kamu işçi maaş

Konu: Ssk' da Süt İzni hk.?

Ssk' da Süt İzni hk.?

Merhabalar benim bir sorum olacak: Şimdi ben işverenimle anlaşıp süt iznimi topluca kullandım ve hakkım bitti. Ama işyerinde bu yüzden fazla mesaiye ve nöbete kalıyorum.. sizce bu uygunmudur?? süt izni kullanıldıktan sonraki bir sene içinde işveren fazla mesai ile işçisini çalıştırabilirmi?? İnanın cevap yazan olursa çok sevineceğim.. İyi günler...

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
    Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: SSK DA SÜT İZNİ VE SONRASI

Normal şartlarda onayınız olmadan çalıştıramaz..ancak iş sözleşmenizde onay verdiyseniz.. razı olmak zorunda kalırsınız..

Ayrıyetten.. zorunlu ve olağanüstü durumlarda.. fazla çalışmalarda onay aranmaz..
    Reklam yasaktır.

Ynt: Ssk' da Süt İzni hk.?

çok teşekkürederim sağolun...

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

ancak iş sözleşmenizde onay verdiyseniz.. razı olmak zorunda kalırsınız..
    böyle bir şey söz konusu değildir. kişi süt iznine saatlik olarakta çıkabilir yada işveren ile anlaşarak haftanın belirli gününde izin kullanarakta kullanabilir. süt iznininden dolayı işe gelmeyen çalışana daha sonra süt izni için kullandığı günlerini mesai yaptırarak çalıştıramaz.

sözleşmeye bu şekilde yazmak sözleşme şartlarına ve iş kanununa ayrıkırı olduğundan bu şekilde bir uygulama yapaılamaz.

iyi günler...
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Ben süt izni ile ilgili bir şey söylemedim..Benim cevabım tamamen.. fazla mesai üzerine..İşçi hangi şartlarda fazla mesai yapar.. işveren hangi şartlarda fazla mesai yaptırır vesaire..
    Reklam yasaktır.

Merhaba ben de başka konu açmadan buradan bir şey danışmak istiyorum. Eşim doğum izninden sonra 4 ay da ücretsiz izin kullandı. Aslında 6 ay kullanmak istiyordu ama iş yeri çok uzun işler aksıyor falan dedi ve çocuk 6 aylık olana kadar (en azından ek gıdalara başlayana kadar) ücretsiz izin konusunda anlaşıldı. 1 Kasım itibariyle de iş başı yaptı. İlk 2 hafta akşamları 1,5 saat erken çıktı. Sonra iş yeriyle anlaşarak pazartesi günü toplu olarak kullanılmasını salıdan cumaya da 08:00-18:00 arası çalışılmasını kararlaştırdılar. Evimiz Buca'da iş yeri ise Torbalı Yazıbaşı'nda. Git gel 60 km yapıyor. Çocuğa da kayınvalide baktığı için eşime arabayı verdim her gün gidip geliyor işe. Eşimin annesinin evi ise yol üstünde sayılır Ayrancılar'da. Bizim eve uzak ama işe yakın. Bu hafta pazartesi işe gitmedi ve diğer günler tam çalıştı. Fakat bugün iş yerinden yarın Antep'teki diğer fabrikadan yükleme yapılacağı için yükleme işlemleri için fabrikaya gitmesini istemişler. Normalde fabrika Cumartesileri de üretim yapıyor ama eşimin bulunduğu bölüm gitmiyordu. Yarım saatlik yükleme için (ki yüklemeler genelde hep uzuyor) yarın gelmek zorundasın demişler. Kayın valide de yarın başka yere gideceği için evde yok. Çocukla işe gidip gelse çocuk perişan olacak oralarda. Eşim o zaman bana araç ayarlayın öyle geleyim demiş. Çünkü aracı yarın servise götüreceğim. Araç bakıyorlarmış ama bulamazlarsa servisle gel diyebilirlermiş. Servis de hem saat 7 de var hem de dönüş servisi akşam. Sıkıntılı yani çocukla. Şimdi süt izni kullanan bir anneye mesaiye gelmek zorundasın gibi bir şey yapılabilir mi? Sonuçta Bu olayın her hafta tekrarlama ihtimali yüksek. O zaman eşim yine haftanın 5 günü tam çalışmış olacak. Süt izni havaya uçmaz mı böyle? Ayrıca zaten işçi isteği dışında mesaiye bırakılamaz. Ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Teşekkürler

