Konu: 3308 sayılı kanun mesleki eğitim, stajerlik hususu

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    2

    3308 sayılı kanun mesleki eğitim, stajerlik hususu

    18 yaş altında çalışılması yasak olan ağır ve tehlikeli işyeri sınıfındaki bir işyerinde 3308 sayılı kanuna göre stajer çalıştırılabilir mi?

    bilirkişilerin yanıtlarını bekliyorum.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    166

    Ynt: 3308 sayılı kanun mesleki eğitim, stajerlik hususu

    Kanun Numarası : 3308
    Kabul Tarihi : 5.6.1986
    Resmî Gazete : 19.6.1986 / 19139




    Ek ve Değişiklikler:
    1) K.No: 3525 / 2.3.1989 (8.3.1989 / 20102 RG)
    2) K.No: 3824 / 25.6.1992 (11.7.1992 / 21281 RG)
    3) K.No: 4122 / 23.7.1995 (16.7.1995 / 22355 RG)
    4) K.No: 4306 / 16.8.1997 (18.8.1997 / 23084 RG)
    5) K.No: 4684 / 20.6.2001 (3.7.2001 / 24451 RG)
    6) K.No: 4702 / 29.6.2001 (10.7.2001 / 24458 RG)
    7) K.No: 5728 / 23.1.2008
    Madde 9 ? İlköğretim okulunubitirmiş olanlar, bir mesleğe hazırlık amacı ile çıraklık dönemine kadar işyerlerinde aday çırak olarak eğitilebilirler. (1)

    Çıraklık şartları

    Madde 10 ? Çırak olabilmek içın aşağıdaki şartlar aranır.

    a) 14 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almamış olmak.(2)

    b) En az ilköğretim okulu mezunu olmak.

    c) Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.

    ??????????

    (1) Bu maddede yer alan "eğitilirler" ibaresi, 16/8/1997 tarih ve 4306 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle "eğitilebilirler" olarak değiştirilmiş ve metne işlenmiştir.

    (2) Bu bentte yer alan "onüç yaşını" ibaresi, 16/8/1997 tarih ve 4306 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle "ondört yaşını" olarak değiştirilmiş ve metne işlenmiştir.
    Sayfa 6

    6902-1



    (Ek : 29/6/2001 - 4702/9 md.) Ancak, ondokuz yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.

    Ağır, tehlikeli veya özellik arz eden mesleklere alınacak çırakların öğrenim ve yaş durumu ilgili kuruluşların görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    2

    Ynt: 3308 sayılı kanun mesleki eğitim, stajerlik hususu

    Verdiğiniz bilgiler için teşkkür ederim.

    Anladığım kadarıyla böyle bir durum için net bir hareket tarzı yok, bakanlıktan görüş almamız gerekiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşçisine Mesleki Eğitim Aldırmayan İşverenlere Ceza
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Haziran.2009, 09:50
  2. Mesleki Eğitim Zorunluluğu
    Konu Sahibi mmturk Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 13.Mayıs.2009, 18:19
  3. Mesleki Eğitim
    Konu Sahibi pers Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Ocak.2009, 23:23
  4. 14447 sayılı kanun
    Konu Sahibi sofist Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Ocak.2009, 15:41
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Kasım.2008, 15:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34