kamu işçi maaş

Konu: SSK Bir Kişinin Maliyeye Kaydı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  159

  SSK Bir Kişinin Maliyeye Kaydı

  Başka bir firmada sigortalı çalışan bir kişi bir bakkal açarak vergi dairesine kayıt oldu .. bu durumda sigortasında kesinti olmadığı sürece 4/a kapsamında devam edebilir.. buraya kadar bir sorun yok fakat bu işçi çalıştığı firmadan 31/08/2009 tarihinde işten ayrıldı hemen ertesi günde 01/092009 tarihinde başka bir firmada işe başladı giriş çıkış var fakat arada boşluk yok bu kişinin sigortalılığı devam etmesinde bir sakınca olurmu

  "Eğer herkesleysen ve Bensiz isen, hiç kimseyle değilsin. Eğer benimleysen ve hiç kimseyle değilsen herkeslesin"(Mevlana)

 2. #2
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: ssk bir kişinin maliyeye kaydı

  4/b geçmiş olur.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  159

  Ynt: ssk bir kişinin maliyeye kaydı

  Sn.TURKO
  Şimdi bağkur il müdürlüğünü aradım konuştuğum memur arkadaş eğer boşluk yoksa 4/a devam edebilir dedi.
  siz neden 4/b dediniz ? yardımcı olursanız sevinirim.
  Eğer 4/b ise ne yapması gerekecek bundan sonra yatan sigorta pirimleri iptal mi olacak ?

  "Eğer herkesleysen ve Bensiz isen, hiç kimseyle değilsin. Eğer benimleysen ve hiç kimseyle değilsen herkeslesin"(Mevlana)

 4. #4
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: ssk bir kişinin maliyeye kaydı

  5510 ile beraber kesintiye uğrama tabiri kullanılmaktadır. İlk işyerinden çıktığı tarih itibari ile 4/a kesintiye uğramış olur.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  159

  Ynt: SSK Bir Kişinin Maliyeye Kaydı

  Sn.TURKO sitede bu konu hakkında araştırma yaparken şöyle bir yazı buldum daha önce bu formda sorulmuş buna benzer bir soruya cevap..bu yazıdaki kesinti kavramına göre işten ayrılma kesinti değil gün olarak ara verme kesinti kabul edilmiş . 5510 da bu durum değişmedi ise 4/a devam edecek değişti ise bu değişikliğin olduğu kısmı verebilirmisiniz.

  25 haziran 2005 yılında sorulmuş bir soru:
  Soru;1996 yılında hizmet akdi sözleşmesi ile bir şirkette SSK'ya tabi çalışmaya başladım. Bu şirkette çalışmaya devam ederken başka bir limited şirkete de 13.08.1997 tarihinde ortak oldum. Çalıştığım X şirketinden 01.04.1998 tarihinde ayrıldım. 08.04.1998 tarihinde de ortak olduğum limited şirkette hizmet akdi sözleşmesi ile tekrar çalışmaya başladım ve halen çalışmaktayım. O zamandan beri SSK'ya adıma ödeme yapılmaktadır. Fakat bir arkadaşım "Senin sigortan kesintiye uğradığı için Bağ-Kur'a tabi olman gerekirken sen SSK sigortanı devam ettirmişsin dedi. Dolayısıyla senin sigortan emekliliğinde dikkate alınmayacağı gibi, Bağ-Kur senden sigortanın kesintiye uğradığı tarihten itibaren gecikmeli prim borçlarını talep eder dedi" Bu durumda;

  a) Ben ilerde böyle bir durumla karşılaşmamak için, şimdiden Bağ-Kur'a bildirim mi yapmalıyım?

  b) Eğer Bağ-Kur'a bildirim yapmam gerekiyorsa Bağ-Kur benden prim borçlarını bu tarihten itibaren mi alır, yoksa sigortamın kesintiye uğradığı 01.04.1998 tarihinden itibaren mi alır?

  Bu sıkıntılı duruma göre ne yolda nasıl bir işlem yapabileceğim, varsa hangi haklardan yararlanabileceğim hususunda bilgi vermenizi rica ederim.

  Cevap;Ülkemizde sosyal güvenliğin tekliği ilkesi gereği bir kişinin aynı anda iki farklı sosyal güvenlik kuruluşu kapsamında sigortalı olması mümkün değildir. Sizin durumunuzda olduğu gibi, hizmet çakışması ile ilgili olarak SSK ve Bağ-Kur arasında bir protokol yapılmıştır. Yapılan bu protokolde şirket ortağı olup aynı zamanda da bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işverenin yanında çalışan veya bir hizmet akdine istinaden bir işverenin emrinde çalışırken çalıştığı şirkete veya başka bir şirkete ortak olan kimselerin tabi olacakları sosyal güvenlik kuruluşunun hangisi olacağı belirlenmiştir.

