kamu işçi maaş

Konu: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

  1. #1
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.917

    4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    GENELGE

    Yukarıdaki genelgeyi okudum.
    Bir kaç şart var.
    a) Sigortalının 18.08.2009 ila 31.12.2009 tarihleri arasında işe alınmış olması;

    b) İşe giriş tarihinden önceki üç aylık dönemde SGK'ya verilen APHB (aylık prim ve hizmet belgeleri)nde kayıtlı olmaması;

    c) Fiilen çalışması gerekmektedir.

    gibi.

    Ancak birde bu çalışacak kişilerin 18-29 yaş aralığında olması gerekir dediler sskdan.

    Tebliğde yazmıyor.Bunu nasıl bağlantılandırdılar.
    Eski tebliğe atıfta yapılmıştır diyor, ama ben bulamadım.


    Bilgisi olan varmı arkadaşlar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    bence sizin sgk müdürlüğündekiler yanlış biliyor. ben 29 yaş üzerini müracat ettim, özelliklede sordum, 18-29 yaş arası olması lazımmı diye, yok dediler burda yaşın önemi yok. zaten tebliğdede yaşla ilgili birşey göremedim.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    222

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    atıfta bulunduklarını söyledikleri genelde olabilir mi???
    ben 2 işyerinde bu teşvikten yararlanıyorum, yaş sınırı var o yüzden aşağıya ekliyorum elimdeki veriyi...
    Geçici 7. madde ama ???


    25.03.2009 tarihli
    Konu : 18-29 yaş aralığında olan erkek ve 18 yaşından büyük kadın
    sigortalılardan yeni işe alınanlara ilişkin işveren hissesi sigorta prim teşviki.

    G E N E L G E
    2009 ? 52

    4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesinin birinci fıkrasında 5838 sayılı Kanunla yapılan
    bu değişiklik sonucunda, anılan maddede öngörülen işveren hissesi sigorta prim teşvikinden
    yararlanılabilmesine ilişkin, kapsama giren sigortalıların;
    - 2008/Ocak ila 2008/Haziran aylarına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet
    belgelerinde kayıtlı olmaması şartı, 2008/Ocak ila 2008/Haziran aylarına veya 2008/Aralık ve
    2009/Ocak aylarına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması
    şeklinde,
    - 1/7/2008 ila 30/6/2009 tarihleri arasında işe alınmış olması şartı ise, 1/7/2008 ila
    30/6/2010 tarihleri arasında işe alınmış olması şeklinde,
    değiştirilmiş bulunmaktadır.
    Buna göre, anılan maddede öngörülen işveren hissesi sigorta prim teşvikinden
    yararlanılabilmesi için,
    Sigortalı yönünden;

    - İşe giriş tarihi itibariyle; erkek ise 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük, kadın ise 18
    yaşından büyük olması,


    - 2008/Ocak ila 2008/Haziran veya 2008/Aralık ve 2009/Ocak aylarına ilişkin Kuruma
    verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması,
    - 1/7/2008 (dahil) ila 30/6/2010 (dahil) tarihleri arasında işe alınması,
    - Fiilen çalışması,

  4. #4
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.917

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    Tamam.Bu genelde yaş sınır vardı.2009-113 Sayılı Genelgede ise ne yaş sınırı var, nede bu genelgeye bir atıf yapan madde, cümle görmedim.

    Uygulamada 2009-113 sayılı genelgedeki teşvikten yararlananlar varmı.? ve varsa yaş sınırına bakıldımı sizin işçilerinizde.?


    Teşekkürler.
    Kolay gelsin.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    93

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    4447'den yararlanarak personel alımı yapıldığında kuruma bilgi vermek gerekiyor mu?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.558

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    Alıntı evremm Nickli Üyeden Alıntı
    4447'den yararlanarak personel alımı yapıldığında kuruma bilgi vermek gerekiyor mu?
    18-29 yaş aralığında olan erkek ve 18 yaşından büyük kadın sigortalılardan yeni işe alınanlara ilişkin işveren hissesi sigorta prim teşviki için:
    Kanun satırının e-bildirgede açılması için ilk kez yararlanmaya başlandığında aktivasyon için gerekiyor. Bağlı olduğumuz Sgk müdürlüğü sonrakiler için gerek yok dedi ama ben yine de her yararlanacak personel için bildirim yapıyorum.Ne olur ne olmaz diye.

