taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Prime Esas Kazanç Beyan Talep Formu neden kullanılır.?

Prime Esas Kazanç Beyan Talep Formu neden kullanılır.?

Merhaba; Arşivi düzenlerken işverenim adına aşağıdaki şekilde bir formla sgk ya başvurulmuş. Bu form hangi durumlarda kullanılıyor.

PRİME ESAS KAZANÇ BEYAN TALEP FORMU
    1479 / 2926 sayılı Kanuna tabi aktif sigortalı olarak prim ödemekteyim.
    5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (g) bendine göre belirlenen prim oranlarının
    hesabına esas tutulan 82 inci maddeye göre tespit edilen prime esas günlük kazancın
    alt sınırı (asgari ücretin otuzda biri) ile üst sınırı (günlük kazancın alt sınırının 6,5
    katı) arasında günlük kazanç tutarım ?????.. TL?dir.
    Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca, işyerimde fiilen yapılan
    tespitlerden ve kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince
    yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelerden; prime esas kazancımın kuruma
    bildirilmediği veya eksik bildirildiğinin tespit edilmesi halinde Kurumca mevzuat
    hükümleri doğrultusunda uygulanacak ceza ve yaptırımları kabul ediyorum
    İşyerimde İşçi Çalıştırmıyorum (?)
    İşyerimde İşçi Çalıştırıyorum (?)
    Adı

Şenkayalı

Ynt: Prime Esas Kazanç Beyan Talep Formu neden kullanılır.?

merhaba ;

bu form 4b liler ( bağkur) için verilmekte

5510 sayılı Kanunun değişik 80 inci maddesi gereğince, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıların aylık prime esas kazançları, 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katı olacaktır. Bu sigortalılar tarafından Kuruma aylık olarak prime esas kazanç beyanında bulunulur. Sigorta primine esas kazanç sınırları dâhilinde yapılan ödemeler ödemenin ait olduğu ay için beyan olarak kabul edilir. Bu ay için başkaca beyanları dikkate alınmaz. İlişkin olduğu aya ait primini süresinde ödemeyen veya bu süre içinde yazılı beyanda bulunmayan sigortalının primleri, asgari aylık prime esas kazanç üzerinden tahakkuk ve tahsil edilir. 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişi, aynı zamanda işveren ise, beyan edeceği aylık kazancı, çalıştırdığı sigortalıların prime esas günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamaz. Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalılardan günlük kazancı en yüksek olan sigortalının otuz günlük prime esas kazancından düşük olduğu tespit edilen sigortalıların aylık prime esas kazançları, tespit edilen kazanç düzeyine çıkartılarak aradaki prim farkı, 89 uncu madde hükümlerine göre gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)