cfo-bmi

Konu: Yıllık Ücretli İzin

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    448

    Yıllık Ücretli İzin

    işçi giriş 06.03.2006
    ihbar bildirimi 31.03.2009
    çıkarma tarihi 22.05.2009 olarak bildirilmiş işceren tarafından
    brüt ücret ocakda 1.550
    martda : 1.085 olarak ssk yatırılmış
    ancak işveren yazı göndermiş ücretin %70 ni ödedik geri kalanını yani 1.550-1.085 : 465 tl sini ödeyeceğim diye.Elde yazı var yani ancak ssk'nı 1.085 den yatırmış. Bu durumda kıdem ve izin ücretini nasıl hesaplanacak.

    Ayrıca ihbar tazminatı alamıyor değil mi işçi.

    Bu işçinin 3 hafta kullanmadığı izin ne olacak.İhbar süresinin içine 3 hafta kullanamdığı izin ilave edeilmez değil mi. Eğer şimdi 3 hafta izin kullanırsa ihbar süresi sonu 3 hafta ileri tarihe atılması gerekmez mi. ya da 3 hafta izin ücretini peşin ne şekilde ne zaman labilir.



  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    306

    Ynt: yıllık ücretli izin

    Kişinin Nisan ve Mayıs ayında ki ücreti nasıl olacaktır?

    Kişinin ücreti neye dayanılarak indirilmiş? İşçinin ücretinde indirim söz konusu değildir.

    Kıdem ve ihbar Giydirilmiş brüt üzerinden hesaplanır. 1.550,00.-
    İşveren İhbar bildirimini süresi içerisinde yaptığı için ihbar ödenmez
    Yıllık izin ve ihbar iç içe giremez. İzin alacağı tazminatla birlikte ödenmelidir.
    Ayrıca kişinin günlük 2 saat iş arama izni vardır.


    A- YENİ İŞ ARAMA İZNİ SÜRESİ

    4857 sayılı İş Yasası?nın 17. maddesinde öngörülen bildirim süreleri içinde işveren, aynı Yasa?nın 27. maddesi gereğince işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermek zorundadır (Ek-1). İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır (Ek-2).

    Örnek: İki hafta ihbar öneli olan kullanacak olan bir işçi toplu olarak iş arama iznini nasıl kullanacaktır?

    İşçinin haftada bir gün hafta tatili kullandığını varsayarsak, işçinin iki haftalık süre içerisinde çalışması gereken gün sayısı 12 işgünüdür. İşçinin günde iki saat iş arama izni kullanacağını göz önünde bulundurduğumuzda 12 x 2=24 saat işçiye iş arama iznini işten ayrılma tarihinden önce toplu olarak kullanacaktır. İşçinin günlük çalışma süresinin 7.5 saat olduğunu kabul edersek 24:7.5=3.2 olacaktır. Buna göre işçi 3 gün toplu olarak işçi iş arama iznini kullanacaktır. Günden arta kalan 2 saatlik kısmı da saat olarak işten ayrılmadan önce iş saatleri içerisinde kullanacaktır.

    B- YENİ İŞ ARAMA İZNİNİN VERİLMEMESİNİN SONUÇLARI

    4857 sayılı İş Yasası?nın 27. maddesine göre, işveren yeni iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücreti işçiye öder. İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder. Burada üzerinde durulması gereken husus işçinin iş arama izni süresinde çalıştırılması durumunda ödenecek olan zamlı ücretin nasıl hesap edileceğidir. Yasa?da çalıştığı sürenin ücretinin zamlı olarak ödeneceği belirtildiğinden yeni iş arama süresinde çalışıldığında çalışılan bu sürenin ücreti giydirilmiş ücret üzerinden değil işçinin normal (aylık veya günlük) ücreti üzerinden hesap edilecektir. Nitekim bu düzenlemenin yasa metninden çıkarılması için üç işçi konfederasyonu da 4857 sayılı Yasa?nın görüşülmesi sırasında ortak görüş bildirmişlerdir.

    İşçinin ihbar ücreti peşin ödenerek iş sözleşmesi feshedilmişse işçi bu durumda yeni iş arama izni ücreti isteyemez. Bu konuda Yargıtay?ın vermiş olduğu bir karar ?İş sözleşmesi ihbarsız olarak feshedilen işçi ihbar süresine ait ücretini tazminat olarak isteyebilir. Ancak bundan ayrı olarak iş arama izin parası talep edemez? şeklindedir (1).





    Sevdiğine köle olunca gönül, Nuh tufanına kucak açarmış...

  3. #3
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.718

    Ynt: yıllık ücretli izin

    Her ne kadar sn.meduzam bir başka forumda aynı soruyu sormuşsa da,verilen cevaplarda ihbar bildirimi süresi içinde yapıldığından ihbar tazminatı ödenmez diyen arkadaşlara 3 yılı aşan çalışma için ihbar süresinin 8 hafta olduğunu hatırlatarak,bildirilen tarihlerde tanınan sürenin 8 haftadan kısa olduğunu,yani ihbar süresinin usulüne uygun kullandırılmadığını belirtmek isterim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yıllık İzin Deği Alacak Ücretli İzin
    Konu Sahibi karakartal75 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Kasım.2016, 07:19
  2. Yıllık Ücretli İzin
    Konu Sahibi fatihborsa Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Nisan.2010, 11:00
  3. Yıllık Ücretli İzin
    Konu Sahibi muh1111 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Nisan.2010, 11:52
  4. Yıllık Ücretli İzin
    Konu Sahibi abdulkadir 56 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Şubat.2007, 11:56
  5. Yıllık Ücretli İzin
    Konu Sahibi zarha Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Nisan.2006, 09:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36