  7. #7
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    4447 den bahsederken ilgili teşvik maddesini yazarsak daha doğru yanıtlar alırız diye düşünüyorum; malum, yasa teşvik yasası olma yolunda hızla ilerliyor.

  8. #8
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    Alıntı evremm Nickli Üyeden Alıntı
    4447'den yararlanarak personel alımı yapıldığında kuruma bilgi vermek gerekiyor mu?
    Konu : 4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen isveren hissesi sigorta primi tevsiki

    4- Tesvikten Yararlanmak Amacıyla Yapılacak Olan Basvurunun Sekli

    4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen tesvikten faydalanılabilmesi için, isverenlerin, anılan maddede öngörülen niteliklere sahip sigortalıların ise alındığına ve isyeri yönünden gerekli sartların tasındığına iliskin dilekçe ile birlikte isyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir.
    Yapılan müracaatlar üzerine sözkonusu dilekçeler Sigorta Primleri Servisine intikal ettirilecek ve Sigorta Primleri Servisince uygun görülmesi halinde kapsama giren sigortalılara iliskin aylık prim ve hizmet belgelerinin 5921 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle gönderilebilmesi amacıyla sistem üzerinde gerekli kodlamanın yapılması için dilekçe supervizöre intikal ettirilecektir. Supervizör tarafından sistem üzerinde gerekli kodlama yapıldıktan sonra, bahse konu dilekçeler, isyeri dosyasında muhafaza edilmek üzere Sigorta Primleri Servisine gönderilecektir.

  9. #9
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.917

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
    4447 den bahsederken ilgili teşvik maddesini yazarsak daha doğru yanıtlar alırız diye düşünüyorum; malum, yasa teşvik yasası olma yolunda hızla ilerliyor.
    Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı evremm Nickli Üyeden Alıntı
    4447'den yararlanarak personel alımı yapıldığında kuruma bilgi vermek gerekiyor mu?
    Konu : 4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen isveren hissesi sigorta primi tevsiki

    4- Tesvikten Yararlanmak Amacıyla Yapılacak Olan Basvurunun Sekli

    4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen tesvikten faydalanılabilmesi için, isverenlerin, anılan maddede öngörülen niteliklere sahip sigortalıların ise alındığına ve isyeri yönünden gerekli sartların tasındığına iliskin dilekçe ile birlikte isyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir.
    Yapılan müracaatlar üzerine sözkonusu dilekçeler Sigorta Primleri Servisine intikal ettirilecek ve Sigorta Primleri Servisince uygun görülmesi halinde kapsama giren sigortalılara iliskin aylık prim ve hizmet belgelerinin 5921 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle gönderilebilmesi amacıyla sistem üzerinde gerekli kodlamanın yapılması için dilekçe supervizöre intikal ettirilecektir. Supervizör tarafından sistem üzerinde gerekli kodlama yapıldıktan sonra, bahse konu dilekçeler, isyeri dosyasında muhafaza edilmek üzere Sigorta Primleri Servisine gönderilecektir.

    +1

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

    -YAŞ SINIRI YOKTUR çünkü şartlar aşağıda bu şartlarda yaş sınırı yoktur

    a) Sigortalının 18.08.2009 ila 31.12.2009 tarihleri arasında işe alınmış olması;

    b) İşe giriş tarihinden önceki üç aylık dönemde SGK'ya verilen APHB (aylık prim ve hizmet belgeleri)nde kayıtlı olmaması;

    c) Fiilen çalışması gerekmektedir.




Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 51
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2018, 16:38
  2. Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Ocak.2013, 11:50
  3. Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Temmuz.2012, 10:15
  4. 4447 sayılı kanunun 9. maddesi 2010-33 sayılı genelge
    Konu Sahibi semihy79 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 28.Ekim.2010, 07:56
  5. Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Aralık.2009, 16:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36