kamu işçi maaş

Konu: Sigortalı Hesap Fişi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  1.563

  Sigortalı Hesap Fişi

  E bildirge üzerinden bir çalışana emekli olacağı için 31/10/2009 çıkış tarihi girerek hesap fişi düzenlemiştim fakat emeklilik işlemleri için biraz daha beklemek gerektiği ortaya çıktı ve 10.ay bildirgesini de çıkış vermeden onayladım, işten ayrılış bildirgesi de vermedim, işçi işe devam ediyor. Bu durumda hesap fişini düzelttirmem ya da iptal ettirmem gerekir mi? Ne gibi bir durumla karşılaşabilirim hesap fişi konusunda, ne yapmalıyım.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  1.020

  Ynt: Sigortalı Hesap Fişi

  Biraz daha beklemekten kasıt , emekli olmasına biraz daha var yani. Eğer öyleyse herhangi bir şey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü başvuru olumsuz sonuçlanmış , biraz daha zaman var demişler. Yani iptal etmeniz gerekmez bence.
  Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  1.563

  Ynt: Sigortalı Hesap Fişi

  Teşekkür ederim fakat asıl konu, sigortalı hesap fişinde çıkış tarihi bildirdim, aylık bildirgeyle uyumsuzluk yaratıp yaratmayacağı, düzeltme gerekip gerekmediği ile ilgili.

 4. #4
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Sigortalı Hesap Fişi

  Sigortalı hesap fişinin düzenlenme tarihi nedir?

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  1.563

  Ynt: Sigortalı Hesap Fişi

  Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
  Sigortalı hesap fişinin düzenlenme tarihi nedir?
  04/11/2009 tarihinde düzenlendi.

 6. #6
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Sigortalı Hesap Fişi


  T.C.
  SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI
  Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü
  Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı

  Sayı : B.13.1.SSK.0.09.00.00/X-1093-10649-1-936506
  Tarih: 02.12.2005
  Konu : İşverenlerce Düzenlenen Sigortalı Hesap Fişlerinin İnternet Ortamında Gönderilmesi

  G E N E L G E
  3- 254 Ek


  Bilindiği üzere, sigortalılar ile bunların geçindirmekle yükümlü olduğu aile bireylerinin sağlık tesislerine müracaatlarında, 506 sayılı Kanunda hastalık ve analık sigortasından sağlanan yardımlar için öngörülen prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip getirmedikleri, diğer bir ifadeyle sağlık yardımlarına müstehak olup olmadıklarının tespiti ile sigortalının tahsis talebi nedeniyle işten ayrılışı, ölümü veya son çalışmalarının Kurumca hemen bilinmesi gereken diğer hallerde, işverenlerin Aylık Prim ve Hizmet Belgesini henüz Kurumumuza vermediği durumlarda sigortalı hesap fişine göre, provizyon işlemleri ile aylık bağlama işlemleri sigorta il/sigorta müdürlüklerimizde sonuçlandırılmaktadır.

  Kurumumuz sağlık tesislerinin T.C. Sağlık Bakanlığına devrinden sonra, sağlık yardımlarına müstahak olunmasına rağmen, son çalışmalarının henüz bilgisayar ortamına aktarılmaması nedeniyle, provizyon alamayan sigortalılar ile bunların geçindirmekle yükümlü olduğu aile bireyleri, işverenlerden alacakları Sigortalı Hesap Fişi ile sigorta il/sigorta müdürlüklerine müracaat etmekte, bu durum sağlık yardımlarından yararlanacak kimselerin zaman ve işgücü kayıpları gibi mağduriyetlerine neden olabilmektedir.

  Bu itibarla, gerek Kurumumuz sağlık yardımlarından yararlanan kimselerin mağduriyetlerine meydan verilmemesi gerekse yersiz aylık bağlama işlemlerinin önlenmesi amacıyla, e-Bildirge Projesi kapsamında Sigortalı Hesap Fişinin zorunluluk esasına dayandırılmaksızın internet ortamında alınmasına imkan sağlayacak program yapılarak işletime açılmıştır.

  Sigortalı Hesap Fişinin işverenler tarafından internet ortamında Kuruma verilmesi hususunda aşağıda belirtilen usul ve esaslara göre işlem yapılacaktır.

