kamu işçi maaş

Konu: Emeklilik İkramiyesi Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2010
    Mesajlar
    13

    Emeklilik İkramiyesi Hk.

    13.11.2009 yılında cezaevinden emekli oldum. Tekel işletmesinin özelleştirilmesi nedeniyle sözleşmeli personel olarak bu kurumda çalışmaya başlamıştım. 4.5 yıllık hizmetimin sonunda cezaevinden emekli oldum. Emekli olurken herhangi bir tazminat veya emeklilik ikramiyesi almadım. Benim durumum daki kişiler bunu haketmiyormu? Hak ediyorsam nerden ve nasıl talep edebilirim?
    Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2010
    Mesajlar
    13

    Ynt: Emeklilik İkramiyesi Hk.

    Bu konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olun....

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    866

    Ynt: Emeklilik İkramiyesi Hk.

    Kamuda sözleşmeli çalıştırılan personel emekliye ayrıldığında tazminat almaktadır. Sözleşmeli personel olarak çalışanlar emekliye ayrıldıklarında ?iş sonu tazminatı? almaktadır. 657 sayılı kanunun kapsamında emekli olanlar "emekli ikramiyesi" İş Kanunu kapsamında emekli olanlar da "kıdem tazminatı" alırlar.
    Bu husus Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar?ın 7. maddesinde düzenlenmiştir.
    Emeklilik işlemlerinizi gerçekleştiren kuruma başvurarak ödenmeme nedenini öğrenmelisiniz.
    Gerekirse dava açınız.
    7/15754 sayılı Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar
    MADDE 7- (Değişik: 03/08/2005-2005/9245 K..)
    Kamu kurum ve kuruluşlarının yurt dışı teşkilatlarında sözleşmeli olarak çalıştırılan yabancı uyruklu personel ile haftalık çalışma saati süresi 40 (kırk) saatin altında bulunan personel (Ek: 05/06/2006-2006/10557 K.) (Milli Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde sözleşme ile çalıştırılacak öğretmenlerde 40 saat şartı aranmaz) hariç olmak üzere, en az 2 hizmet yılını tamamlayanlardan;
    a) 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması,
    b) Hizmetlerine gerek kalmadığı için sözleşmesinin feshedilmesi veya yenilenmemesi,
    c) İstihdamına ilişkin mevzuatında yer alan hükümler uyarınca ilgilinin kendi isteği ile sözleşmeyi feshetmesi,
    d) İlgilinin ölümü,
    hallerinden birinin vuku bulmasından dolayı hizmet sözleşmesi sona erenlere, görev yapmakta olduğu pozisyon unvanı itibariyle, Devlet Memurları Kanununa göre girebilecekleri hizmet sınıfındaki aynı veya benzeri kadro unvanı esas alınarak hizmet yılı ve öğrenim durumu aynı olan emsali personele 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesi tutarını geçmemek üzere, çalışılan her tam hizmet yılı için ayrılış tarihindeki hizmet sözleşmesinde yazılı aylık brüt ücret tutarında iş sonu tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de, tam yıl için hesaplanan miktardan o süreye isabet eden tutar kadar ödeme yapılır.
    Bu tazminatın ödenmesinde; daha önce iş sonu tazminatı, ikramiye ve kıdem tazminatı ile benzeri ödemelerde değerlendirilmiş süreler dikkate alınmaz. İş sonu tazminatı ödemesinde dikkate alınmış süreler kıdem tazminatı ile 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uyarınca ödenecek ikramiye hesabında değerlendirilmez. Ölüm halinde, yukarıdaki fıkra uyarınca hesaplanacak tutar, ölenin kanuni mirasçılarına ödenir.
    Kamu kurum ve kuruluşlarının yurt dışı teşkilatlarında sözleşmeli olarak çalıştırılan yabancı uyruklu personelden; hizmetlerine gerek kalmaması veya yaş haddi nedenleriyle sözleşmesi fesh edilen veya yenilenmeyenler, yerel sosyal güvenlik mevzuatına göre emeklilik, malûllük veya ölüm nedeniyle ayrılanların iş sonu tazminatı konusunda, yerel mevzuata uyulmasının zorunlu olmadığı durumlarda, Dışişleri ve Maliye Bakanlıklarının uygun görüşleri alınmak koşulu ile sözleşmelere hüküm konulabilir. Ancak bu yolla ödenecek iş sonu tazminatı tutarı aralıksız olarak çalışılan her tam yıl için son aylık sözleşme ücretinin %50'sini geçemez. Bir yıldan artan süreler için de, tam yıl için hesaplanan miktardan o süreye isabet eden tutar kadar ödeme yapılır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 6736 Sayılı Kanun Ve Vergi İhbar İkramiyesi
    Konu Sahibi İngiliz Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Mart.2017, 17:25
  2. Hamile Personele Bayram İkramiyesi
    Konu Sahibi Kooperatif Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 05.Aralık.2010, 09:05
  3. Bayram İkramiyesi
    Konu Sahibi NİSANK Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 24.Haziran.2010, 10:40
  4. Anayasa Mahkemesi Emekli İkramiyesi Alamayanları Sevindirdi
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Mayıs.2010, 22:55
  5. Emekli İkramiyesi Davası İçin Kararı Beklemeyin
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Nisan.2009, 09:56

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36