cfo-bmi

Konu: Doğum Öncesi Süresiz Rapor

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    54

    Doğum Öncesi Süresiz Rapor

    Merhaba Arkadaşlar;

    Şirketimizde 5 aylık Hamile bir bayan var, en son kontrolüne gittiğinde doktoru süresiz rapor vermiş, yani doğuma kadar çalışmıcak, e doğumdan sonrada doğum izni var, şimdi bu durumda ssk 4 ay boyunca bu çalışanı-ımıza işgöremezlik ödeneği öder mi, yaklaşık 8-9 ay çalışmıcak, prosedür nasıl olucak, nasıl bir bildirim yapıcam ?yardımcı olan olursa sevinirim..

    İyi çalışmalar..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    191

    Ynt: Doğum Öncesi Süresiz Rapor

    1 doktordan bu raporu alamaz. Heyet raporu almış olması gerekir. Dikkat edin ve uyarın.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    54

    Ynt: Doğum Öncesi Süresiz Rapor

    Zaten doktor asıl raporu 1 ay sonra vericez demiş?? Peki heyet raporu alırsa iş göremezlik ödeneği alabilir mi bu süreler için..

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    184

    Ynt: Doğum Öncesi Süresiz Rapor

    Merhaba,
    Heyet raporu olduğu sürece işgörmezlik ödeneği alır.
    Baskalarına yardımcı olmak için elimize her zaman büyük firsatlar geçmez, ama küçük fırsatlar her gün çıkar.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    191

    Ynt: Doğum Öncesi Süresiz Rapor

    Sigortalı hastaya bakan hekimin tedavi altına aldığı sigortalıya bir defada on gün istirahat verebileceği ve bunu bir defa tekrarlayabileceği, tek hekimden iki defa almış olan sigortalının tedavisine devam edilmesi gerektiği takdirde, sigortalının bir hastane sağlık kuruluna sevk edilmesi gerektiği ve sağlık kurulunun ilk vereceği istirahat süresinin sigortalının tedavi altına alındığı tarihten başlamak üzere altı ayı geçemeyeceği hükmü bulunduğundan hastalığı sebebiyle Kurumumuzca tedavi altına alınan sigortalıya tek hekim tarafından bir defa en çok 10 gün istirahat verilmesi, gerekiyorsa bunun on gün daha uzatılabileceği, dolayısıyla tek hekimce verilen istirahat süresinin, hiçbir şekilde, toplam olarak 20 günü aşmaması gerekmektedir. Yirmi günü aşan raporların mutlaka sağlık kurulu kararı ile verilmesi gerektiği, sağlık kurulu kararında kontrol ve çalışır ifadelerinin mutlaka bulunması, sağlık kurulu kararı ile rapor verilen sigortalının çalışır kararının da mutlaka sağlık kurulu raporu ile verilmesi, iş başı belgesi veya çalışır kararı bulunmayan sigortalılara iş başı yaptırılmaması çünkü 506 sayılı kanunun 38. maddesinde hekimce alınması istenen tedbirlere uymayan sigortalılara bu tedbirleri yerine getirmedikleri sürece ödenek verilmeyeceği ve Kuru hekimlerinden çalışabileceğine dair rapor almadan çalışan veya çalıştırılan sigortalıya aynı hastalığı sebebiyle meydana gelecek sağlık yardımı masrafları işverenden, sigortalının başka işyerinde çalışması halinde kendisinden alınır.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    54

    Ynt: Doğum Öncesi Süresiz Rapor

    Cevaplarınız içi Çok teşekkür ederim..
    İyi Çalışmalar..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum Öncesi Ve Doğum Sonrası İzinlerin Kullanılması
    Konu Sahibi Kayzer Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Mayıs.2017, 17:21
  2. Cevap: 9
    Son Mesaj : 16.Mayıs.2017, 15:21
  3. Cevap: 5
    Son Mesaj : 24.Ekim.2014, 11:52
  4. Sezaryen Doğumlarda Doğum Öncesi Rapor
    Konu Sahibi şule Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 09.Nisan.2013, 17:30
  5. Doğum öncesi ve doğum için gelen raporun çakışması
    Konu Sahibi neslisah Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Aralık.2011, 13:46

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36