kamu işçi maaş

Konu: 18 Yaş Altı Kişiler Şirket Ortağı Olur mu ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    2

    18 Yaş Altı Kişiler Şirket Ortağı Olur mu ?

    selamlar bir limited şirketin 2 ortağıda 11 ve 16 yaşlarında kişiler olabilirmi olursa bunlara bağ kur pirimi ödenirmi bu kişilerin velisi.(annesi veya babası ) aynı şirkette ssk lı olarak çalışabilirmi


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: 18 yaş altı kişiler şirket ortağı olurmu

    Reşit olmayan ortak olabilir ama bunların velisi de aynı şirkette ise menfaat çatışması olur. Vasi(kayyum) tayini gerekir.

    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    11

    Ynt: 18 yaş altı kişiler şirket ortağı olurmu

    18 yaşın altındakiler 4b li olamazlar.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2008
    Mesajlar
    408

    Ynt: 18 yaş altı kişiler şirket ortağı olurmu

    SİGORTALI SAYILMAYANLAR

    Madde 10- (1) Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları hükümlerinin uygulanmasında;

    a) İşverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşi,

    b) Aynı konutta birlikte yaşayan ve üçüncü derece dâhil bu dereceye kadar hısımlar arasında ve aralarına dışardan başka kimse katılmaksızın, yaşadıkları konut içinde yapılan işlerde çalışanlar,

    c) Ücretle ve sürekli olarak çalışanlar hariç ev hizmetlerinde çalışanlar,

    ç) Kanunun 4. maddesi birinci fıkrasının (b) bendinin (1) ve (3) numaralı alt bentleri kapsamında sigortalılıkları devam edenler hariç olmak üzere, muvazzaf askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri,

    d) Yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye'ye bir iş için gönderilen ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tabi olduğunu belgeleyen kişiler ile Türkiye'de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına tabi olanlar,

    e) Resmî meslek ve sanat okulları ile yetkili resmî makamların izniyle kurulan meslek veya sanat okullarında ve yüksek okullarda fiilen normal eğitim süreleri içinde yapılan, tatbikî mahiyetteki yapım ve üretim işlerinde çalışan öğrenciler,

    f) Sağlık hizmet sunucuları tarafından işe alıştırılmakta olan veya rehabilite edilen, hasta veya maluller,

    g) Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentleri gereği sigortalı sayılması gerekenlerden 18 yaşını doldurmamış olanlar,

    ğ) Kamu idareleri hariç olmak üzere, tarım işlerinde veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz işlerde çalışanlar,

    h) Tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan; tarımsal faaliyette bulunan ve yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden, bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının, Kanunda tanımlanan prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katından az olduğuna dair beyanlarını içeren başvuruları dikkate alınarak ziraat odalarından, bunların bulunmadığı yerlerde tarım il/ilçe müdürlüklerinden alacakları Ek-2?deki muafiyet belgesi ile belgeleyenler,

    ı) Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlardan, aylık faaliyet gelirlerinden bu faaliyetine ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarı, prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katından az olduğuna dair beyanlarını içeren başvuruları dikkate alınarak, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği?nden, bunların bulunmadığı yerlerde meslek odalarından alacakları Ek-2?deki muafiyet belgesi ile belgeleyenler,

    i) Kamu idarelerinin dış temsilciliklerinde istihdam edilen ve temsilciliğin bulunduğu ülkede sürekli ikamet izni veya bu devletin vatandaşlığını da haiz bulunan Türk uyruklu sözleşmeli personelden, bulunduğu ülkenin sosyal güvenlik kurumunda sigortalı olduğunu belgeleyenler ile kamu idarelerinin dış temsilciliklerinde istihdam edilen sözleşmeli personelin uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri çerçevesinde ve temsilciliğin bulunduğu ülkenin ilgili mevzuatının zorunlu kıldığı hâllerde, işverenleri tarafından bulunulan ülkede sosyal sigorta kapsamında sigortalı yapılanlar,

    sigortalı sayılmazlar.

    (2) Birinci fıkranın (g) bendinin uygulanmasıyla ilgili olarak, bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden, 22.11.2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre mahkemece ergin kılınmak suretiyle, öğrenimleriyle ilgili görevlerde çalışanlar hakkında 18 yaşın bitirilmiş olması şartı aranmaz.


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    2

    Ynt: 18 yaş altı kişiler şirket ortağı olurmu

    cevaplar için teşekürler cevaplardan anladığım kadar 18 yaş altı kişiler şirket ortağı olabilir ve bağkur pirimi yatırılmaz anne veya babası aynı işyerinde ssk lı olabilir ama dışarıdan bir kayyum gerekli doğrumu anladım acaba???

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: 18 yaş altı kişiler şirket ortağı olurmu

    Evet özet olarak öyle. Eğer şirkette küçüğün velisi yoksa çıkar çatışması da yoktur o zaman kayyum gerekmez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    2
    Sadece 20 yaşındaki oğluma ve 7-5-3 yaşlarındaki çocuklarıma ait limired şirket kurarken 7-5-3 yaşındaki çocuklarıma nasıl bir işlem uygulamam gerekir? Noterden nasıl bir belge istemeliyim yada mahkemeden bir onaymı almam gerekir?

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    20 yaşındaki oğlunuz için bir tasarrurda bulunamazsınız. Diğerleri için eğer velayet mahkeme kararı ile başkasına verilmemiş ise diğer eşin de yazılı noterden onayı alınması yeterlidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.127
    Canlı doğan her insan şirkete ortak olabilir. Reşit olana kadar (veya reşitlik ehliyetini kullanamayanlar için) onları temsil edecek birisi (hatırladığım kadarı ile mahkeme kararı gerekli) görevlendirilir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dernekler şirket ortağı olur mu ?
    Konu Sahibi Ant Z Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Mayıs.2012, 14:16
  2. 18 yaş altı şirket ortağı
    Konu Sahibi alper Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Şubat.2011, 14:29
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Ocak.2009, 15:42
  4. Emekli Şirket Ortağı Olursa SSK Açısından Ne Olur
    Konu Sahibi pinarcelik Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Nisan.2008, 17:00
  5. AŞ' nin En Büyük Ortağı Yine Kendisi Olur mu?
    Konu Sahibi lion Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Eylül.2006, 17:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36