kamu işçi maaş

Konu: Belirsiz süreli iş sözleşmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2010
  Mesajlar
  2

  Belirsiz süreli iş sözleşmesi

  Merhaba!

  Yaklaşık 1,5 yıldır bir firmada Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi ile çalışmaktayım. Geçtiğimiz ay firmanın aldıkları ihale bitiminden dolayı ay sonu çıkışlarımız ve yeni ihale için girişlerimiz yapıldı. Fakat yeni ihalede Belirli Süreli İş Sözleşmesi imzalatıldı.

  Şimdi Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinden doğan haklarımızı kanunen ne kadar süre içinde ödemeleri gerekmektedir.

  --- Ayrıca; belirli süreli olarak imzaladığımız yeni sözleşmelerden (forumda okuduklarıma göre) sözleşme bitiminde tazminatımız yok değil mi ?

  Teşekkürler...


 2. #2
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.117

  Ynt: Belirsiz süreli iş sözleşmesi

  -Belli bir süresi yok, iki tarafın karşılıklı anlaşmasına bağlıdır.
  -Tazminat hakkınız yok.


  Resul KURT - Kıdem tazminatı çek ve senetle ödenebilir mi?
  (23.02.2007)
  Kıdem ve ihbar tazminatının ne zaman ödenmesi gerekir? İşveren senet veya çekle vadeli olarak ödeyebilir mi? Ödenirse ne yapılmalı? Şükran Yürür

  Kıdem ve ihbar tazminatının ne zaman ödenmesi gerekir? İşveren senet veya çekle vadeli olarak ödeyebilir mi? Ödenirse ne yapılmalı? Şükran Yürür

  İş sözleşmesinin feshedilmesi halinde işçinin iş görme ve işverenin de ücret ödeme yükümlülüğü sona ermektedir. İş sözleşmelerinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve kanundan doğan para ve parayla ölçülmesi mümkün menfaatlerin, iş sözleşmesinin sona ermesi halinde, tam olarak ödenmesi zorunludur.

  Kıdem tazminatı, hizmet sözleşmesinin İş Kanunu'nda belirtilen nedenlerden birine istinaden sona ermesi halinde ödenebilmektedir. İşçinin, istifaen iş akdini feshetmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanması söz konusu değildir. Kıdem tazminatının ödenmesi gereken süre fesih nedenine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

  Ancak, kıdem tazminatı bazı nedenlerden dolayı ödenmesi gereken zamanda ödenmemekte veya ödenememektedir. 1475 sayılı İş Kanunu'nda, kıdem tazminatının ödenmesinin gecikilmesi halinde faiz özel olarak belirlenmiştir. Kıdem tazminatının süresinde ödenmemesi halinde ise mahkemece faize hükmedilmektedir. Mahkemece, ihbar ve diğer işçilik hakları için temerrüt tarihinden veya (temerrüdün ispat edilememesi halinde) davanın açıldığı tarihten itibaren kanuni faize hükmedilmektedir. Ancak bu faiz oranı kıdem tazminatı için akdin feshinden itibaren mevduata uygulanan en yüksek faiz olarak belirlenmektedir.

  İşçi ve işverenin uzlaşmaları durumunda, kıdem ve ihbar tazminatının çek veya senetle taksitler halinde ödenmesi olanaklı bulunmaktadır. Kıdem tazminatının taksitlendirilerek ödenmesi halinde, gecikme faizleri ödeme tarihleri dikkate alınarak hesaplanır. Yargıtay'a göre, işçi taksitler halinde ödenen kıdem tazminatı için geçmiş günler faizi isteyebilir. Ancak, bu istemde bulunabilmek için ödemelerin ihtirazi (çekince) kayıt konularak alınmış olması gerekir. Yargıtay bir kararında (Yargıtay 9. H.D. E.1988/552,K. 1988/2731,T.8.3.1988) kıdem tazminatının taksitle ödenmesi halinde ihtirazi kayıtla alınan kısımlar için iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren faiz istenebileceğini hükme bağlamıştır.

  Yargıtay, kıdem tazminatının geç ödenmesi nedeniyle faiz talebine ilişkin davalarda, Borçlar Kanunu'nun 113. maddesi uyarınca asıl borç ödeme ile sona ermiş olduğunda, önceden işleyen faizleri talep hakkı saklı tutulmamış ise bu faizlerin istenemeyeceğini kabul etmiştir. Yargıtay'ın bir kararında (Yargıtay 9. HD. E.2004/100, K.2004/8521, T. 15.4.2004) ibranamede vadeli de olsa çek ile ödemeyi kabul ederek faiz talebinden vazgeçmesinin geçerli olduğu, üç ay sonra faiz talep hakkından vazgeçme iradesini geri almasının BK. 113/2. maddesi uyarınca faiz istenme hakkını saklı tutma olarak nitelendirilemeyeceği, kıdem tazminatı hakkı doğduktan, yani fesihten sonra verilen ibranamenin geçerli sayılacağı, belirtilmiştir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  16

  Ynt: Belirsiz süreli iş sözleşmesi

  Belirsiz süreli hizmet akdi ile çalıştığınız dönem için hakedişiniz olabilir ancak çıkış işleminniz nasıl yapıldı, yeni sözleşmeniz nasıl yapıldı. Çıkış esnasında herhangi evrak imzaladınız mı? bunlar önemli. Ayrıca Kıdem ve ihabr tazminatlarının peşin olarak ödenmesi esastır.
  Belirli süreli hizmetiniz için tazminat hakkınız yok. Hatta sözleşmede aksine hüküm yoksa, sözleşme bitiminde bildirime dahi gerek olmaksızın iş akdiniz sona erecektir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Kasım.2010
  Mesajlar
  2

  Ynt: Belirsiz süreli iş sözleşmesi

  Çıkışımıza dair bir evrak imzalamadık. Yeni giriş için de Belirli Süreli süreli iş sözleşmesi imzaladık. Peki ilk Belirsiz süreli olarak imzaladığımız sözleşmeye istinaden tazminatlarının ödenmesi için belirli bir süre var mı yoksa şikayet için nerelere başvurabiliriz.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  725

  Ynt: Belirsiz süreli iş sözleşmesi

  Çıkış işleminin gerçekleştiği an yani ibranameyi imzaladığın zaman tüm haklarının ödenmiş olması gerekiyor. Ama maaşınızı bankadan alıyorsanız maaşlarla da beraber yatabilir. Belirli süreli iş sözleşmesi imzaladıgınız firma eğer aynı firma ise o sözleşme otomatikmen belirsiz süreye dönüyor bu konuda sıkıntınız olmasın ve tazminatınızı, maaşınızı ve izin parası v.s. almadan ibranameyi imzalamayın. (Belirli süreli iş sözleşmesi imzaladığınızda kıdem ve ihbar tazminatı alamıyorsunuz ama işverene kalmış bir durum isterse ödeyebilir.)
  Rızkımı Veren Hüda dır Kula Minnet Eylemem.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Hk.
  Konu Sahibi accounter88 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 09.Şubat.2020, 11:43
 2. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi İng.
  Konu Sahibi burcu jones Forum KDV
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Şubat.2018, 12:54
 3. Belirsiz süreli iş sözleşmesi hk.
  Konu Sahibi barkeeper Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10.Mart.2010, 16:26
 4. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi
  Konu Sahibi accountmanager Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 30.Mart.2007, 11:26
 5. Belirsiz süreli iş sözleşmesi-Süresi belirsiz iş sözleşmesi
  Konu Sahibi HAKANP Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2006, 08:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36