kamu işçi maaş

Konu: Kıdem Tazminatı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    8

    Kıdem Tazminatı

    merhaba,

    şirketimizde sgd primine tabi çalışan personelin brüt maaşı kıdem tazminatı tavanını aşmaktadır.işveren kıdem tazminatını almış olduğu brüt ücreti üzerinden hesaplayıp ödemek istiyor. iş kanunu açısından mümkün olabilirmi? yada sakıncaları nedir?


  2. #2
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Kıdem Tazminatı

    Tavanın üzerini normal ücret öder gibi tüm kesintiler hesaplanarak olabilir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    13

    Ynt: Kıdem Tazminatı

    Tavanın aşılması halinde 1475 sayılı iş kanununun ilgili maddesi "14. madde hükümlerine aykırı harekette bulunarak kıdem tazminatının öngörülen esaslar dışında veya saptanan miktar veya tavan aşılarak ödenmesi için emir veya talimat veren veya bu yolda hareket eden özel veya kamu kurumu veya kuruluşların yönetim kurulu üyeleri, genel müdür, müessese müdürü, muhasebe müdürü gibi yetkili sorumluları hakkında, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç teşkil etmediği takdirde altı aydan iki seneye kadar hapis ve yirmi bin liradan elli bin liraya kadar ağır para cezası hükmolunur. Kanuna aykırı olarak fazla ödenen miktarında ayrıca Hazine lehine resen tahsiline karar verilir.? hükümleri yer almaktaydı.
    Fakat 4857 de böyle bir hüküm yoktur. Yukarıda da denildiği gibi yasal kesintilerin yapılması kaydı ile sakıncası yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Kıdem Tazminatı

    4857 sayılı iş kanunun yürürlüğe girmesi ile beraber 1475 sayılı İş Kanununun (eski) 14. Maddesi hariç (Kıdem Tazminatı maddesi) diğer maddeleri yürürlükten kaldırılmıştır.
    İlgili maddeden alıntı
    Ancak, toplu sözleşmelerle ve hizmet akidleri ile belirlenen kıdem tazminatlarının yıllık miktarı, Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet memuruna 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemez.
    ------------------------------
    Kıdem Tazminatı tavanı geçemez. Ancak bunun yerine ikramiye adı altında bir ödeme yapabilirsiniz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı Hesaplaması
    Konu Sahibi mustafacalik Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Temmuz.2019, 14:23
  2. Kıdem Tazminatı Veya İhbar Tazminatı Hak Ediyor muyum ?
    Konu Sahibi byparim Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 20
    Son Mesaj : 30.Kasım.2013, 13:53
  3. İhbar Tazminatı ve Kıdem Tazminatı Haketme
    Konu Sahibi tetris Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 27.Haziran.2013, 11:55
  4. Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı Hesaplaması
    Konu Sahibi skara Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 14.Nisan.2008, 09:29
  5. Acil: Kıdem tazminatı tavanının üzerinde kıdem hesaplanması.
    Konu Sahibi Ukde Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 29.Temmuz.2005, 00:16

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36