cfo-bmi

Konu: Şirket Çalışanı Yönetim Kuruluna Girerse

Şirket Çalışanı Yönetim Kuruluna Girerse

evvelden beri şirket çalışanı olan şahıs, hisse devri ile ortak ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olacak. emin olamadım. 01.10.2008 sonrasında bu durumda kişinin 4/b limi olması gerekiyor. yoksa 4/a kesintiye uğrayıncaya kadar 4/b li olmasına gerek yokmudur.

İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Ynt: şirket çalışanı yönetim kuruluna girerse

Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında
    sigortalı sayılanlar, 01/10/2008 tarihinden itibaren kendilerine
    ait veya ortak oldukları işyerlerinden, Kanunun 4 üncü
    maddesinin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı olarak
    bildirilemeyecektir.

Ynt: Şirket Çalışanı Yönetim Kuruluna Girerse

Yalnız sayın cetvel, arkadaşımızın "evvelden beri şirket çalışanı" ibaresine dikkat etmemiz gerekmez mi? Yani sigortalılığı kesilmeden ve ara verilmeden devam ediyorsa bu kesilme ya da ara verme anından sonra 4/b li olması şartı yok mudur?
    Gösterdim... gördü anlamına gelmez! Söyledim... duydu anlamına gelmez. Duydu.. doğru anladı anlamına gelmez. Anladı.. hak verdi anlamına gelmez. Hak verdi... inandı anlamına gelmez. İnandı.. uyguladı anlamına gelmez. Uyguladı.. sürdürecek anlamına gelmez.

sigortalılık hallerinin çakışmasında temel kural öncelik emekli sandığındadır (5510 sayılı Kanun 4-c), Eski Bağkur ve iki Sosyal Güvenlik çakıştığında (5510 sayılı Kanun 4-a ve 4-b lilik çakıştığında ) önce başlayan devam eder.Bir kişi sigortalı olduğu işyerine daha sonra ortak olursa sigortalılığa ara vermediği sürece sigortalılığı devam eder.Ne zaman ki sigortalılığı kesintiye uğrar o zaman bağkurlu olmak zorundadır..01.10.2008 tarihinden itibaren durum değişmiştir.Bu tarihten önce kendi işyerlerinden 4-a ya (Eski SSK ya ) tabi olanlar kesinti oluncaya kadar devam edeceklerdir.01.10.2008 den itibaren eskiden devam edenler hariç hiç kimse kendi işyerinden sigortalı olamayacaktır.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar çok basit anlatımla şöyle diyebiliriz.Bu kişi 01.10.2008 tarihinde sigortalı ise ve sigortası kesntiye uğramadan devam ederken şirkete ortak olarak girdiyse sigortası kesintiye uğrayıncaya kadar kendi şirketinden de sigortası devam edebilir.SSK dan ayrıldığı anda bağkurlu olmak zorundadır.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sayın Twolf yanlış anlaşılma olmasın örnek üzerinde kanun maddesinden ne anladığımı sizlerle paylaşmak isterim.

A Ltd Şti nde Ssk lı olarak ssk işe başlama tarihi 01.09.2008 olsun
    A Ltd Şti ne ortak olma tarihi 01.10.2008 tarihinden sonra ise bu kişi 4 a lı olarak çalışamaz( ara vermese bile ) 4 B li olmak zorundadır.

Ancak A Ltd Şirketinde 01.10.2008 tarihinden önce örneğin 15.09.2008 tarihinde şirket ortağı olsaydı bu defa 4 a lı olarak çalışmaya devam edebilecekti ( ara vermeden)

Bu Konu çok tartışılmaya başlandı.bence çok fazla başlık açmadan bu konuyu burada cevaplamaya aynı zamanda doğru cevaba gitmeye çalışalım.

