kamu işçi maaş

Konu: Cevabını Hiçbiyerde Bulamadığım Bağkurluluk Sorusu

Cevabını Hiçbiyerde Bulamadığım Bağkurluluk Sorusu

merhaba arkadaşlar. ben 4 ay önce şirket ortağı oldum. 5510 sayılı kanuna göre, hisse devrine ilişkin kararın tasdik tarihinde itibaren, bağkurluluk resmen başlıyor. Ticaret siciline kaydı olan herkez bağkurlu oluyor. Ancak ben bağkurlu olmak istemiyorum. SSK lıda olmak istemiyorum. Hiçbir sosyal güvenlik sistemine prim ödemek istemiyorum. 60 yaşıma kadar yaşayacağıma inanmadığım için, boşuna prim ödemek istemiyorum. Bireysel emeklilik sistemine geçmeyi düşünüyorum. yani şirket ortağı oldum diye, bağkur kendi başına, benim kaydımı yapıyor ve borçlandırmaya başlıyor beni otomatikmen. Ayrıca sizce bu konu ile ilgili dava açılsa kazanırlırmı acaba. Tamam ben şirket ortağıyım ama, sosyal güvenlik istemiyorum kardeşim, bu benim sorunum, zaten bu durumda beni sağlıktan da yararlandırmayacaksın, sana bi masrafım zaten yok. vel hasıl bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim, saygılarr.......

Ynt: Cevabını Hiçbiyerde Bulamadığım Bağkurluluk Sorusu

4 a li yani eski adiyla bagkurlu olmaniz gerekli
    5510 sayili sosyal guvenlik kanunu 4 maddeyi incelemenizi oneririm
    SMMM

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Şunu 4/b yapsak daha iyi olur.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

bence de; 4a diyince herkes kendinden şüphe etti
    ?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Öyle bir seçenek yok malesef. Ortak olursanız 4/b olursunuz. Bu seçimlik değil zorunlu bir yükümlülük.
    Sizin gibi düşünülürse tüm SGK sistemi çöker. O zaman çalışan da beni sigortalı yapma, nasılsa 60 yaşıma kadar yaşayamam sen bana ssk parasını elden ver demeye başlar, ya da işveren bunun tersini söyler.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ben olsam 4/a için olmasa bile 4/b yi kesinlikle özelleştiririm, mesela sağlık kuruluşlarından yararlanmıyorsam sonraki sene ödeyeceğim prim daha düşük olur vb....

Hatta herkesi vergi mükellefi yapar işçilerin sigorta primlerini kendilerinden tahsil eder yıl sonu gelirlerinden düşürtürüm, tapu kayıtları ile paralel takip yapar bu mal mülk nereden geliyor diye sorarım. Çözüm çok, yeter ki çözülmek istensin.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

;D ;D ;D

Onlar bilinmeyen şeyler değil. Size bir ülkede toplam vergilerin %70 i harcamadan alınan vergilerden oluşuyor dersem ne anlama gelir ?

Bilimsel doğrular başka şey, siyaseten yapabilmek bambaşka şeylerdir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    ;D ;D ;D

Onlar bilinmeyen şeyler değil. Size bir ülkede toplam vergilerin %70 i harcamadan alınan vergilerden oluşuyor dersem ne anlama gelir ?
    O da bilinmeyen şey değil derim önce.

Sonra derim, vergi iade zarfını hangi mantıkla kaldırdın. Millet para almak için zoraki de olsa fiş isterdi şimdi kimsenin fişe gereksinimi yok. Tüketici harcadığı parayı belgelemek zorunda kalsın ki esnaf, şirket gelir yazsın vergi ödesin.

Ben olsam bir ikinci olarak her vergi mükellefini işe başlamadan önce eğitime tabi tutarım, okullara zorunlu vergi bilinci dersi eklerim veya başka dersler içerisinde konu olarak eklerim.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı kazuya7 Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba arkadaşlar. ben 4 ay önce şirket ortağı oldum. 5510 sayılı kanuna göre, hisse devrine ilişkin kararın tasdik tarihinde itibaren, bağkurluluk resmen başlıyor. Ticaret siciline kaydı olan herkez bağkurlu oluyor. Ancak ben bağkurlu olmak istemiyorum. SSK lıda olmak istemiyorum. Hiçbir sosyal güvenlik sistemine prim ödemek istemiyorum. 60 yaşıma kadar yaşayacağıma inanmadığım için, boşuna prim ödemek istemiyorum. Bireysel emeklilik sistemine geçmeyi düşünüyorum. yani şirket ortağı oldum diye, bağkur kendi başına, benim kaydımı yapıyor ve borçlandırmaya başlıyor beni otomatikmen. Ayrıca sizce bu konu ile ilgili dava açılsa kazanırlırmı acaba. Tamam ben şirket ortağıyım ama, sosyal güvenlik istemiyorum kardeşim, bu benim sorunum, zaten bu durumda beni sağlıktan da yararlandırmayacaksın, sana bi masrafım zaten yok. vel hasıl bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim, saygılarr.......
    Kanunda bu böyle öngörülmüş.Şirket ortağı olmanın getirdiği zorunluluklardan biri de bu, şirket ortağı olmadan önce böyle bir zorunluluğun olduğunu sana söylemiş olmalılar.Neyse şirket ortağı olmuşsun bir kere, bağkur primi ödemek istemiyorsan yapacağın tek şey, gerisini düşünmeden yapmak istediğin şeyi yapmak.Ödeme!
    Ödememekten başka bir çıkar yolu yok.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)