  Buna göre SSK kapsamında sigortalı sayılanlar, sigortalılıkları sürerken çalıştıkları işyerine veya başka bir şirkete ortak, anonim şirkette ise kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi ortak oldukları takdirde 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'na tabi sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur'a tabi tutulmayacaklardır. 16-60 Ek Sayılı SSK Genelgesi ve 279 Sayılı Bağ-Kur Genelgesi uyarınca,

  "Önce başlayan SSK sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya Bağ-Kur sigortalısı olmayacaktır." Ancak, burada kesinti kavramı önemlidir. SSK ve Bağ-Kur arasındaki protokol uyarınca (SSK Genel Müdürlüğü'nün 16-60 Ek Sayılı Genelgesi ile duyurulmuştur) geçici işgöremezlik dolayısıyla geçen süreler ile hafta sonu ve resmi tatil süreleri, sigortalılığın kesintisi olarak değerlendirilmeyecektir.
  Bu durumda, kişi hizmet akdine tabi olarak çalıştığı işyerinden ayrılıp ertesi gün (ya da ertesi gün tatil ise tatilden sonraki ilk iş günü) herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor ise SSK sigortalılığı devam edecektir. Aksi takdirde sigortalılıkta kesinti olması halinde SSK sigortalılığının sona ermesinden sonra Bağ-Kur'lu olunması gerekmektedir.
  Limited şirket ortakları az sayıda olmaları nedeniyle kendi işini kendisi yapan kimse konumunda oldukları için, SSK'lı sayılamazlar; Bağ-Kur sigortalısı sayılırlar. Başka bir deyişle bunların ortağı oldukları limited şirketteki çalışmaları hizmet akdine göre değildir. Bu nedenle kendi ortak oldukları şirkette SSK sigortalısı olamazlar. Bu kuralın istisnası, limitet şirket ortağı, başka işyerlerinde hizmet akdine göre çalışmışsa o takdirde SSK sigortalısı sayılabilir. (TC Yargıtay 10. Hukuk Dairesi E. 2003/1897 K. 2003/3106 T. 03.04.2003). Ya da daha önce sigortalı olarak çalıştığı limited şirkete sonradan ortak olması halinde SSK sigortası kesintiye uğrayıncaya kadar SSK sigortası devam eder.

  Ancak siz, 01.04.1998 tarihinde SSK'lı olarak çalıştığınız işten ayrıldığınız için, bu tarihten itibaren Bağ-Kur'lu sayılmanız gerekmektedir. Bu durumda da, 08.04.1998 tarihinden sonra SSK'ya yapılan bildirimler dikkate alınmayacaktır. 08.04.1998 tarihinden sonra SSK'ya yersiz olarak ödediğiniz primler 506 sayılı kanunun 84. maddesinde yer alan "Yanlış ve yersiz olarak alınmış olduğu anlaşılan primler, alındıkları tarihlerden on yıl geçmemiş ise, hisseleri oranında işverenlere ve sigortalılara geri verilir" hükmü gereğince iade edilmektedir. Bunun için bağlı bulunduğunuz sigorta müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.
  "Eğer herkesleysen ve Bensiz isen, hiç kimseyle değilsin. Eğer benimleysen ve hiç kimseyle değilsen herkeslesin"(Mevlana)

 6. #6
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: SSK Bir Kişinin Maliyeye Kaydı

  Çakışma ile ilgili maddede yanlış yatsada ödenen primler asıl yatması gerekene aktarılır şeklinde yazılıdır. Eğer kesintiye uğramayı işten çıkış olarak kabul edilirse ödediğiniz primler aktarılır, kesintiden kasıt gün kaybı olmaması ise sorun yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Maliyeye Şikayet Durumunda !
  Konu Sahibi minare Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2013, 13:09
 2. Aynı kişinin işyerleri kaydı nasıl olur.
  Konu Sahibi acemismmm Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ağustos.2011, 09:32
 3. Bağkur Kaydı olan kişinin sağlık yardımı.?
  Konu Sahibi mgirgin1970 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2010, 16:46
 4. SSK' lı Bir Kişinin Bağkur Kaydı
  Konu Sahibi smmmgulhan Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 13.Ekim.2006, 22:44
 5. babası üzerinden maaş alan kişinin bağ-kura kaydı
  Konu Sahibi eyüp Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2006, 11:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36