kamu işçi maaş

Konu: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

  1. #1
    SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

    Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Merhaba,
    İşten çıkan işçiye ait kıdem ve ihbar tazminatı hesaplandı fakat daha sonra ödenecek. Tahakkuk esasına göre gider kaydedebiliyor muyuz? Yoksa ödenince mi kaydetmemiz gerekiyor?


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Hesabına alacak kaydedin. Ya da çek verin. Gider yazabilirsiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Sn. Nguroy
    Cevabınız için teşekkürler.
    Bu konuyla ilgili araştırma yaptım. Ödeme yapılmayınca KKEG atılmalı diye görüşler var ikilemde kaldım.

  4. #4
    SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Bu konuda yardım bekliyorum.

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Ticari kazançta tahakkuk esası geçerlidir. Serbest meslek geliri veya gmsi olsaydı ÖDEME esası geçerli olurdu.
    Burda kafaları karıştıran çey ödenmeyen ssk primleri ile ilgili koruma önlemidir. Ödenmeyen ssk primleri genel teamüle aykırı olarak (koruma amaçlı) gider yazılmamaktadır.Ancak bu bir istisnadır.
    Yerleşik mevzuatta hesabına alacak kayıt etmek ödeme anlamında da gelmektedir..
    Zaten gvk ve kvk da indirilemiyecek giderler tek tek sayılmıştır. Bunların dışında bir gidere indirilemez demek zorlama olur bence.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    75

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    gelir vergisi kanunun 40.maddesi ve 3 numaralı bendinde belirtildiği gibi tahakkuk eden ancak ödememiş tazminatların gider yazılması mümkün değildir.

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Sn GÜLÜŞ,


    Tam olarak bilmediğiniz konularda yorum yapmayın lütfen. Burda bu yorumları okuyup ona göre davranan çok insan var.


    Madde 40 - Safi kazancın tesbit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indiril-
    mesi kabul edilir
    :
    1. Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel gi-
    derler. (Ek: 25/5/1995-4108/19 md.) (İhracat, yurt dışında inşaat, onarma,montaj
    ve taşımacılık faaliyetlerinde bulunan mükellefler, bu bentte yazılı giderlere
    ilaveten bu faaliyetlerden döviz olarak elde ettikleri hasılatın binde beşini
    aşmamak şartıyla yurt dışındaki bu işlerle ilgili giderlerine karşılık olmak
    üzere götürü olarak hesapladıkları giderleri de indirebilirler.)
    2. (Değişik: 27/12/1963-365/2 md.) Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş
    yerinin müştemilatında iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, si-
    gorta primleri ve emekli aidatı (Bu primlerin ve aidatın istirdat edilmemek
    üzere Türkiye`de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına
    ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmala-
    rı şartiyle), 27 nci maddede yazılı giyim giderleri,
    3. İşle ilgili olmak şartiyle, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine
    istinaden ödenen zarar; ziyan ve tazminatlar
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Sn GÜLÜŞ,

    Tam olarak bilmediğiniz konularda yorum yapmayın lütfen. Burda bu yorumları okuyup ona göre davranan çok insan var.

    Madde 40 - Safi kazancın tesbit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indiril-
    mesi kabul edilir
    :
    3. İşle ilgili olmak şartiyle, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine
    istinaden ödenen zarar; ziyan ve tazminatlar
    Sn. Nguroy burdaki ödenen deyimi hesaben ödemeyi kapsıyor mu?

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Elbette,

    Borçlar hukuku açısından hesaben ödeme şahsın kullanımına hazır hale getirme anlamına gelir.
    Şöyle düşünelim hesaben alacaklandırdırnız bir şahsı , daha sonra ödemediniz ve tasfiyeye girdiniz.
    Tasfiye masası da alacklıları davet etti ve şirket varlığından bu alacakları ödedi.
    Bu durumda yasl olarak ödeme yapılmıştır.
    Zaten yasadaki ödeme deyimi genel anlamda kullanılmıştır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    399

    Ynt: Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme

    Merhaba,

    Bir de burayı dinleyin.


    II- FİİLEN ÖDENMEYEN KIDEM TAZMİNATI GİDER YAZILABİLİR Mİ?

    Bu konunun bir dayanağı VUK?da kıdem tazminatı karşılığı adı altında bir karşılık tesis edilmemesi, diğer dayanağı da GVK?nın 40/3. maddesine göre, ?işle ilgili olmak şartıyla mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar? hükmüdür. Bu madde de yer alan ?ödeme? kavramı genellikle fiilen ödeme yapılmış olması şeklinde yorumlanmaktadır([1]).