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

01/10/08 öncesi SSK lı çalışan.
    01/10/08 sonrası ortaklığa girme kararı alınıyor. Burada karşımıza;

...
    MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.
    ...
    alıntı yapılan madde çıkıyor. İlk etapta 4/a lı olan işçinin, ortaklıktan ötürü 4/a lılığının devam etmesi gerekli şeklinde bir yorum çıkıyor. Aksi durumda şirket ortakları ortaklıktan çıkıp 4/a girişi yapıp akabinde hisse devri ile tekrar ortak olup 4/a lılığa devam ederdi. Ancak madde metninin devamında

...
    (Ek fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler. [1]
    ...
    diyerek ilk fıkraya bir sınırlama getiriyor. Sanırım kanun koyucu bunun önüne geçmek istemiş. Madde gerekçesi pek açıklayıcı değil ama;
    ...
    C) 53 üncü maddesinin;

- Birinci fıkrasından sonra gelmek üzere eklenen fıkralar ile; sigortalılık hallerinin birden fazla olması durumunda sigortalılık durumunun kesintiye uğraması hali ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların hizmet akdine dayalı çalışma bildirimlerinde bulunmayacaklarına açıklık getirilmiştir. Ayrıca isteğe bağlı sigortalılığın zorunlu sigortalılığın başlaması halinde sona ereceği konusunda açık hüküm getirilmiştir.

- Dördüncü fıkrasında yapılan düzenleme ile; birden fazla sigortalılık hali durumunda yaşlılık aylığı haricindeki maluliyet ve ölüm aylığı ile yaş haddinden emekli olma ve kanunla sigortalılık halinin değişmesi veya vazifeye atanma durumunda son bulunulan halden aylık bağlanacağı hükme bağlanmıştır.

...

01/10/08 öncesi durum için zaten

5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ
    ...
    V- SİGORTALILIK HALLERİNİN ÇAKIŞMASI
    ...
    9) 01/10/2008 tarihinden önce 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.
    ...
    4/a lılık korunmuş durumda.

yani 01.10.2008 sonrası çalıştığı şirkete ortak olanlar 4 a lı olarak devam edemeyecekler

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı
    yani 01.10.2008 sonrası çalıştığı şirkete ortak olanlar 4 a lı olarak devam edemeyecekler
    Evet.

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

SSK'lı olarak iş sözleşmesine dayalı olarak bir işyerinde çalışmakta iken işyeri açan ya da şirket ortağı olanlar yani vergi mükellefiyeti başlayanlar SSK'lı çalışması kesintiye uğrayıncaya kadar SSK'ya prim ödemeye devam edebilirler. SSK'lı çalışması kesintiye uğradığı anda da Bağ-Kur sigortalısı olmak zorunda kalırlar.

Sigortalı olarak çalışmayı sürdürürken çalıştığı şirkete ortak olan işçi de ücretli olarak devam ettiği iş daha önce başladığı ve ortaklığı daha sonra başladığı gerekçesiyle SSK'lı olmaya devam edecektir

Ancak çalışan şirkete önce ortak olmuş ve daha sonra aynı şirket de ücretle çalışmaya başlamışsa bu kere önce başlayan ortaklık olduğu için kişi SSK'lı olamayacak, Bağ Kur'a tabi olacaktır.

Şirket ortağı ya da işyeri sahibi olması nedeniyle Bağ-Kur sigortalısı olan kişi daha sonra başka bir işyerinde iş sözleşmesiyle çalışmaya başlamışsa önce başlayan Bağ Kur sigortalılığı sebebiyle kişi SSK'ya tabi tutulmayacak ve ne kendisinden ne de işverenden SSK primi kesilmeyecektir.

Bir başka şirkette ya da işyerinde sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin daha sonra ortak olduğu başka bir şirkette işe başlamak istemesiyle de karşılaşılmaktadır. Bu durumda kişi kendi şirketinde ortak olduğu için sigortalı çalıştığı diğer işyerinden ayrıldığı andan itibaren Bağ-Kur sigortalısı olması gerekirken kendi şirketinden SSK'ya bildirilmesi boşuna olacak, yıllar sonra birikmiş Bağ-Kur borçlarıyla karşılaşacaktır.

Şevket Tezel

Sözcü Gazetesi

09.05.2008

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)