kamu işçi maaş

Konu: Yıllık İzin

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  78

  Yıllık İzin

  kolay gelsin. 2007 yılında işe giren bir personel yıllık izin hakkını 2008 yılında kullanmayıp 2009 yılında yeniden 14 iş günü hak kazannan personelin 2007 yılı izin hakkı yanarmı? yani kullanılmayan 2 yıl önceki izin hakkı yenisi hak edilince yanarmı yoksa devredilirmi?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  191

  Ynt: Yıllık İzin

  yıllık izin kazanılmış bir haktır. kaybedilmez. kullanmadığı izinler devir eder. Ayrıca mevzuat açısından yıl içerisinde kullandırmanız gerekir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  1.340

  Ynt: Yıllık İzin

  kullanılmayan izinlerin karşılığı personel işten ayrıldığında kendisine ödenir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.127

  Ynt: Yıllık İzin

  yıllık izinlerde geriye dönük mü 5 yıl zaman aşımı vardı ?örneğin ; 2003 girişli olan biri 2009 yılında işten ayrıldığında 2003 ve 2004 yıllık izin taleplerini mi kaybeder ?
  yoksa işten ayrıldıktan sonra mı 5 yıl içinde parasını talep edebilme hakkımı vardı?

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  1.340

  Ynt: Yıllık İzin

  işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içerisinde

 6. #6
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.803

  Ynt: Yıllık İzin

  YILLIK İZİNE İLİŞKİN SORULARINIZIN YANITLARI

  Yaz dönemi nedeni ile okuyucular gönderdikleri e-maillerde yıllık izinlere ilişkin ve yasal uygulamaya yönelik yüzlerce soru yöneltmişlerdir.

  Sorular içinde işverenlerin geçmiş yıllara ait işçilerin birikmiş izinlerini iç yönetmelik, genelge vb. işlemlerle kaldırmaya yönelik eylemleri ve Kamu Bankalar -Belediye/ Belediye Şirketlerinde kullandırılmayan 50-250 gün arasında yıllık izin alacakları dikkat çekici bulunmuştur.

  İş Kanuna Göre Yıllık İzin Uygulaması

  1. İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

  2. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

  3. Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

  4. İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

  - Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
  - Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
  - Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden az olamaz.
  - Onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık
  ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

  5. Yıllık izinler iş günü olarak kullandırılır. Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Diğer bir ifadeyle hafta tatilleri, ulusal bayram ve genel tatil günleri yıllık izin süresine eklenir. Örneğin 14 günlük izin süresinde 2 gün hafta tatili izni olduğundan kullanılacak izin 16 gün olur.

  6. Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

  7. Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır.

  8. İşçinin gelecek izin hakları için geçmesi gereken bir yıllık hizmet süresi, bir önceki izin hakkının doğduğu günden başlayarak gelecek hizmet yılına doğru hesaplanır

  9. Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanuna veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler, işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında göz önünde bulundurulur.

  10. Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez. İzin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.

  11. İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.

  12. Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır.

  13. İşveren, işyerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinlerini gösterir izin kayıt belgesi tutmak zorundadır.

  14. İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır.

  15. Yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir.

  16. İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir.

  17. İşveren, işçinin istediği zaman izin kullanma tarihi ile bağlı değildir. Yıllık izin kullanılacağı zamanı belirlemek işverenin yönetim hakkı kapsamında kalmaktadır.

  6. Yıl İzninin Kullandırılması

  İş Kanunu;

  ?? işçi hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır...?

  hükmü gereği yıllık ücretli izni bir sonraki çalışma yılı içerisinde kullanabilecektir.

  Örnek: Bay A ..............Unvanlı işyerinde 01.06.2003 tarihinde çalışmaya başlamıştır. 20 işgünü izine hangi tarihte hak kazanacaktır?

