kamu işçi maaş

Konu: Doğum raporu ve Ücretsiz izin hakkı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    296

    Doğum raporu ve Ücretsiz izin hakkı

    Merhaba arkadaşlar,

    Paylaşmak istediğim.Doğum öncesi raporunu doğum sonrasına alan bir çalışan 8+5 13 hafta raporlu.Bu süreler içerisin de iş aktini fesih edebilirmiyim ihbar sürelerini dikkate alarak 5 yıllık çalışan. Doğum dan sonra yüksek olasılıkla 6 ay da ücretsiz izne çıkacaktır.

    izlemem gereken ve dikkat etmem gereken konular nelerdir.

    Teşekkürler.

    Yorumlarınızı bekliyorum.

    Liderlik Vizyon İlan Etmek Değil<br />Onu Gerçekleştirebilmektir.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    165

    Ynt: Doğum raporu ve Ücretsiz izin hakkı

    merhabalar
    raporluyken feshedemezsiniz.bence raporu bitsin ki size bir zararı yok raporlu olmasının.ücretsiz izne ayrılsada size bir zararı olmaz.daha sonra işbaşı yaptığında tazminatlarını ödeyerek işine son verebilirisniz.tabi geçerli bir neden bulmanız gerekir.yoksa size işe iade davası açabilir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    296

    Ynt: Doğum raporu ve Ücretsiz izin hakkı

    İşveren ücretsiz izin vermeme ve işçiyi işten çıkarma hakkında sahip midir?
    Hatice Tokgöz: Yasal düzenleme "...altı aya kadar ücretsiz izin verilir..." şeklinde kesin hüküm ihtiva edecek şekilde düzenlenmiştir. İşverenin takdirine bırakacak şekilde ??verilebilir?? denmemiştir. Kadın işçi doğum istirahatından sonra 6 aya kadar (6. ay dahil) ücretsiz izin kullanabilecektir.
    Kadın işçinin bu izni kullanmak istediğini işverene yazılı olarak bildirmesi şarttır.

    MADDE 74. - Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır

    MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

    (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.

    74. Madde emredicidir. Doğum izni kullandırmak zorundadır.Ancak doğum işverene 74. maddeki sürelerin geçmesi ile fesih hakkı tanımıştır.

    Alıntı...

    Burada anlatmak istediği tam olarak ne onu çözemedim
    Liderlik Vizyon İlan Etmek Değil<br />Onu Gerçekleştirebilmektir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    2

    Ynt: Doğum raporu ve Ücretsiz izin hakkı

    Bir işçimizin ay içinde 10 gün raporu bulunmakta, aynı işçi aynı ay içinde annesine bakmak için 7 günde işverenden izin alıyor ve işverende bu 7 günün ücretinin düşülerek işçiye maaş ödemek istiyor. Bu 7 günü puantajda ücretsiz izin olarakmı göstermemiz gerekir ? Ücretsiz izin olarak gösterirsek ay içindeki eksik günleri hem rapor hemde ücretsiz izin olarak nasıl göstereceğiz ? Aylık prim ve hizmet belgesinde bu günleri nasıl göstermemiz gerekir ?...Yardımcı olursanız sevinirim...İyi çalışmalar..

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.558

    Ynt: Doğum raporu ve Ücretsiz izin hakkı

    17 gün eksik çalışma sonucunda Ağustos ayı için prim gün sayısı 14 gün olarak girilmeli.Bildirgede toplam eksik gün nedeni olarak 'birden fazla' işaretlenmeli ve eksik gün bildirim formu ekine de rapor ve ücretsiz izin dilekçesinin birer sureti eklenmeli.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    2

    Ynt: Doğum raporu ve Ücretsiz izin hakkı

    Alıntı hakankrl Nickli Üyeden Alıntı
    17 gün eksik çalışma sonucunda Ağustos ayı için prim gün sayısı 14 gün olarak girilmeli.Bildirgede toplam eksik gün nedeni olarak 'birden fazla' işaretlenmeli ve eksik gün bildirim formu ekine de rapor ve ücretsiz izin dilekçesinin birer sureti eklenmeli.
    Hakan Bey cevap için teşekkür ederim. Ücretsiz için dilekçe mi düzenlenmeli, elle düzenlemiş olduğumuz puantajda eksik gün bildirim formuyla verilebilirmi ? Yoksa ikisini birden versek de olabilir mi ?
    Teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum sonrası ücretsiz izin hk.
    Konu Sahibi okim Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 24.Ağustos.2011, 17:07
  2. Doğum sonrası ücretsiz izin?
    Konu Sahibi o_nur Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Mart.2011, 14:18
  3. Doğum sonrası ücretsiz izin
    Konu Sahibi eframis Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Aralık.2010, 22:58
  4. Doğum sebebiyle ücretsiz izin
    Konu Sahibi Umutttttt Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Temmuz.2010, 15:45
  5. doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izin
    Konu Sahibi TANERB82 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Ağustos.2009, 11:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36