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Fazla çalışma haftalık 45 saati aşan kısım, 4 gün 9 saatten 36 saat yapar , cumartesi günü de 9 saat çalışma olsa ancak 45 saati tamamlar. Süt izni süresi çalışılmış gibi kabul edilen hallerden olduğundan ( iş kanunu madde 66/1), pazartesi toplu kullanım + 4 günlük çalışma ile haftalık 45 saat tamamlanmış olur. Cumartesi günü yapılan çalışma fazla çalışmaya girer bu durumda.
    fazla çalışmalarla ilgili yönetmeliğe göre de gebe ve emziren kadınlara fazla çalışma yaptırılamaz. Onayı olmasının da bir önemi yoktur, işveren emziren kadından fazla çalışma talep edemez.
    Ancak bu bir günlük durum, salı günü çalışmaya başladığında başlayacak problemleri tetiklememek adına bir çözüm yolu bulmanız daha az sıkıntı yaşamanızı sağlayacaktır.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fazla çalışma haftalık 45 saati aşan kısım, 4 gün 9 saatten 36 saat yapar , cumartesi günü de 9 saat çalışma olsa ancak 45 saati tamamlar. Süt izni süresi çalışılmış gibi kabul edilen hallerden olduğundan ( iş kanunu madde 66/1), pazartesi toplu kullanım + 4 günlük çalışma ile haftalık 45 saat tamamlanmış olur. Cumartesi günü yapılan çalışma fazla çalışmaya girer bu durumda.
    fazla çalışmalarla ilgili yönetmeliğe göre de gebe ve emziren kadınlara fazla çalışma yaptırılamaz. Onayı olmasının da bir önemi yoktur, işveren emziren kadından fazla çalışma talep edemez.
    Ancak bu bir günlük durum, salı günü çalışmaya başladığında başlayacak problemleri tetiklememek adına bir çözüm yolu bulmanız daha az sıkıntı yaşamanızı sağlayacaktır.
    Merhaba. Ben de böyle biliyorum. Zaten olay 1 günlük olsa zaten idare edilir. Fakat yol yapma peşindeler. Antep'teki fabrika cumartesi günleri yükleme yapmak istiyor hep. Bir de söylenen saatte yükleme yapamıyorlar. Eşim doğum yapmadan önce de birkaç kez olmuştu bu olay. Hadi iş aksamasın diye servisle gidip toplu ulaşım aracıyla geri gelmişti. Ama şu anda 7 aylık bir kızım var ve hafta sonları bakacak kişi bulmak zor. Bir de dediğim gibi fabrikaya gidip saatlerce boş boş oturup yüklemenin yapılmasını beklemek de var. Genel de de böyle oluyor. Bir de bu olay rutine binerse çok büyük sıkıntı olacak.
    Cevap için teşekkürler

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.cemmm, yanlış anlaşılmak istemem, amacım tahrik etmek veya germek değil kesinlikle.
    açtığınız diğer konuda düşünce olarak ters düşmüş olsak ta o konuda da söyleştiğimiz gibi, yasayla tanınmış haklardan biridir emziren kadın çalışana fazla çalışma yaptırılamaması konusu da. Elbette bu hak sahibi , hakkını kullanmak , korumak isteyecektir.
    Önceki konudaki düşüncelere baktığımızda, evlendiği için ayrılan kadın çalışana tazminat ödemekten kaçan bir işveren , süt izni kullanımı konusunda anlaştğı bir çalışanından cumartesi günü işe gelmesini istediğinde , hayır yanıtı aldığında bir takım tepkiler verecektir. Vereceği bu tepki veya uygulayacağı taktik te eşinizin canını sıkacak, onu yoracak. Öncelikle bu yorgunluğa hazırlıklı olmanızı , fevri davranmamanızı öneririm.

eşiniz bu fazla çalışmayı yapmayabilir, buna hakkı var. sonuçlarını siz de çok iyi tahmin ediyorsunuzdur zaten.
    Bu fazla çalışmaya giderse ne olur, sonrası için ne yapılabiliri düşünmeniz gerekir derim ben.
    Ben olsam giderdim, gider benden bekleneni yapar, pazartesi günü de bu durumun sıkıntılarını açıklar, bir çözüm bulunması için talepte bulunur, öneride bulunurdum.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.cemmm, yanlış anlaşılmak istemem, amacım tahrik etmek veya germek değil kesinlikle.
    açtığınız diğer konuda düşünce olarak ters düşmüş olsak ta o konuda da söyleştiğimiz gibi, yasayla tanınmış haklardan biridir emziren kadın çalışana fazla çalışma yaptırılamaması konusu da. Elbette bu hak sahibi , hakkını kullanmak , korumak isteyecektir.
    Önceki konudaki düşüncelere baktığımızda, evlendiği için ayrılan kadın çalışana tazminat ödemekten kaçan bir işveren , süt izni kullanımı konusunda anlaştğı bir çalışanından cumartesi günü işe gelmesini istediğinde , hayır yanıtı aldığında bir takım tepkiler verecektir. Vereceği bu tepki veya uygulayacağı taktik te eşinizin canını sıkacak, onu yoracak. Öncelikle bu yorgunluğa hazırlıklı olmanızı , fevri davranmamanızı öneririm.

eşiniz bu fazla çalışmayı yapmayabilir, buna hakkı var. sonuçlarını siz de çok iyi tahmin ediyorsunuzdur zaten.
    Bu fazla çalışmaya giderse ne olur, sonrası için ne yapılabiliri düşünmeniz gerekir derim ben.
    Ben olsam giderdim, gider benden bekleneni yapar, pazartesi günü de bu durumun sıkıntılarını açıklar, bir çözüm bulunması için talepte bulunur, öneride bulunurdum.
    Ben de zaten öyle yapmasını söyledim eşime. İşe gidince bu durumun sıkıntı olduğunu ve bir çözüm bulunmasını istemesini konuştuk. Ev ve iş yeri arası 30 km. O da otobandan gidilirse. Zaten gidip gelme yol masrafı zaten 20 TL. Aracın yıpranması hariç. Hadi işin maddi boyutunu geçtim ama 7 aylık bir bebek var bir de ortada. Hadi ben cumartesileri çalışmasam götürürüm ben işe ben orada çocukla ilgilenirken o da işini yapar ama öyle bir şey de yok. Ki cumartesi günü araç bana lazımdı. İş yerinden de araç ayarlayacaklardı ama onu da ayarlamakta zorluk çıktı. Dolayısıyla eşim o akşam eve gelmeyip annesinde kaldı.

Cevap için teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)