kamu işçi maaş

Konu: 4447 geçici 7 maddesi hakında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    158

    4447 geçici 7 maddesi hakında

    25/11/2008 tarihinde ssk dosyası açıp işçi çalıştırmaya başladım.işçimi 4447/7 faydalandırdım.hani ilk yıl % 100 ikici yıl % 80 kanun varya işte o.şimdi bu işçimi 16/09/2009 tarihinde çıkışını yapsam vce daha sonra bu işçi başka yerde yada tekrar yanımda mesala 02/10/2009 tekrar işe girişi yapılsa, diğer koşulları taşıması kaydı ile 02/10/2009 tarihinden itibaren yine % 100 lük indirimden faydalanacakmı.genelgede okudum tam açık değil tekrar değerlendirilir deniliyor.cevap verebilecek olan olursa sevinirim.saygılar


  2. #2
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: 4447 geçici 7 maddesi hakında

    Geçici Madde 7 ? (Ek: 15/5/2008-5763/20 md.) (1)
    18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük olanlar ile yaş şartı aranmaksızın 18 yaşından büyük kadınlardan; bu maddenin yürürlük tarihinden önceki altı aylık dönemde bu maddenin yürürlük tarihinden önceki altı aya veya 2008 yılı Aralık ve 2009 yılı Ocak aylarına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen [5] prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması şartıyla, bu maddenin yürürlük tarihinden önceki bir yıllık dönemde işyerine ait prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren bir yıl iki yıl [6] içinde işe alınan ve fiilen çalıştırılanlar için; 506 sayılı Kanunun 72 nci ve 73 üncü maddelerinde sayılan ve 78 inci maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin;
    a) Birinci yıl için yüzde yüzü,....

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    158

    Ynt: 4447 geçici 7 maddesi hakında

    ogün bey öncelikle teşekür ederim.ancak sorumun cevabını alamadım.anlatıklarınızı biliyorum.sorumda da belitildiği özere 4447/7 faydalanılıyor iken bu işçinin bu dosyadan çıkışının yapılarak başka bir 4447/7 den faydalanmakta olan dosyada yada tekrar eski işyerinde çalışmaya başlaması durumunda yukarda değindiğiniz şartları taşıması durumunda % 100 lük indirimden tekrar yeni işe giriş tarihinden itibaren 1 yıl mı hesaplanacak.sorum buydu. saygılar sunuyorum

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Ynt: 4447 geçici 7 maddesi hakında

    maalesef bende bununla ilgili bir açıklama göremedim, sanırım kanunun açık tarafı bu.
    genelgelere bakacak olursak, yararlanmasında bir mahsur olmaması lazım. ve yine bir senenin tekrardan başlaması gerekir diye düşünüyorum. sonuçta bu teşviğin işçiye bir getirisi olmamakta, getirisi işverene olmaktadır. şartları sağlayan işverende bu kanundan tam olarak yararlanmalı, başka bir işverenin yararlandığı dönem düşülmemelidir diye düşünüyorum. ama düşünceyle nereye kadar bilimiyorum.

  5. #5
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: 4447 geçici 7 maddesi hakında

    Sn CEVAT KEREM;
    İlk mesajınızda "tekrar yanımda ....." cümlesini kurduğunuz için kanun metnini alıntıladım, dikkat ederseniz 12/08, 01/09 dönemlerine ait prim belgelerinde sigortalının adının geçmemesi gerekiyor. Ancak sizin durumunuzda işçinin bu dönemlerde adı geçiyor sanırım. Eğer işçi 4444/7 den yararlanabilecek başka bir iş yerinde işe başlar ise diğer şartları taşıması durumunda %100 yararlanır. Ancak işçinin yeni çalışacağı iş yeri ile ile sizin aranızda genelgede yer alan "muvazalı işlemlerin önlenmesi" durumunu dikkate alınız. Öncelikle önemli olan istihdamın artmasıdır.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    65

    Ynt: 4447 geçici 7 maddesi hakında

    Burada geçen
    '' 2008 yılı Aralık ve 2009 yılı Ocak aylarına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen [5] prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması şartıyla'' ibaresi bir başka kurumun bildirgelerinde mi yoksa yoksa girişi yapılacak işyerin bildirgelerinde mi ?

    Benim anladığım işe alacak işverinin bildirgelerinde, muvazaa'yı önlemek için olsa gerek diye düşünüyorum.
    Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.558

    Ynt: 4447 geçici 7 maddesi hakında

    İşe alacak işverenin değil, tüm işyerlerinde; yani işe alınacak kişi 2008 ilk 6 ay ya da 2008 aralık ve 2009 ocak ta çalışmamış olacak.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 51
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2018, 16:38
  2. 29 Yaş Üstü Erkek 6111 Sayılı Kanun 4447 Geçici Maddesi
    Konu Sahibi mustaaadyg Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Ocak.2015, 11:43
  3. Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Ocak.2013, 11:50
  4. 4447 Kanunun Geçici 10. Maddesi
    Konu Sahibi ozgul35 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Nisan.2012, 08:05
  5. 4447 geçici 10.maddesi teşvikinde kısmi çalışma mümkünmü?
    Konu Sahibi smmm.gokhan Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Nisan.2012, 12:15

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36