    Bu madde de yer alan ödeme kavramını ise sadece fiili ödeme olarak değil, ?hesaben ödeme? kavramı olarak ta yorumlanması gerektiğini düşünenler mevcuttur. Bu görüşün en temel dayanağı, gerek vergi mevzuatında bir çok vergileme işleminin hesaben ödeme yapıldığı anda yapılıyor olması (örneğin; GVK md. 94, KVK md. 15 ve 30), gerekse ticari kazancın tespitinde tahakkuk esasının cari olmasıdır. Nasıl ki tahakkuk esasında bir gelirin gelir, bir giderin ise gider olarak kabul edilmesi için fiili ödeme şartı aranmıyor, sadece tahakkuk etmesi, bir diğer söyleyişle mahiyet ve tutar itibariyle kesinleşmiş olması yeterli görülüyorsa, kıdem tazminatının gider yazılabilmesi açısından da fiili ödeme değil, hesaben ödeme ve tahakkuk işleminin gerçekleşmiş olması yeterlidir([2]).

    İlk görüş sadece GVK madde 40/3?deki hüküm içinde yer alan ?ödeme? kavramını ve VUK?da karşılık olarak kıdem tazminatı karşılığının yer almamasını göstermektedir. Ancak, GVK?nın 25/7 bendinde de; ?1475 ve?.sayılı Kanunlara göre ödenmesi gereken kıdem tazminatlarının tamamı? ?.gelir vergisinden istisnadır hükmü yer almaktadır. Bu defa da karşımıza ?ödenmesi gereken? kavramı çıkmaktadır. Ödenmesi gereken kavramı, ?hesaben ödeme? ve ?tahakkuk? kavramları ile bize göre benzerlik göstermektedir. Çünkü bir şeyin ödenmesi gerekiyor olabilmesi için mahiyet ve tutar itibariyle kesinleşmiş olması, hak sahibi tarafından talep edilebilir bir duruma gelmiş olması gerekir.

    Bize, 1475 sayılı Kanun?un 14. maddesine bir çalışan kıdem tazminatına hak kazandıysa ve iş sözleşmesi cari hesap dönemi içinde fesh edildiyse, kıdem tazminatı ödenmesi için yetkili kurullarca karar alındıysa, çalışanın işine son verildiği tarih cari hesap dönemi içindeyse, fesihname ve ibranameler imzalandıysa, fiili ödeme ertesi hesap dönemine sarksa dahi kıdem tazminatı cari hesap döneminde gider yazılabilir.

    Bu konu hakkında gerek farklı yazarlar arasında, gerekse farklı Maliye Bakanlığı muktezaları arasında gerekse farklı yargı kararları arasında her iki görüşe de rastlanmaktadır. Bizce Maliye İdaresi tarafından yargı kararları ve genel ticari kazanç tespit ilkeleri de dikkate alınarak bu konuda açıklayıcı bir düzenleme yapılması faydalı olacaktır.

    İş Hukuku mevzuatı kapsamında kesinleşmiş bir kıdem tazminatı ile muhasebesel açıdan ayrılan kıdem tazminatı karşılığı arasında fark vardır. İlki için tahakkuk ve hesaben ödeme yerine geldiyse gider yazılabilir, ikincisi ise vergi uygulaması açısından gider olarak kabul edilmez. İkinci husus kapsamındaki karşılıkların gider yazılamayacağı her türlü platformda kabul edilmiştir.

    Kaynak :
    Yazar:Güray ÖĞREDİK(*)

    E-Yaklaşım / MART 2008 / Sayı: 56
    İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir.<br />La Rochefoucauld

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kıdem ve ihbar tazminatı hk.
    Konu Sahibi kaan070608 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Kasım.2011, 15:46
  2. kıdem ve ihbar tazminatı
    Konu Sahibi yigityigit Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Temmuz.2011, 13:58
  3. Kıdem ve ihbar tazminatı hk
    Konu Sahibi tokatlı Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 26.Ekim.2010, 15:04
  4. Kıdem ve ihbar tazminatı hk.
    Konu Sahibi ilaydahayat Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 21.Eylül.2010, 09:39
  5. Kıdem ve ihbar Tazminatı
    Konu Sahibi yureklimu Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Haziran.2007, 17:15

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36