kamu işçi maaş

Konu: SGK 5510 Sayılı Kanun 5 Puanlık İndirim Hakkında

SGK 5510 Sayılı Kanun 5 Puanlık İndirim Hakkında

merhaba arkadaşlar, Mart 2009 dönemi aylık bildirgemizi indirimli olarak tahakkuk ettirdik ama
    ödemesini yapamadık. Nisan 2009 dönemi aylık bildirgesini yine indirimli olarak yaptım ve gönderdim sistem
    bildirgeyi indirmli olarak kabul etti ödemesinide yaptım.
    Mayıs 2009 dönemi aylık bildirgesini yaparken 5510 sayılı 5 puanlık indirimi seçip
    bildirgeyi gönderdiğimde karşıma mart ayına ait borcumun olduğu çıktı ve indirimli olarak gönderemezsin dedi.
    Mart ayının primini gecikmeli olarak haziran ayında yatırdım daha sonra mayıs 2009 dönemi bildirgesini indirmli olarak gönderdim.
    1- Nisan 2009 dönemi için benim birşey yapmam gerekiyormu? çünkü indirim hakkım olmadığı halde indirimden faydalanmış oldum. ve primi o şekilde ödemiştim.
    2- ben birşey yapmasam ilerde kurum farkına varsa bana ne gibi yaptırımı olur ne ceza yerim benden tekrar ek bildirge istermi. İVEDİ cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Soru ilmin yarısıdır ve bilgi paylaştıkça büyür.

Ynt: SGK 5510 sayılı kanun 5 puanlık indirim hakkında

G E N E L G E
    2008 - 93

10. ....Diğer taraftan,bir döneme ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan sigorta primi
    ve işsizlik sigortası primlerinin yasal ödeme süresi sona ermeden, takip eden aya ilişkin aylık prim
    ve hizmet belgesinin Kuruma gönderilmesi mümkün bulunmaktadır. 5510 sayılı Kanun türü
    seçilmek suretiyle düzenlenmiş olan aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan sigorta primi ve
    işsizlik sigortası primlerinin yasal ödeme süresi sona ermeden takip eden aya ilişkin aylık prim ve
    hizmet belgesinin Kuruma 5510 sayılı Kanun türü seçilerek gönderilmesi ve bir önceki aya ilişkin
    aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlar ödenmeden takip eden aya ilişkin aylık prim
    ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçların ödenerek beş puanlık prim indiriminden yersiz olarak
    yararlanılmış olup olmadığının tespiti için, bu nitelikteki işyerlerinin her ay düzenli olarak listesi
    alınacak, gerekli kontroller yapıldıktan sonra Hazinece yersiz olarak karşılanmış olan sigorta
    primleri, ödeme vadesinin bittiği tarihten tahsil tarihine kadar gecikme cezası ve gecikme zammı ile
    birlikte işverenlerden/alt işverenlerden tahsil edilecektir.

Dolayısıyla, aylık prim ve hizmet belgesinin 5510 sayılı Kanun türü seçilmek suretiyle
    gönderilebilmesi amacıyla muaccel sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile
    bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunup bulunmadığı konusunda
    bilgisayar programlarınca yapılacak borç sorgulaması sırasında, bir önceki aya ilişkin düzenlenmiş
    olan aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlar sorgulanmadığından, bir önceki aya
    ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlarını ödemeyen işverenlerin, e-Bildirge
    programları vasıtasıyla aylık prim ve hizmet belgesinin gönderilmesi sırasında 5510 sayılı Kanun
    türü açılsa da, sözkonusu Kanun türünü seçmemeleri gerekmektedir.

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Ynt: SGK 5510 Sayılı Kanun 5 Puanlık İndirim Hakkında

Nisan ayı için iptal ve asıl olarak yeniden bildirge vermeniz gerekebilir. Gecikme zammı ile birlikte farkı ödemek durumundasınız.

Ynt: SGK 5510 Sayılı Kanun 5 Puanlık İndirim Hakkında

Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    Nisan ayı için iptal ve asıl olarak yeniden bildirge vermeniz gerekebilir. Gecikme zammı ile birlikte farkı ödemek durumundasınız.
    Aynı şekilde Mart ayı için de.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)