kamu işçi maaş

Konu: Yeni bir teşvik daha.!

Yeni bir teşvik daha.!

Merhaba

Yeni bir teşvik daha geliyor. Yeter artık ya yapıyosanız bütün işyerlerine bir teşvik uygulayın 5510 sayılı kanundan doğan yüzde beşlik indirim gibi. 5084 le başladı 5615, 4447, 5510 bunlarla ilgili genelgeleri takip etmekten kafamız allak bullak oldu..

Yeni Teşvikten yararlanabilmek için son üç aydaki çalışan sayısına ek yeni kişilerin işe alınması gerekiyor.

İşe alınacakların son üç ayda kayıtlı çalışanlar dışında olması gerekiyor. Sigorta prim teşvikleri, asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Primler İşsizlik Fonu tarafından SGK'ya aktarılacak. 18 Ağustos 2009 ile 31 Aralık 2009 arasında işe girenler teşvikten yaralanacak.

Bakanlar Kurulu lüzumu halinde süreyi 30 Haziran 2010'a uzatibelecek.

İşverenler ek istihdam sağladıklarını belirtir dilekçe ile SGK il müdürlüklerine başvurları gerekiyor.

Kaçak işçi çalıştıran işyerleri teşvikten yararlanamayacak. İşyerlerinin devredilmesi, birleşmesi veya bölünmesi durumlarında teşvik verilmeyecek.

İşyerinin kapatılarak değişik bir isimle açılması halinde teşvikten faydalanamayacak.

İşveren, emekli birini işe alıp destek primini ödese de teşvikten yararlanamayacak.

Prim teşviki, fiilen çalışanlar için geçerli olacak. İzinli ve raporlu olunan dönem, teşvik dışında tutulacak. Halen başka bir prim teşvikinden yararlanan işveren, son teşvikten yararlanamayacak.

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Ynt: yeni bir teşvik daha

Bu Geçici madde 9 da yazan Bakanlar Kurulunun uzatma yetkisinin haberleştirilmesi değil mi?

Ben bu teşvikte Nisan ayının baz alınmasını anlamadım. Nisan ayında 50 işçi çalıştırıyordum ama Haziran'da 30'a düşüp öyle devam ettim diyelim. Tekrar 50 işçiye çıkmayı mı bekleyeceğim teşvikten faydalanmak için?

5510'a göre %5'den yararlananlar da bu teşvikten yararlanabilecek mi acaba?
    SMMM Aturkan; İyi çalışmalar, gününüz güzel geçsin...

bir işyerinin sadece şartlarını taşıdığı 1 teşviği seçme hakkı var.

5510 ile gönderdiğimiz aylık prim ve hizmet belgelerimize kesilen tahakkuk fişinde işveren hissesini biliyorsunuz % 5 indirimli ödüyorduk.
    1-Bu indirimden .................. tarihe kadar sondur diye bir ibaresi varmıydı ?
    2-Bu indirimden yararlanırken mevcut işçi sayımız azaldı ise indirimden yararlanamama gibi bir durum yoktu değil mi ?
    Teşekkürler.

% 5 lik prim indiriminde esas olan çalışan sayısı değil, işverenin prim borcunun olmaması.

Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı
    5510 ile gönderdiğimiz aylık prim ve hizmet belgelerimize kesilen tahakkuk fişinde işveren hissesini biliyorsunuz % 5 indirimli ödüyorduk.
    1-Bu indirimden .................. tarihe kadar sondur diye bir ibaresi varmıydı ?
    2-Bu indirimden yararlanırken mevcut işçi sayımız azaldı ise indirimden yararlanamama gibi bir durum yoktu değil mi ?
    Teşekkürler.

ben hiç öle bir şey olduğunu okumadım da duymadım da... arkadaşında dediği gibi prim brcu olup olmadığına baktılar sadece. ama elbet bir yerde yeter bu kadar indirim diyeceklerdir. yani sonu gelir bu cazip indirimlerin. şimdilik hem biraz göz boyamak hemde biraz olsun yardımcı olmak için yapıyorlar bir şeyler...
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

Alıntı evremm Nickli Üyeden Alıntı
    Ben bu teşvikte Nisan ayının baz alınmasını anlamadım. Nisan ayında 50 işçi çalıştırıyordum ama Haziran'da 30'a düşüp öyle devam ettim diyelim. Tekrar 50 işçiye çıkmayı mı bekleyeceğim teşvikten faydalanmak için?
    evettt =)
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

Arkadaşlar, gerçekten şu konuya bir el atalım.

Gerçekten daha önce ve halen %5' lik indirim teşvikinden yararlanan bir işveren bu teşvikten yararlanabilecekmi yararlanamayacakmı?

Bu kanun yürürlüğe girdimi yoksa henüz beklemedemi?

%5' lik teşvik indiriminden yararlanan bir işveren eğer bu teşvikten yararlanamayacaksa, dilekçe verip diğerinden vazgeçtiğini ve bu yeni teşvikten yararlanmak istediğini belirtse olurmu? Çünkü sonuçta bu teşvik diğerinden çok çok daha iyi, en azından işveren 6 ay boyunca hiç prim ödemeyecek.

Lütfen konu ile ilgili bilgisi olanlar varsa cevap versin.

Teşekkürler

Adem Ü.
    Düşmeden, asla yürümeyi öğrenemezsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)