kamu işçi maaş

Konu: Kullanılmayan Yıllık İzin

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.340

    Kullanılmayan Yıllık İzin

    Yıllık ücretli izin kullanılmadan hizmet akdinin feshedilmesi halinde, bu süreye ait ücretin, 4857/59. maddesi uyarınca işçiye ödenmesi gerekmektedir. Bu şekilde ödenen izin ücretinin, sigorta primine esas kazancın alt ve üst sınırı da göz önünde bulundurulmak suretiyle ödendiği ayın sigorta primine dahil edilerek SGK?na bildirilmesi gerekecektir.Denmektedir.
    işçi brüt ücreti :1.000 TL olsun
    Kullanmadığı yıllık izin : 10 gün olsun

    1000/30*10 :333,33 TL yapıyor.

    Dolayısı ile Brüt ücreti 1.333,33 TL olacağından ,1.333,33 TL üzerinden gelir vergisi damga vergisi ssk primleri kesilecek doğrumudur.


  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Kullanılmayan Yıllık İzin

    Doğrudur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.340

    Ynt: Kullanılmayan Yıllık İzin

    Teşekkürler

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.340

    Ynt: Kullanılmayan Yıllık İzin

    sayın nane ilave olarak .şirketimiz multinet ile anlaştı ve her ay düzenli olarak personelimizin yemek ihtiyacının karşılanması için multinet kartlara kartlara yükleme yapılmaktadır. kıdem tazminatı hesabına bu yemek bedeli tutarını dahil etmelimiyiz etmemelimiyiz.

  5. #5
    SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

    Ynt: Kullanılmayan Yıllık İzin

    Yemek ve yol ücretleri kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmalıdır.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2008
    Mesajlar
    125

    Ynt: Kullanılmayan Yıllık İzin

    Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı

    Yıllık ücretli izin kullanılmadan hizmet akdinin feshedilmesi halinde, bu süreye ait ücretin, 4857/59. maddesi uyarınca işçiye ödenmesi gerekmektedir. Bu şekilde ödenen izin ücretinin, sigorta primine esas kazancın alt ve üst sınırı da göz önünde bulundurulmak suretiyle ödendiği ayın sigorta primine dahil edilerek SGK?na bildirilmesi gerekecektir.Denmektedir.
    işçi brüt ücreti :1.000 TL olsun
    Kullanmadığı yıllık izin : 10 gün olsun

    1000/30*10 :333,33 TL yapıyor.

    Dolayısı ile Brüt ücreti 1.333,33 TL olacağından ,1.333,33 TL üzerinden gelir vergisi damga vergisi ssk primleri kesilecek doğrumudur.
    sayın cetvel,

    Yıllık ücretli izin süresinde işçinin iş kazaları ve meslek hastalıkları risklerine maruz kalmayacak olması nedeniyle yıllık ücretli izin süresinde işçi ücretinden iş kazaları ve meslek hastalıkları primi kesintisi yapılmayacaktır diye biliyorum.
    Fakat dediğiniz gibi eğer kullanılmayan yıllık izinlerin işçiye ödenmesi sözkonusu olduğunda tüm primler kesilmeli midir? Bunu mu diyorsunuz?

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Kullanılmayan Yıllık İzin

    "sayın cetvel,

    Yıllık ücretli izin süresinde işçinin iş kazaları ve meslek hastalıkları risklerine maruz kalmayacak olması nedeniyle yıllık ücretli izin süresinde işçi ücretinden iş kazaları ve meslek hastalıkları primi kesintisi yapılmayacaktır diye biliyorum. "


    Bu uygulama yeni sgk yasası ile değişti.Şimdi tam kesiliyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    38

    Ynt: Kullanılmayan Yıllık İzin

    çok afedersiniz ama
    yani ssk primi %14 işz.%1
    işv.payı %21 işzçişv.payı %2
    bunlar kesilecek değilmi yani normal bordroda işlem görüp
    matraha ilave edilcek bu rakam?

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.340

    Ynt: Kullanılmayan Yıllık İzin

    evet.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kullanılmayan Yıllık İzin
    Konu Sahibi NURETNS Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Şubat.2018, 16:02
  2. Kullanılmayan İzin Hesabı
    Konu Sahibi aygunh34 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Haziran.2015, 15:12
  3. Kullanılmayan İzin Ücretleri Hk.
    Konu Sahibi altuger Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 05.Temmuz.2007, 14:55
  4. Kullanılmayan Yıllık İzin Ücretlerinin Ödenmesi
    Konu Sahibi selma1978 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 21.Eylül.2006, 19:05
  5. Kullanılmayan Yıllık İzin Ücretinin Hesaplanması
    Konu Sahibi Ogrenci Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 10.Nisan.2006, 09:16

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36