kamu işçi maaş

Konu: İşverenin usulsüz sözlü fesihi ve devamsızlıktan işten çıkarması

İşverenin usulsüz sözlü fesihi ve devamsızlıktan işten çıkarması

Merhaba,
    İşverenim sözlü fesihte bulundu ve ertesi gün noterden ihtarname çekerek sözlü ve geçersiz fesih yaptıklarımı haklarımı talep ettiğimi bildirdim. Bölge çalışma müdürlüğüne de gidebileceğimi bilmiyordum. Firma feshini inkar etti ve devamsızlık nedeniyle tek taraflı çıkışımı gerçekleştirdiler. Çok büyük bir firmadan bahsediyorum. İhbar ve kıdemimi ödemediler, işsizlik maaşımı da alamıyorum. Çalışma müdürlüğü bu haksız uygulama ile ilgili ne yapabilir? Şimdiden teşekkürler.

Ynt: İşverenin usulsüz sözlü fesihi ve devamsızlıktan işten çıkarması

sözlü çıkarıldığınızı şahirlerle ispatlamanız önemli
    fakat
    işçi işe devam etmesede işçiye önce bir ihtarname gönderilmeli ve "işe devam etmediğiniz tespit edilmiştir bu ihtarname tebliğinden itibaren ...gün içinde cevap gelmezse işinize haklı nedenle son verilecektir"
    yani işveren işçinin işe devam etmedi diye hemen tazminasız çıkaramaz
    önce uyarmalıdır
    bu sebepten bile yani size bildirilmemesinden ötürü haklarınızı alabilirsiniz
    ki
    zaten siz ihtarname çekmişsiniz ve anladığım kadarı ile ihtarnamenize de cevap vermediler

işçinin işe gelmemesinin bir nedeni olmamalı (sizin var hemde çok önemli çünkü onlar çıkarmış ve üstüne üstük ihtarname çekerek durumu bildirmişsiniz)
    eğer ihtarnamenize karşılık size ihtar çekselerdi ve siz ihtarlarına karşılık vermeseydiniz o zaman tazminatsız çıkarırlardı
    hiç çekinmeyin bir ihtarname çekin
    ihtarnameye işe gelmeme nedeninizi (sözlü olarak çıkarıldığınızı) bunu ihtarname ile belirttiğinizi cevap gelmediğini
    ve devamsızlıktan dolayı size ihtarname çekilmeden (sebebini sormadan) yani haberiniz olmadan çıkarıldığınızı
    ve bu sebeple haklı sebepe girmediğini ve tazminatınızı istediğinizi belirtir bir ihtarneme çekin
    olmazsa
    avukatla görüşüp
    mahkemeye başvurun büyük bir ihtimalle kazanırsınız
    herşey sizin lehinize
    bu işverenlerin işçilerin vazgeçmeleri için bir taktik (kötü niyetliler)

Ynt: İşverenin usulsüz sözlü fesihi ve devamsızlıktan işten çıkarması

Yanıtınız için çok teşekkür ediyorum.

Bahsettiğiniz ihtarnameler karşılıklı yapıldı ama şanslıyım ki bu konuda tanığım var ve mahkeme yoluna gidiyorum. Ancak ben SGK tarafından yapılacak bir müdahale olabilir mi diye merak ettim. Ayrıca doğmuş olan haklarımdan kaynaklanmış vergiyi de bir bakıma kaçırıyorlar.
    Yasaların tanımladığı haklarımı hiçbir şekilde engelleyemeyecekler, bunu yapan büyük firmalar güçlerine ve isimlerine güveniyorlar ama unutmasınlar ki kendi isimlerini ve imajlarını kirletmelerinin maliyeti çok daha büyük.
    Birçok insan bu tip haksızlıklara maruz kalıyor ve "sonraki işlerimde olumsuz referans olur" düşüncesiyle sessiz kalıyorlar. Haklı olduğunuz müddetçe bunu savunmaktan kaçınmayın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)