Öncelikle tüm meslek mensubu arkadaşlarıma iyi tatiller dilerim,gerçi bize tatil yok ama olsun
Sevgili üstadlarım;
SGK bir müşterimin 2009 yılı defterlerini incelemek için istemiş durumda.Firmada 180 işçi var.Tabiki işten çıkanlar ve girenlerle bu sayı yıl içerisinde değişikler göstermiş durumda.
Öncelikle evrak ve kayıtlardaki bazı eksikleri aktarmak istiyorum.
1)Aylık Bordrolarda imzalar tam değil.Her ay eksik var fakat işçilere verilen hesap pusulalarında imzalar tam,eksiğimiz yok.
2)Firmanın işine son vermiş olduğu işçiler için kıdem tazminatı,ihbar tazminatı bordroları ve ibranameler bir kaç eksik dışında tam.Fakat bunların ödemelerinin çoğu ileri tarihlerde yapılmış durumda.Ve tüm uyarılarıma rağmen çoğu tazminat ödemeleri elden yapılmış durumda,banka kanalıyla yapılmadı.
Bu gecikmelerden dolayı firma hakkında açılan herhangi bir dava yok,çıkartılan işçiler durumu kendi rızalarıyla kabullenmişlerdir.
3)Yıllık ücretli izin defteri neredeyse tamamen eksik.Yıllık izinler kullandırılmış fakat işçilere imza attırılmamış.

Bu eksikleriyle defter ve belgelerimizi incelemeye sunmamız durumunda büyük idari para cezalarıyla karşı karşıya kalır mıyız?Defter ibraz edilmezse Asgari ücretin 9 katı oranında idari para cezası tahakkuk ettiriyorlar,firma sahipleri bu cezaya razı durumda.Ama ibraz edilmezse daha sonra başımız daha çok ağrır mı?
Ve son olarak,Cuma günü ek süre talebinde bulunduk,dilekçe verdik fakat haklı bir sebep olmadığı için ek süre talebimizi reddettiler.Nasıl ek süre alabiliriz,elinde örnek olanlar paylaşırsa çok memnun olurum.Saygılarımla..