kamu işçi maaş

Like Tree8Beğeni

Konu: Ne Zaman Emekli Olabilirim.?

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı btlsvn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

1998 ekim ayi sigorta girisim var aralikli olaeak çalıştım su anda 3325 gunum var 3600 gunden kidem tazminatina hak kazanmak icin sadece 3600 gunu doldurmam yeterli olur mu yoksa 15 yil calisma suresinide doldurmali miyim. Bilgi verebilirseniz sevinirim.
    15 yıl çalışma süresi değil sigortalılık başlangıcından bugüne geçen süredir. 15 yıl sigortalılık süresini zaten doldurmuşsunuz. 3600 prim gününü doldurmanıza 275 gün var. Prim gün şartı tamamlanınca yaşıda beklemeniz gerekiyor. Kaç yaşında olduğunuzu bilmediğimden ona birşey diyemeyeceğim.

__Emrah GEDIK__ RSA

Su anda 36 yaşındayim bu durumda kidem tazminati almaya hak kazaniyorum sanirim degil mi?

Alıntı btlsvn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su anda 36 yaşındayim bu durumda kidem tazminati almaya hak kazaniyorum sanirim degil mi?
    SGK'dan yazı almanız gerekiyor. 3600 günü doldurduğunuzu emekli olacağınızı ancak yaşı bekleyeceğiniz belirten bir yazı veriyor SGK. O yazıyı alıp işverene verirseniz kıdem tazminatı alarak çıkabilirsiniz işten.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Bilgi için teşekkürler.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.Rietvelde katılıyorum.
    Ek bilgi,
    Olayımız mülga 1475 sayılı kanunun yürürlükteki 14 cü maddesinin 5 ci bendi ile ilgili olup,olayda salt istifa durumu sözkonusu olmayıp,anılan madde hükmüne bağlı olarak ayrılma durumu sözkonusudur.
    Koşulları taşıyan işçinin,sgk dan alacağı yazıyı dilekçesi Ekin'e iliştirerek,dilekçesinde anılan madde hükmüne bağlı olarak sözleşmeyi feshetmesi gerekir.

merhaba, forma yeni kayıt oldum,
    adım can yücel çetin, antalya da yaşıyorum.

yıllarca bilen-bilmeyen ne kdr insan varsa sordum ama mantıklı cevap alamadım. eminim çok basit bir cevabı var kafamdakilerin

8.1.84 doğumluyum.ilk sigorta girişim 13.6.2000
    2001-2007 arası hiç sigortam yatmadı.2007 den bu yana aralıklar olmakla beraber bugünkü gün sayısı 2751.

1- ilk girişim 2007 olsaydı ne fark ederdi (2001-2007 arası yatmadığı için soruyorum) yani, sigorta başlangıç tarihinin eski olmasının ne faydası oluyor?
    2- askerlik borçlanması ne demek? yararlanabiliyor muyum?
    3- yatmayan gün sayısını kendim tamamlarsam ne gibi avantajı olur.

şimdiden teşekkür eder, herkese iyi forumlar dilerim
    Konu mrcan tarafından (03.Ağustos.2016 Saat 12:32 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı mrcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba, forma yeni kayıt oldum,
    adım can yücel çetin, antalya da yaşıyorum.

yıllarca bilen-bilmeyen ne kdr insan varsa sordum ama mantıklı cevap alamadım. eminim çok basit bir cevabı var kafamdakilerin
    8.1.84 doğumluyum.ilk sigorta girişim 13.6.2000
    2001-2007 arası hiç sigortam yatmadı.2007 den bu yana aralıklar olmakla beraber bugünkü gün sayısı 2751.
    1- ilk girişim 2007 olsaydı ne fark ederdi (2001-2007 arası yatmadığı için soruyorum) yani, sigorta başlangıç tarihinin eski olmasının ne faydası oluyor?
    2000 ile 2007 arasında bir fark yok, 7000 gün 60 Yaş şartlarını sağladığınızda emekliliğe hak kazanabilirsiniz.
    2- askerlik borçlanması ne demek? yararlanabiliyor muyum?
    Eğer askerlik hizmetinizi 2000 yılında ssk lı olarak çalışmaya başlamadan önce yapmış olsaydınız , askerlik süreniz kadar süreyi borçlanarak primlerini ödemeniz durumunda ssk başlama tarihiniz o kadar süre geri gidecek ve emekliliğe hak kazanma şartlarınız değişecek 58 yaş ve 5975 gün şartlarını sağladığınızda emekliliğe hak kazanabilecektiniz. 84 doğumlu olup 2000 yılında ilk kez ssk lı olarak 16 yaşında iken çalışmaya başladığınıza göre askerlik göreviniz öncesi ssk girişiniz olduğundan böyle bir imkan yok sizin için, borçlanmayı falan boş verin derim.
    3- yatmayan gün sayısını kendim tamamlarsam ne gibi avantajı olur.
    Öyle eskiden kalan eksik günleri ödemek gibi bir şansınız yok.