  1) Kurumumuzla daha önce e-Bildirge uygulaması çerçevesinde sözleşme yaparak kullanıcı kodu ve şifresi alan işverenler ile bundan sonra sözleşme yapacak olan işverenler, Sigortalı Hesap Fişini internet üzerinden verebileceklerdir.
  2) Sigortalı Hesap Fişi uygulamasına ?e-Bildirge? giriş sayfasından kullanıcı kodu ve şifresi girildikten sonra ?Sigortalı Hesap Fişi İşlemleri? seçeneğinden, ?Hesap Fişi Girişi? seçilerek ulaşılacaktır.
  - Sigortalıların hastalık ve analık sigortası kollarından sağlık yardımı alabilmesi ile sigortalıların ölümü veya son çalışmalarının Kurumca hemen bilinmesi gereken diğer hallerde ?Sigortalı Hesap Fişi Provizyon ve Diğer?,
  - İşten ayrılarak tahsis talebinde bulunan sigortalılar için de ?Sigortalı Hesap Fişi Emeklilik?,
  Menüleri kullanılarak sigortalı hesap fişi bilgilerinin girişi yapılacaktır.
  3) Söz konusu uygulama hastalık ve analık sigortaları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primleri ödenenler için geçerli olacaktır.
  4) İşverenlerce sigortalı hesap fişi bilgilerinin bilgisayara girilmesinden sonra her türlü denetim ve kontrol için, istenildiğinde ilgili kurum ve kuruluşlara ibraz edilmek üzere bu konuda üretilecek barkodlu belge çıktı olarak alınabilecektir.
  5) Sigortalı hesap fişinin girişi yapıldıktan sonra aynı gün içerisinde belgede hata yapıldığının anlaşılması halinde, söz konusu belge işveren tarafından ?Hesap Fişi İptali? menüsü seçilerek yeniden düzenlenebilecektir.
  Sigortalı hesap fişinde yapılan hatanın sonradan fark edilmesi halinde ise silme işlemi, aylık prim ve hizmet belgesinin yasal verilme süresi sonuna kadar işyerinin bağlı bulunduğu sigorta il/sigorta müdürlüklerince yapılacaktır. İşverenlerden bu konuda dilekçe ve ekinde hatalı düzenlenen sigortalı hesap fişinin birer örneği istenilecektir.
  6) İnternet ortamında verilen sigortalı hesap fişindeki bilgiler ile aylık prim ve hizmet belgesindeki bilgiler arasında uyumsuzluk olması halinde, aylık prim ve hizmet belgesi onay ekranında işverene uyarı verilecek, buna rağmen aylık prim ve hizmet belgesindeki bilgilerin doğruluğu onaylanıyor ise belge kabul edilecektir.

  7) Aylık prim ve hizmet belgesinin Kuruma yasal verilme süresi sonunda sigortalı hesap fişi ile belgenin uyumsuz olduğunun tespit edilmesi halinde, hastalık ve analık sigortaları provizyon işlemleri için ?po00?, emeklilik işlemleri için ?bb00? sistemlerinden liste alınabilecektir.
  8) Sigortalı hesap fişinde sahtecilik yapıldığının sonradan tespiti halinde yersiz olarak yapılan sağlık giderleri ve aylık ödemelerin işverenlerden temini cihetine gidilecek ve sahteciliği yaptığı tespit edilenler hakkında Türk Ceza Kanunu açısından gerekli işlemin yapılması için suç duyurusunda bulunulacaktır.
  9) E-Bildirge kapsamında Aylık Prim ve Hizmet Belgesini internet ortamında veren işverenlerin Sigortalı Hesap Fişini de internet ortamında verebilecekleri hususunda Kurumumuz web sayfasında gerekli duyurular yer alacak olup, sigorta il/sigorta müdürlüklerimizce de bilgilendirme amaçlı duyuru metinleri hazırlanarak, işverenlerin görebilecekleri yerlere asılacak, ayrıca, yerel yazılı ve görsel basın organları aracılığı ile de gerekli duyuruların yapılması sağlanacaktır
  .
  Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederiz.

  Dr. Özkan DALBAY Sait ERSOY
  Genel Müdür Yardımcısı V. Sigorta İşleri Genel Müdürü
  Kurum Başkan V.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  1.563

  Ynt: Sigortalı Hesap Fişi

  Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sigortalı Hesap Fişi
  Konu Sahibi semerkant Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 17.Eylül.2014, 12:49
 2. Sigortalı hesap fişi hk.
  Konu Sahibi aknst Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 05.Şubat.2011, 21:06
 3. sigortalı hesap fişi
  Konu Sahibi YAKAMOZZ Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 24.Eylül.2009, 12:05
 4. Sigortalı Hesap Fişi
  Konu Sahibi gezegen_01 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Ekim.2008, 18:45
 5. Sigortalı hesap fişi
  Konu Sahibi esli Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2005, 15:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36