cfo-bmi

Konu: 2 İşyerinde Kısmi Çalışan İşçi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    123

    2 İşyerinde Kısmi Çalışan İşçi

    Sevgili üstadlar;

    Ortakları farklı 2 firmanın muhasebesine bakıyorum. Firmanın birinde fulltime 2 senedir çalışan ve maaşı 1150 tl olan bir aşçı, işten çıkartılmadan diğer firmadada çalıştırılmak isteniyor. Ancak eski çalıştığı işyerinde 8 gün, yeni işyerinde ise 22 gün çalışacak. Maaşı ise eski işyerinde 440 tl yeni işyerinde 1210 tl olacak. İzninizle danışmak istediğim konular şunlar:
    1- Eski işyerinde full çalışırken 1150 alıyordu şimdi 440 alacak yani maaşı düşecek, ileride çıktığı zaman kıdem tazminatı, ihbar tazminatı hangi maaş üzerinden hesaplanacak
    2- eski işyerinde sözleşme ve maaş değişecek iş kanunu açısından maaş ineceği için sakınca olurmu?

    Teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2007
    Mesajlar
    204

    Ynt: 2 İşyerinde Kısmi Çalışan İşçi

    1-İhbar ve kıdemtazminatı işçinin son giydirilmiş ücreti dikkate alınarak ödenir.

    2-İşveren, işçinin ücretinden tek taraflı olarak indirim yapamaz.

    Konu ile ilgili İş Kanunu 62 nci maddesinde ;

    ?Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu Kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz.? hükmüne yer verilmiştir.

    İşçi ile işveren anlaşarak her zaman ücrette indirim yapabilirler.

    İşçi ücretlerinden indirim isteminde bulunan işverenler, İş Kanunu,?Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi? başlıklı 22.maddesi uyarınca ücret indirimi teklifini yazılı olarak yapmak zorundadır.
    İşçi,bu teklife 6 iş günü içinde yanıt vermelidir. İşçinin, altı iş günü içinde yazılı olarak kabul etmemesi halinde durum işçiyi bağlamaz.

    İşçinin, öneriyi kabul etmemesi durumunda, işverenin iradesiyle kendine tek taraflı uygulanmakta olan ücret indirimini gerekçe göstererek İş Kanunu?nun 24/2. maddesi gereğince iş sözleşmesini haklı nedenle feshedip, kıdem tazminatını alarak işi bırakabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Hafta Sonu Başka İşyerinde Çalışan İşçi
    Konu Sahibi dersukokluagac Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Kasım.2014, 13:09
  2. İşyerinde Çalışan İşçilerin Doğruluğu Hak..
    Konu Sahibi gürcü bayram ali Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Aralık.2012, 16:50
  3. İşyerinde çalışan sayısının 10 u geçtiği durumlar
    Konu Sahibi SERAY Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 03.Şubat.2012, 18:28
  4. Kendi İşyerinde Çalışan Eşin Ücreti
    Konu Sahibi Sebahattin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 26.Ocak.2009, 11:26
  5. Kiralanan İşyerinde Önceden Çalışan İşçiler
    Konu Sahibi soz17 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Aralık.2005, 11:56

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36