  Bay A;

  1.yıl iznini 01.06.2004-31.05.2005 tarihleri arasında,
  2.yıl iznini 01.06.2005-31.05.2006 tarihleri arasında,
  3.yıl iznini 01.06.2006-31.05.2007 tarihleri arasında,
  4.yıl iznini 01.06.2007-31.05.2008 tarihleri arasında,
  5.yıl iznini 01.06.2008-31.05.2009 tarihleri arasında,
  6.yıl iznini 01.06.2009-31.05.2010 tarihleri arasında kullanabilecektir.

  Bay A, 6.yıl iznini 01.06.2009-31.05.2010 tarihleri arasında 20 iş günü olarak kullanabilecektir.

  İşçi İzine İhtiyacım Yok, Kullanmak İstemiyorum Diyemez

  Yıllık izin hakkı Anayasal bir haktır. Anayasanın 53.maddesi ??Dinlenmek çalışanların hakkıdır?ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir?? hükmünü içermektedir. 4857 sayılı İş Kanunu da yıllık izine ilişkin ayrıntılı düzenleme yapmış, Kanunu?nun,53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ve 60.maddesi sadece yıllık izine ilişkin hükümler içermektedir.

  İşçide, işverende yıllık izin hakkından feragat edemez. Kamu ağırlıklı şirketlerde örneğin Kamu Bankalarında veya Belediye/Belediye Şirketlerinde işçilerin 50-250 gün arasında izin alacakları olduğu gelen sorulardan anlaşılmaktadır. İşçi emekli olduğunda veya iş sözleşmesi son bulduğunda yasa hükmü gereği izin alacağı ücrete dönüşmektedir. Ödeme son ücret üzerinden yapılacağından işçinin eline çok yüksek bir miktar geçebilmektedir. Bu uygulama yasal değildir.

  İşçi kullanmadığı izinlerin ücretini son ücret üzerinden alacağından izin kullanmaktan feragat edebilmektedir. Ancak kurum veya birim yetkililerin buna izin vermemesi, Anayasal bir hak olan izni işçilere kullandırması gerekir.

  Yıllık izini kullandırma zamanını belirlemek işverenin yönetim yetkisi kapsamındadır. İşçi ?bu zaman buna uygun değil, ben izin kullanmak istemiyorum? diyemez. Ancak işverenin de bu yetkisini eşitlik ilkesini gözeterek kullanması şarttır.

  Birikmiş izin alacakları ücrete dönüşmesi halinde Kurum zararına sebebiyet vermektedir. Kanaatimce oluşacak bu zarar kurum yetkililerinden tazmin edilebilir. İşverenlik İş Kanunu?nun, yıllık izinlerine ilişkin hükümlerine muhalefetten ayrıca idari para cezasına muhatap olabilecektir.

  Cumartesi Günleri Çalışmayan İşyerlerinde Cumartesi Gününün İzin Süresinden Sayılması

  Cumartesi günü çalışılmayıp iki gün hafta tatili uygulanan işyerlerinde Cumartesi günü de hafta tatili olarak yıllık izin sürelerine eklenecek mi? sorusuna uygulamada farklı cevaplar verilebilmektedir. İş Kanunu?nun, 46 ve 63.maddesi birlikte yorumlandığında işçi-işveren arasında sözleşmeye dayalı özel bir düzenleme yoksa kanaatimce hafta tatili 1 gündür. Cumartesi iş günüdür. Bu nedenle Cumartesi günleri hafta tatili olarak yıllık izin süresine eklenmez.

  İşveren, İşçilerin Birikmiş Yıllık İzinlerini Kullandırmak Zorundadır

  İş Kanunun da kullandırılmayan izinlerin yanacağına dair bir hüküm yoktur. Aksine, kullandırılmayan izinlerin iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle son bulması halinde ücretinin ödeneceği, hatta işçinin son ücreti üzerinden ödeneceği hükmü vardır.

  İş Kanunu, izin kullandırmayan işverenliğe yaptırım getirdiği gibi, işçi lehine izin hakkını saklı tutmuştur. İş sözleşmesinin feshinden itibaren zamanaşımı süresi 5 yıldır. İş sözleşmesi feshedilen işçi 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde dava açmak şartıyla kullanmadığı yıllık izinlerin tümünün karşılığını alacaktır.

