kamu işçi maaş

Konu: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    12 Mart'ta hisse devri yapılarak şirkete yeni bir ortak alınıyor. Aynı tarihte ortaklar kurulu karar alarak hisse devrini onaylıyor ve 26.03.2010 tarihinde Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanıyor.

    Ortak, Bağkur'a kaydını 17 Mayıs gibi yapıyor.

    Şimdi SGK'dan şirkete, yeni ortağı süresinde bildirmediniz diye idari para cezası (729 TL) geliyor. 5510 sayılı kanunun 8. maddesine göre SGK'ya bildirimi yapması gereken ticaret sicil memurluğu değil midir?


  2. #2
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.938

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    Evet.Ticaret sicil memurluğudur.
    Normalde böyle bir ceza var ancak, sorumlulukta ticaret sicil memurluluğunda olduğu için uygulanmıyordu.İlk defa uygulandığını duyuyorum.
    Onu da yanlış yere uygulamışlar.İtiraz edin, gerekirse mahkeme sürecini başlatın.


    Kolay gelsin.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    İtirazımızı da kabul etmediler. Şimdi mükellef kabul ederse dava açılacak.

    Ticaret Sicil Memurluğu'nun gecikmesi için Tic.Sic. Memurluğu'na ceza kesmezler. Böyle bir durumda sorumluluk şirketin olmamasına rağmen şirkete ceza kesiyorlar. Anlaşılacak şey değil!

  4. #4
    kbrs16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kbrs16 Guest

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    Tic sicil görevi ilk kuruluşda daha sonra alınan ort. için şirket sorumlu.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    Ben de onu araştırıyorum. Neye istinaden şirket sorumlu?

    SGK kanunu 8. maddesinin 7. bendinde sigortalılık bildiriminin kayıt veya tescili yapan kurum tarafından bildirilmesi gerektiği yazıyor. Ticaret sicil yeni ortağı kayıt altına aldığına göre onun bildirmesi gerekmez mi?

    Şirket kuruluşlarında tic.sic. bildirir, hisse devirlerinde şirket bildirir diye bir ayrım yok gördüğüm kadarıyla. Kaçırdığım bir şey varsa ilgili mevzuatı söyleyebilir misiniz lütfen?

  6. #6
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    Yeni ortağı SGK'ya siz bildirecektiniz hisse devirlerinde.
    Yeni açılışlarda tic.sicil sorumlu bu ceza normal kesilmiş kanun bu şekilde.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    5510 8. Madde :

    4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendinde bulunanlar hariç olmak üzere diğer alt bentleri kapsamında sigortalı sayılan kişiler için 7 nci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen sigortalılık başlangıcından; (4) numaralı alt bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için ise kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıt tarihinden itibaren kendi mevzuatına göre kayıt veya tescili yapan ilgili kurum, kuruluş ve birlikler, vergi daireleri ve esnaf sicil memurluğu sigortalı işe giriş bildirgesi düzenleyerek Kuruma vermekle yükümlüdür.
    Kanunun neresinde şirketin sorumlu olduğu yazıyor?

  8. #8
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    Sn.cerrah kanun bu şekilde derken yanlış yazmışım.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  9. #9
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    Tic.sicil'e ceza kesmezler ama.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  10. #10
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245

    Ynt: Yeni Şirket Ortağının SGK'ya Bildirilmesi

    Sn.Cerrah ne yapmayı düşünüyorsunuz ilerleyen dönemlerde çıkan sonucu burada paylaşırsanız bizde en azından asıl olması gerekeni öğrenmiş oluruz.

    iyi günler...
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yeni Doğan Borçtan Eski Şirket Ortağının Sorumluluğu
    Konu Sahibi pestige Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Ocak.2016, 10:45
  2. Şirket Ortağının Şahsi Harcamasını Şirket Kredi Kartı İle Yapması
    Konu Sahibi greatviper Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 18.Aralık.2015, 13:18
  3. Yeni Doğan Çocuğun Bildirilmesi
    Konu Sahibi fugenc Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 07.Şubat.2012, 14:47
  4. Şirket ortağının şahsi hesabından şirket işlemlerinin yapılması.?
    Konu Sahibi ekberşah Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Mart.2011, 18:43
  5. Şirket Ortağının Şahsi Kredi Kartıyla Şirket Borcunu Ödemesi
    Konu Sahibi emrahcey Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Aralık.2009, 10:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36