kamu işçi maaş

Konu: SSK İş Görememezlik Rapor Parası Hesaplama

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  1

  SSK İş Görememezlik Rapor Parası Hesaplama

  arkadaşala merhaba ben burut maaş 1050 tl 140 gun raporluydum ssk dan ne kadar para alacağımı ve nasıl hesaplandığını öğrenmek istıyorum bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursanız sevinirim.ozel sektorde ucretli çalışıyorum maaş bodromda ucret kısmında beyaz yaka yani A sınıf diye sınıfı.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  1.558

  Ynt: ssk iş gorememezlik rapor parası hesaplama

  İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve sigortalı kadının analığı halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisidir...
  --------------------------------------------------------------------------------


  1-İşkazası veya meslek hastalığı geçirmişlerse başkaca bir şart olmaksızın bu sebeple istirahatli (raporlu) kaldıkları her bir gün için,

  2-Hastalık sebebiyle istirahat (rapor) alınması halinde ise raporun başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün prim ödenmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için,

  3-Sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün prim ödenmiş olması ön şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için,

  geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

  ***Ödeneğin Hesaplanması yatarak ve ayaktan farklıdır

  İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve sigortalı kadının analığı halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisidir.

  ***Miktarı

  İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde verilecek ödeneklerin hesaplanmasında esas tutulacak günlük kazanç;

  --İş kazasının veya doğumun olduğu tarihten, meslek hastalığı veya hastalık halinde ise iş göremezliğin başladığı tarihten önceki oniki aydaki son üç ay içinde hesaplanacak prime esas kazançlar toplamının, bu kazançlara esas prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır.

  --On iki aylık dönemde çalışmamış ve ücret almamış olan sigortalı, çalışmaya başladığı ay içinde iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrarsa verilecek ödeneklerin veya bağlanacak gelirlerin hesabına esas günlük kazanç; çalışmaya başladığı tarih ile iş göremezliğinin başladığı tarih arasındaki sürede elde ettiği prime esas günlük kazanç toplamının, çalıştığı gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır.

  --Çalışmaya başladığı ilk gün iş kazasına uğraması halinde ise aynı veya emsal işte çalışan benzeri bir sigortalının günlük kazancı esas tutulur.

  Ayrıca, rapora konu olan kişinin normal ücretlerinin yanında bir de prim, ikramiye gibi sürekliliği olmayan ödemelerde almışsa bu ödemelerin de dikkate alınması halinde, ödeneğe esas alınacak günlük kazanç, ücret toplamının ücret alınan gün sayısına bölünmesiyle hesaplanacak günlük kazanca, yüzde 50 oranında bir ekleme yapılarak bulunan tutardan çok olamaz.

  Öte yandan, idare veya yargı mercilerince verilen karar gereğince yapılan ücret, ikramiye, zam, tazminat ve bu mahiyetteki ödemelerden, ödenek ve gelirin hesabına esas alınan üç aylık dönemden önceki aylara ilişkin olanlar dikkate alınmaz.

  Hastalık sebebiyle meydana gelen istirahatlerde ilk 2 günü parasını SGK ödemez (işveren de ödemek zorunda değildir ama isterse atıfet (yardım) kabilinden ödeyebilir) ..

  Ali TEZEL
  16/06/2009


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Doğum parası hesaplama
  Konu Sahibi bluetiger77 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 12.Haziran.2012, 16:46
 2. Rapor parası hesaplama
  Konu Sahibi tulay35 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 22.Eylül.2010, 22:10
 3. Geçiçi iş görememezlik parası hak.
  Konu Sahibi smileface1000 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Haziran.2010, 22:41
 4. Rapor Parası (Doğum Parası)
  Konu Sahibi flash-aa Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Eylül.2008, 11:54
 5. Doğum Parası Hesaplama
  Konu Sahibi GHBAS225 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 04.Nisan.2008, 23:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36