kamu işçi maaş

Konu: Analık-Doğum Parası alabilir miyiz?

Analık-Doğum Parası alabilir miyiz?

Selam
    Önce konulara baktım ancak benim durumum biraz farklı olduğu için tam cevabını bulamadım.
    Eşim Mayıs 2010 itibariyle 9 ay önce girdiği şirketten kendi isteğiyle ayrıldı.
    Haziran sonu itibariyle hamileliği başladı.
    Ben özel bir şirkette 8 yıldan fazla süredir çalışıyorum.
    Ben çalıştığım ve eşimin işten ayrılmış olması nedeniyle analık ya da doğum parası diye belirtilen yardımı SSK'dan alabiliyor muyuz?
    Bu para erkeğe eşi çalışmadığı halde verilebiliyor mu.?
    Konuyla ilgilenecek arkadaşlar şimdiden tşk..

Ynt: Analık-Doğum Parası alabilir miyiz?

bu aşağıdaki benim durumumla ilgili mi ayrıca?
    İŞTEN AYRILAN SİGORTALILARIN ANALIK SAĞLIK YARDIMLARINDAN FAYDALANMALARI
    Sigortalılık niteliği sona erenler; bu niteliğin sona erişinden itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa doğum tarihinden önceki 15 ay içinde 120 gün Analık Sigortası primi ödenmiş ise analık sağlık yardımlarından ve maktu para yardımlarından yararlanırlar.

Slm

ANALIK YARDIMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI
    MADDE 48 - Analık sağlık yardımları ile emzirme yardımlarından veyahut maktu gebelik ve doğum para yardımlarından yararlanabilmek için ;
    A) Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün Analık Sigortası primi ödenmiş olması,
    B) Sigortalı erkek için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün Analık Sigortası primi ödenmiş olması ve sigortlının doğum yapan kadınla doğumdan önce evlenmiş bulunması

İŞTEN AYRILAN SİGORTALILARIN ANALIK SAĞLIK YARDIMLARINDAN FAYDALANMALARI

Sigortalılık niteliği sona erenler; bu niteliğin sona erişinden itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa doğum tarihinden önceki 15 ay içinde 120 gün Analık Sigortası primi ödenmiş ise analık sağlık yardımlarından ve maktu para yardımlarından yararlanırlar.tabi bunun için ananın SGK olması şarttır.

120 gün analık sigortası primi nedir? Daha detaylı bilgiye nereden ulaşabiliriz.

Aşağıdaki tablo örnek olarak verilmiştir.
    Çalışan sigortalıdann tehlike sınıflarına göre prim ödenir Analık primide % 1 dir Fakat sizin dikkate alacagınız husus 120 gun prim gösterilmiş olmasıdır.

Sigorta Kolları Prim Oranları
    Sigortalı İşveren Devlet
    (%) (%) (%) Toplam

(%)
    İş Kaz.ve Meslek Hastalığı - 1,5-7 1,5-7
    Hastalık 5 6 11
    Analık - 1 1
    Malullük,Yaşlılık ve Ölüm 9 11 20

Sayın Falconia

Anladığım kadarı ile siz eşinizin doğum yapmasından dolayı ne kadar para alacağınızı öğrenmek istiyorusunuz.
    Emzirme ödeneği adı altında 2009 yılında 70-Tl idi (Belki 2010 da artmış olabilir) bir defaya mahsus yardım alacaksınız. (Diğer adı Süt parası) ..

Bunun haricinde alabiliceğiniz başka bir bir para yok.. Doğum parası diye bilinen para hamile kadının hamilelik süresince çalışmadığı günler için ödenen geçici iş göremezlik ödeneği.. Eşiniz çalışmadığı için böyle bir hakkı yok..
    Bilginize..

Alıntı osmanaga Nickli Üyeden Alıntı

Sayın Falconia

Anladığım kadarı ile siz eşinizin doğum yapmasından dolayı ne kadar para alacağınızı öğrenmek istiyorusunuz.
    Emzirme ödeneği adı altında 2009 yılında 70-Tl idi (Belki 2010 da artmış olabilir) bir defaya mahsus yardım alacaksınız. (Diğer adı Süt parası) ..

Bunun haricinde alabiliceğiniz başka bir bir para yok.. Doğum parası diye bilinen para hamile kadının hamilelik süresince çalışmadığı günler için ödenen geçici iş göremezlik ödeneği.. Eşiniz çalışmadığı için böyle bir hakkı yok..
    Bilginize..
    +1

2010 için 75 TL

ıı gunler ben 32 haftalık hamıleyım dun hastaneden ısgormezlık raporumu aldım kendı ısyerımızde çalışan olarak sıgortam odenıyor raporu muhasebecımıze verdımm benım bundan sonrakı surecte yapmam gerekn nedir acaba raporlu gozuktugum zamanda sıgortamız yatmaya devam edıormu? sonrasında benım sskya bızzatmı gıtmem gerekıor yoksa muhasebecımmızmı yapmalı bu ıslerrıı bırde asgarı ucretten yatıor sıgortam ne kadar dogum parası alablırım kolay gelsınn

Slm
    2010 yılı emzirme parası 75 tl alırsınız. Raporlu gunlerde ssk da raporlu gozukursunuz. Bu rapor parası almanız için zaten çalışıyor gözükmemeniz lazım.Raporlu gunlerde çalışmadığınız günlerin parasını sskdan alacaksınız. Kolay Gelsin

06.01.1998 Şubat ayından itibaren SGK'lıyım. 29 haftalık hamileyim. Ne zaman doğum izni için rapor almam gerekir. Doğumum 10.10.2010 olarak planlanıyor. Şu anki brüt ücretim 1288 tl. ne kadar doğum parası alabilirim? Bu yardımdan ve izinden faydalanmak için işyerine ne gibi evraklar vermem lazım? Ayrıca İstanbul Halkalı'da bulunuyor işyerimiz biz hangi SGK Müdürlüğüne bağlıyızdır?. Bana detaylı bilgi verirmisiniz?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)