kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Stajyerlere Verilen Ücret Üzerindeki Kesintiler

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    327

    Stajyerlere Verilen Ücret Üzerindeki Kesintiler

    Selamlar

    Lise stajyerleri işe başladı
    210TL net maaş vereceğiz

    Brüt : 249 TL
    Damga : 1,49TL
    Gelir Vergisi: 37,35TL
    Net:210,16TL olacak

    Bunların ssk ları okul tarafından yapılıyormuş
    Sormak istediğim bunlarda AGİ yok sanırım
    Birde maaşlarını bankadan yatırmak gerekiyormu?



    Herkese saygılar ve sevgiler.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Stajyer

    Bu hükümlere göre şirketinizce stajyer öğrencilere yapılacak ödemelerin ücret olarak kabul edilmesi ve ücret bordrosu düzenlemek suretiyle Gelir Vergisi Kanunu?nun 94/1.maddesi gereğince tevkifata tabi tutularak vergilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ücret bordrosunda gösterilen söz konusu ödemelerin Gelir Vergisi Kanunu?nun 40/1.maddesi hükmü çerçevesinde kurum kazancınızın tespitinde indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

    ücret olarak nitelendirildiğinden ve gelir vergisi kesileceğinden AGİ uygulanacaktır
    her türlü ücret bankadan ödenmelidir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    240

    Ynt: Stajyer

    3308 sayılı kanun kapsamında staj yapan öğrencilere ödenen ücretler için 3308 sayılı kanunun 24 ncü maddesine göre;

    ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİK :

    MADDE 25 - Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin %30'undan aşağı ücret ödenemez.

    Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur. Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.

    Bu durumda ödenecek ücretle ilgili olarak 693 *30/100=207,90 tl netten az olamaz.



    TAXTOTAX bunu beğendi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2008
    Mesajlar
    408

    Ynt: Stajyer

    ücret konusunda bir sıkıntı yokta bordroda gösterilip asgari geçim indirimi verilmesi konusunda takıldım biraz bununla ilgi bilgisi ve belgesi olan üstadlar paylaşırsa aydınlatıcı olacaktır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Stajyer

    30 Temmuz 2007




    Cumhur Sinan Özdemir

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

    İş Müfettişi -Ankara

    csnozdemir@gmail.com

    STAJYER ÖĞRENCİLERE YÖNELİK SSK VE ÜCRET UYGULAMASI



    Stajyer öğrenciler; gördükleri eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmaları zorunlu bulunan öğrenciler olarak tanımlanabilir.



    Bir öğrencinin stajyer sayılabilmesi için eğitim yaptığı kurumun statüsünde mecburî staj şartı bulunması ve okul tarafından bir iş yerine uygulamalı eğitimini yapmak üzere belirli bir süre gönderilmesi gerekmektedir.



    Stajyer öğrencilerin işyerlerindeki çalışmaları serbest irade beyanı ile değil, ilgili eğitim kurumlarının statülerinden doğan bir zorunluluğa dayanmaktadır.



    1. İş Kanunu?nda (1) işçi ?Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişi? olarak tanımlanmıştır. Stajyer öğrencilerin iş ilişkisi iş sözleşmesine dayanmadığından ve bağlılık unsuru söz konusu olmadığından, çalıştığı süre içinde ücret ödense dahi kanaatimce İş Kanunu açısından işçi sayılmazlar. Ancak, staj imkânı sağlayan işyeri, eğitim statüsü gereği uygulamalı stajın dışında öğrenciyi kendi iş yerinde stajyer sıfatıyla da olsa çalıştırdığı takdirde, bu öğrenciler işçi sayılacaktır.



    2. Staj yapma zorunluluğu bulunan yüksekokul ya da üniversite öğrencileri 3308 sayılı kanun kapsamına da girmediğinden bu kapsama girenlerin sahip olduğu asgari ücret hakkına (yaşlarına uygun asgari ücretin en az %30'u) sahip değillerdir. 3308 sayılı kanuna tabi olmayan öğrenciler için işveren açısından kanaatimce ?ücret ödeme? yükümlülüğü yoktur.



    3. Öğrencinin zorunlu olarak yaptığı staj süresince işveren bu kişileri sigortalı yapmak zorunda değildir. Staj süresince okulun bilgisi dahilinde öğrenci bir işyerinde uygulama eğitimi görür ancak o işyerinde sigortalı olmaz. Örneğin; Meslek lisesi öğrencileri hakkında, Sosyal Sigortalar Kanunu?nun sadece iş kazaları, meslek hastalıkları ve hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri de İş Kanunu gereğince yaşlarına uygun asgari ücretin yüzde 50?si üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanır.



    4. Öğrenim gördükleri yüksekokul/üniversite de staj zorunluluğu bulunmamasına rağmen ekonomik ve benzeri nedenlerle öğrenimlerini sürdürürken bir işyerinde çalışmak isteyen öğrencilerin, öğrencilik sıfatı devam ettiği sürece herhangi bir işyerinde iş sözleşmesine dayanarak çalışması halinde bunların diğer işçiler gibi SSK?ya bildirilmesi gerekir.