İyi günler,
    Annemin 24.03.1986 giriş tarihiyle 300 gün 4A sigortası var. 28.09.2011 tarihinden bu tarafa 4B isteğe bağlı sigorta kapsamında 1834 gün prim yatırdık. Öğrenmek istediğimiz bu aydan itibaren hangi yoldan ne kadar sürede emekli olabilir? (İsteğe bağlı yatırmaya devam edersek, ya da sigortalı olarak çalışırsa, 1989 doğum tarihli 1 çocuğu var, 24.06.1963 doğumlu) Şimdiye kadar net bir cevap alamadık, bu konuda aydınlatabilirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

Alıntı sirmehmed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi günler,
    Annemin 24.03.1986 giriş tarihiyle 300 gün 4A sigortası var. 28.09.2011 tarihinden bu tarafa 4B isteğe bağlı sigorta kapsamında 1834 gün prim yatırdık. Öğrenmek istediğimiz bu aydan itibaren hangi yoldan ne kadar sürede emekli olabilir? (İsteğe bağlı yatırmaya devam edersek, ya da sigortalı olarak çalışırsa, 1989 doğum tarihli 1 çocuğu var, 24.06.1963 doğumlu) Şimdiye kadar net bir cevap alamadık, bu konuda aydınlatabilirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.
    En kısa yoldan 3600 günden emekli olabilir. Bunun için 3600 gün prim yatırmanız gerekiyor. Bunun için daha 1466 gün eksiğiniz var. Ancak isteğe bağlı ile bu şekilde emekli olamazsınız. Hemen isteğe bağlı sigortalılıktan çıkıp bir işyerinde 4a sigortalı olması gerekiyor. Kalan 1466 günü normal 4a sigorta olarak tamamlarsanız 3600 gün dolduğunda ki aşağı yukarı 4 yıl sonra dolacak sanırım 4a sigortadan emekli olabilirsiniz.

Ancak birde çocuk var demişsiniz. Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Bu şekilde 720 gün daha kazanırsınız. Böylece 4a sigortalı olarak 746 gün daha prim ödendiğinde aşağı yukarı 2 yıl sonra 3600 günden emekli olabilir anneniz. Ancak doğum borçlanması yapmadan önce bir işyerinde 4a sigortasını başlatın birkaç ay prim ödensin ondan sonra doğum borçlanması yapın.

Özet olarak önce isteğe bağlı sigortalılığı sonlandırın. Sonra bir işyerinde 4a sigortalı olarak işe girişini yaptırın ve birkaç ay prim ödeyin işlesin sigortası. Daha sonra doğum borçlanması yapın. Şuan toplam 2134 gününüz var 4a + isteğe bağlı olarak. 720 gün doğum borçlanması yapınca 2854 gün olacak. Geriye 746 gün kalıyor. Bu da aşağı yukarı 2 yıl 2 ay falan yapıyor. 2 yıl 2 ay daha prim ödeyerek 3600 den emekli olabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerdeki SGK'ya giderek bu söylediklerimi oradaki emeklilik servisi ile de paylaşın bu şekilde emekli olabilir miyiz diye. Herhangi bir hatamız olmasın garanti olsun. Biryerde sigortalı göstericez demeyin ama işe başlayacak diye söyleyin
    Konu Rietveld tarafından (06.Ekim.2016 Saat 10:33 ) değiştirilmiştir.
    sirmehmed bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Hocam öncelikle çok ama çok teşekkür ederim. Sosyal güvenlik mevzuatı biraz karışık olduğundan biraz araştırma yapsam da net olarak öğrenememiştim konuyu, çok yardımcı oldunuz, Allah razı olsun.
    Bu ay itibariyle bir tanıdığımızın yanında çalışmaya başlayacak, 4A'lı olarak sigortaya giriş yapıldığında isteğe bağlı sigorta otomatik olarak iptal olmaz mı, yoksa başvuru yapıp sonlandırmamız mı gerekir. Bir de bir sorum daha olacak. Yanlış bilmiyorsam çalışmış olduğu son beş veya yedi yılda hangi sigorta türü daha fazlaysa emeklilikte o baz alınıyor diye duymuştum. Bu başka bir şeyle mi alakalı, yoksa böyle bir konu da var mıdır?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)