış gösterilmeden B firmasından ssk ödemesi yapmak mümkün mü?

Bu sorularıma nasıl bir çözüm bulabilirim?

Şuan aynı işverenle çalıştığım iş yerine dava açma yada şikayet etme sürecim nasıl gelişir, ve nasıl bir yol izlemem gerek.

İşe gelmeyeceğim günden itibaren bunu nasıl evraklarla belgelendirmeliyim. [/B]

Yukarıdaki belirttiğiniz "diğer taraftan aktif çalışmaya bağlı olarak aktif sgortalılık süresi ve ücret noktalarınında değerlendirilmesi gerekir." bu kısmı anlayamadım açıklarmısınız lütfen?

Tşk..
    Konu AVCI tarafından (22.Haziran.2015 Saat 17:17 ) değiştirilmiştir.

Konu ile alakalı lütfen bir yardım..

Yukarıda ifade ettiğim gibi bu olayda nakil(yani işverene bağlı işyerleri arasında geçiş;çıkış-giriş) durumu yok,çözümü 4857/M.6 ve TTK hükümleri çerçevesinde aramak gerekir,zira her bir bağımsız tüzel kişilikleri dikkate almalıyız,bana göre piyasa tabiriyle işci transferi yapılmış olup,bu durumun hukuki manası "iş akdinin devri"dir.(tabi görüşme ile cözülemezse,bu yol mahkemeye cıkar ve mahkeme karar verir.
    Aktif çalışma süresince maaşınızı aldınız ama işin sgk boyutunda karşılığı yok,yani gereği yapılmamış,çıkış işlemi de yapılmamış,iki ayrı işyerinde sgortalı gösterilebilir ama sizin durumunuz farklı.
    Çözüm işverenler ile görüşmeniz,sonuç alamazsanız şikayet yoluna başvurmanız yine de cözülmez ise yargı yoluna başvurmanız gerekir.

Merhaba,

Biz bir güvenlik firmasıyız. Asıl işverenle sözleşme uzatılmadı ve çalışanları yeni gelen firmaya devredeceğiz. Protokol imzalanacak. Çalışanlarımızın yeni firmaya geçmeyerek kıdem tazminatı alma hakları var mıdır?

asıl işveren Kamu mu ?
    Scio me nihil scire

Sn.kadirdiloğlu düşüncem,
    bu durum iş akdinin devri ise evet,yok işyeri devri ise hayır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)