    5. Staj imkânı sağlayan işyeri, eğitim statüsü gereği uygulamalı stajın dışında öğrenciyi kendi iş yerinde stajyer sıfatıyla da olsa çalıştırdığı takdirde, bu öğrencilerin SSK?ya bildirilmesi gerekir. Örneğin; Turizm bölümünde okuyan bir öğrenci, okul tatili içinde zorunlu olarak bir ay staj yapması gerekirken staj yaptığı işyerinde iki ay çalışırsa, sonraki bir ayın sigortalı olarak gösterilmesi ve ücret ödenmesi gerekir. Belirtilen şekilde çalışan öğrenciler 4857 sayılı İş Kanuna göre de işçi sayılırlar.



    6. Staj yapma zorunluluğu bulunan yüksekokul/üniversite öğrencilerine (ödeme yükümlülüğü bulunmamasına rağmen) ücret ödeyen işverenlerce bu ödemeler üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır.



    7. Staj yapan öğrencilere ücret ödeniyor ise gelir vergisi ve damga vergisi kesintisini belirtmek amacıyla kanaatimce ücret bordrosu düzenlenmesi gerekir.



    8. Meslek ve teknik lise öğrencilerinin öğrencilik dönemindeki sigortalarının emekliliğe bir etkisi yoktur.



    9. Eğitim yaptığı kurumun zorunlu staj şartı dışında, lise veya yüksekokuldan mezun olmuş veya öğrenimi devam eden bir öğrenciyi stajyer sıfatıyla çalıştıran işveren diğer çalışanlar gibi sigortalı sayacak ve aynı prim oranları üzerinden kuruma bildirecektir.



    10. İşverenlerin stajyer öğrencinin okulundan belge istemeleri ve staj sürelerine dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde cezai yaptırımlara muhatap olabilirler.



    11. Stajyer öğrencilerin diğer çalışanlar gibi sigortalı yapılmasında bir sakınca yoktur. Bu şekilde normal sigortalı gibi bildirilen stajyerlerin bu çalışmaları emekliliklerinde dikkate alındığı gibi, sigorta başlangıç tarihi olarak da kabul edilir.



    Sonuç:



    Stajyer, bir işyerinde yapılan işleri öğrenmek ve uygulamayı izleyerek bilgisini geliştirmek için işveren yanında çalışan kişidir.



    Stajyerlerin İş Kanunu kapsamı dışında kalmalarının tek istisnasını (2) "iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tüzük ve yönetmeliklerde yer alan hükümler işyerlerindeki stajyerlere de uygulanır" hükmü oluşturur.


  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    240

    Ynt: Stajyer

    O zaman 3308 sayılı kanunun son cümlesini bir daha tekrarlayalım:
    "Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır"
    Buradan çıkan sonuç ta şu; ücretleri üzerinden herhangi bir gelir vergisi kesintisi olmadığı için agi uygulaması da sözkonusu olamaz.
    TAXTOTAX bunu beğendi.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.558

    Ynt: Stajyer

    Ödenen ücret üzerinden sadece binde 6 damga vergisi hesaplıyoruz.

  8. #8
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045

    Ynt: Stajyer

    Alıntı APAÇİ Nickli Üyeden Alıntı
    ..her türlü ücret bankadan ödenmelidir
    Merhaba ;

    Sn apaçi , 10 ve daha fazla sayıda çalışanı olan bir işyeri olduğunu tahmin mi ettiniz ?
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    240

    Ynt: Stajyer

    Alıntı hakankrl Nickli Üyeden Alıntı
    Ödenen ücret üzerinden sadece binde 6 damga vergisi hesaplıyoruz.
    bana göre damga vergisine de gerek yok.çünkü kanun her türlü vergiden müstesna tutmuş.

  10. #10
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: Stajyer

    Meslek Yüksek Okulu ve/veya Lisan eğitimi alan kişinin , stajının zorunlu olmasına rağmen 3308 kapsamına girmediğinden ücret ödeme zorunluluğu yoktur ancak ücret ödenmesi halinde gelir ve damga vergisi kesintileri yapılır.

    Kişi Meslek lisesi ve/veya teknik lise öğrencisi ise 3308 kapsamında olduğu için %30 ücret ödeme zorunluğu vardır ancak bu ücret üzerinden gelir ve damga vergisi kesintisi yapılmaz diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ücret Bordrosunda Diğer kesintiler
    Konu Sahibi yken Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Mart.2014, 09:12
  2. Yöneticiye Verilen Ücret
    Konu Sahibi abdsis Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 17.Ekim.2009, 11:17
  3. Stajyerlere Ödenen Ücret
    Konu Sahibi NEŞE79 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 12.Şubat.2009, 13:45
  4. Asgari Ücret Artışından Kaynaklanan Kesintiler Hk.
    Konu Sahibi newfolder Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Şubat.2009, 09:09
  5. Stajyerlere Verilen Ücretler
    Konu Sahibi gursoyorman Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 21
    Son Mesaj : 15.Haziran.2007, 17:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36