kamu işçi maaş

Konu: Kadın İşçi İstihdamı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    128

    Kadın İşçi İstihdamı

    Merhabalar.. 12 işçi çalışan işyerimze 20 Kasım 2010 tarihinde 4 (dört) bayan işçi almak istiyoruz. Yeni işe başlayan bayan işçile için teşvikten fayadalanabilirmiyiz? faydalanabilirsek ne kadar.? Saygılarımla

    Bayram Ali Kubilay

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    48

    Ynt: Kadın İşçi İstihdamı

    [size=10pt][size=10pt]Kadın sigortalı sgk teşviki için son gün 30 Haziran[/size][/size]

    1 Temmuz 2010 tarihine kadar, 18 yaşından büyük kadınların işe alınıp, fiilen çalıştırılması halinde, herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın (örneğin 40 ya da 50 yaşında olsa bile) asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hissesinin;

    - Birinci yılda yüzde 100?ü
    - İkinci yılda yüzde 80?i
    - Üçüncü yılda yüzde 60?ı
    - Dördüncü yılda yüzde 40?ı
    - Beşinci yılda yüzde 20?si

    İşsizlik Sigortası Fonu?ndan karşılanacak.
    Başka bir anlatımla, işverenler beş yıl süreyle yukarıda belirtilen sigorta primlerini ödemeyecekler.

    ERKEKLER NE OLACAK?
    Bu soruyu soracağınızı da tahmin ediyorum.
    Kadınlara olduğu gibi, 1 Temmuz 2010?a kadar işe alınan erkekler için de aynı sigorta primi avantajı var. Ancak, erkeklere sağlanan avantaj, kadınlarınki gibi genel bir avantaj değil.
    Bu tarihe kadar işe alınan, 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük olan erkekler için, yukarıda belirtilen avantajdan yararlanabilecekler.

    ARANAN KOŞULLAR
    İşverenler, kadın ve erkeklerle ilgili olarak, işveren sigorta primi avantajından; Ocak-Haziran 2008 aylarına veya 2008 yılı Aralık ve 2009 yılı Ocak aylarına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu?na verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması şartıyla, 1.7.2008 tarihinden önceki bir yıllık dönemde işyerine ait prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak alınan işçiler için yararlanılabiliyor.

    - İşveren hissesine ait primlerin İşsizlik Sigortası Fonu?ndan karşılanabilmesi için işverenlerin, çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili olarak, aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu?na vermesi,
    - Sigortalıların tamamına ait sigorta primlerinin sigortalı hissesine isabet eden tutarı ile İşsizlik Sigortası Fonu?ndan karşılanmayan işveren hissesine ait tutarın ödenmiş olması, gerekiyor.

    KAPATIP ? AÇMAK
    Mevcut ve faaliyette bulunan işyerlerinin; devredilmesi, birleşmesi, bölünmesi veya nev?i değiştirmesi gibi durumlar, yeni işe başlama olarak değerlendirilmez.
    Aynı şekilde, mevcut bir işyerinin kapatılarak; değişik bir ad veya unvan ya da bir iş birimi olarak aynı faaliyette açılması veya çalışan sigortalıların, bütün olarak devredilmesi durumunda, bu işyerleri hakkında da yukarıda belirtilen avantaj uygulanmaz.

    Şükrü KIZILOT

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.558

    Ynt: Kadın İşçi İstihdamı

    5921 Sayılı Kanun'la 4447 Sayılı Kanuna eklenen geçici 9.maddede öngörülen 6 ay süre ile asgari ücretle sınırlı olmak üzere %100 işveren payı teşviğinden faydalanabilirsiniz.

    İlgili genelgeler:

    2009 113 sayılı genelge
    http://www.alomaliye.com/2009/sgk_2009_113.pdf

    2010 33 sayılı genelge
    http://www.alomaliye.com/2010/sgk_genelgesi_2010_33.pdf



    1/1/2010 ila 31/12/2010 tarihleri arasında işe alınan sigortalılardan dolayı sözkonusu geçici maddede öngörülen sigorta prim teşvikinden yararlanılabilmesi için,
    Sigortalılar yönünden;
    - 1/1/2010 ila 31/12/2010 tarihleri arasında işe alınmış olması,
    - İşe giriş tarihinden önceki üç aylık dönemde herhangi bir işyerinden Kurumumuza
    verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması,
    - Fiilen çalışması,
    İş yerleri yönünden ;
    - 1/1/2010 ila 31/12/2010 tarihleri arasında işe alınan sigortalıların 2009/Ekim ayına ilişkin düzenlenmiş aylık prim ve hizmet belgesinde kayıtlı sigortalı sayısına ilave olarak işe alınmış olması, şartlarının birlikte gerçekleşmiş olması ve sigortalı, işyeri ve işveren nitelikleri bakımından maddede belirtilen istisnalar arasında yer almaması gerekmektedir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    48

    Ynt: Kadın İşçi İstihdamı

    Evet Aynen Katılıyorum...6 ay yararlanmak koşulu ile 5921 sayılı kanun maddesinden yararlanılabilecektir.

    - 1/1/2010 ila 31/12/2010 tarihleri arasında, 2009/Ekim ayına,
    ilişkin düzenlenmiş aylık prim ve hizmet belgesinde kayıtlı sigortalı sayısına ilave olarak işe alınan sigortalılardan dolayı en çok altı ay süreyle yararlanılabilecek olup sözkonusu teşvikten yararlanmak amacıyla ?5921? Kanun numarası seçilerek Kuruma gönderilecek aylık prim ve hizmet belgelerinin ilişkin olduğu aydaki sigortalı sayısının, baz alınan aydaki sigortalı sayısının üzerinde olması icap etmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yabancı Şirketin Şirketsiz Türkiye'de İşçi İstihdamı
    Konu Sahibi fikriyok Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Kasım.2015, 10:52
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Ağustos.2008, 17:29
  3. Yabancı İşçi İstihdamı
    Konu Sahibi ELMAR Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Şubat.2008, 13:22
  4. Faturalı İşçi İstihdamı Hk. (Muvazaalı Durum)
    Konu Sahibi halilcan-28 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Kasım.2006, 17:02
  5. Yabancı Uyruklu İşçi İstihdamı
    Konu Sahibi nguroy Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Eylül.2005, 15:28

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36