  İşverenlerin geçmiş yıllara ait işçilerin birikmiş izinlerini iç yönetmelik, genelge vb. işlemlerle kaldırmaya yönelik eylemleri yasal uygulamaya aykırıdır.

  Sonuç

  Yıllık ücretli izin hakkı İş Kanununa tabi olarak çalışan işçilere uygulanır. İşçinin işyerinde yıllık izne hak kazanabilmesi için girdiği tarihten başlayarak deneme süresi de dahil olmak üzere 1 yıl çalışması gerekmektedir.

  İşverenlerin geçmiş yıllara ait işçilerin birikmiş izinlerini iç yönetmelik, genelge vb. işlemlerle kaldırmaya yönelik eylemleri yasal uygulamaya aykırıdır.

  İşçide, işverende yıllık izin hakkından feragat edemez.

  Kamu ağırlıklı şirketlerde örneğin Kamu Bankalarında veya Belediye/Belediye Şirketlerinde işçilerin 50-250 gün arasında izin alacakları olduğu gelen sorulardan anlaşılmaktadır. İşçi kullanmadığı izinlerin ücretini son ücret üzerinden alacağından izin kullanmaktan feragat edebilmektedir. Ancak kurum veya birim yetkililerinin buna izin vermemesi, Anayasal bir hak olan ücretli yıllık izni işçilere kullandırması gerekir.

  Birikmiş tüm izinler işverenin yönetim kapsamında kullandırılabilir. İşverenlik tüm izni bir anda kullandırabileceği gibi, aylara da bölebilir. İşçi bunu itiraz edemez.

  İş Kanunu yıllık izin hükümlerine uymayan işverenlere idari para cezası öngörmüştür. Kanunun 56.maddesine göre (yıllık ücretli izni yasaya aykırı olarak bölünen her işçi için) 200 TL, 57. maddesine göre (yıllık izin ücreti yasaya aykırı şekilde veya eksik ödenen her işçi için) 200 TL, 59.maddesine göre (iş sözleşmesinin sona ermesinde kullanmadığı iznin ücreti ödenmeyen her bir işçi için) 200 TL, 60.maddesine göre (izin yönetmeliğine aykırı olarak izin kullandırılmayan veya eksik kullandırılan her işçi için) 200 TL idari para cezası uygulanacaktır[1].

  Birikmiş izin alacaklarının ücrete dönüşmesi kanaatimce Kurum zararına sebebiyet verecektir. Yıllık izin kullandırmamak İş Kanunu hükümlerine aykırılık teşkil ettiğinden, yıllık izinleri kullandırmayarak izin birikmesine izin veren örneğin Kamu Bankaları veya Belediye/Belediye Şirketleri idari para cezasına muhatap olabilecektir. İdari para cezası da kanaatimce kamu zararı olarak yorumlanacağından oluşacak bu zararların kurum yetkililerinden tazmini yoluna gidilebilecektir.

  29 Haziran 2009

  Cumhur Sinan Özdemir
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Müfettişi -Ankara
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2008
  Mesajlar
  7

  Ynt: Yıllık İzin

  Yıllık izinler memurlarda olduğu gibi işçiler ile uygulama aynı değildir.İşçi hiç bir zaman izin hakkından vazgeçemez,yok olmaz kullanmak zorundadır.Ancak biz kurumumuzda iş yoğunluğu açısından malesef küçük miktarlarda yıllık izin verebiliyoruz.İşçi izin hakları birikti.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yıllık İzin Deği Alacak Ücretli İzin
  Konu Sahibi karakartal75 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 20.Kasım.2016, 07:19
 2. Yıllık İzne Ayrılan Personele Yıllık İzin Ücret Ödemesi
  Konu Sahibi şule Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Ocak.2014, 15:40
 3. Ücretsiz İzin Kullanan İşçinin Yıllık İzin Hakkı Doğar mı?
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 11:27
 4. Ücretli İzin Yıllık İzin
  Konu Sahibi mayıs Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2008, 15:56
 5. Yıllık İzin Hk.
  Konu Sahibi hakan3 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 21.Haziran.2008, 15:06

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36