kamu işçi maaş

Konu: Çalışma belgesi

  1. #11
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Çalışma belgesi

    Çalışanlardan kesilen gelir vergisi aslında yıllık vergidir.
    Eskiden matrahlar toplanıp diilimlere göre stopaj yapılırdı ve bu nednele yıl içinde nakil olduğu zaman kümülatif matrah yazısı istenirdi.
    Şu anda yapılan uygulamada ise yıl içinde birden fazla işverenden elde edilen ücret geliri kavramı vardır.
    Bu şartları oluşan ücretli yıllık gelir beyanı vermek zorundadır. Ancak bu işverenin sorumluluğu değildir.

    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  2. #12
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    37

    Ynt: Çalışma belgesi

    Kümületif gelir vergisi matrafı yeni işe girişte sıfırlanır.Bu konu bir çok başlıkta tartışıldı.
    http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=36229.0

    Birincisi işveren işçinin vergisini artık takip etmek zorunda olmadığı gibi işçi de böyle bir şeyin
    gerekli olduğunu bilmiyordum direk bu işten kolaylıkla sıyrılır ve takibi de zor bir işlem olduğu
    için artık yeni işyerlerinde sıfırdan başlamaktadır.

  3. #13
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: Çalışma belgesi

    sanırım bu konuda da net bir açıklama yok. Bende sıfırdan başlamasından yanayım ama muhasebe müdürümüz önceki işyerinden alınacak kümülatif G.V. matrahından devam edilmesini söylüyor. Çok kararsız kaldım şimdi , hangisini yapmalıyım offffffffffff
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

  4. #14
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    37

    Ynt: Çalışma belgesi

    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

    Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.l6.01/GVK-103
    Konu : İşveren değiştiren personelin ücret gelirinin vergilendirilmesi hk.
    ?.

    Bağcılar-İSTANBUL

    İLGİ : ? tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde 2007 yılının 10.ayına kadar bir işyerinde çalıştığınızı, 01/11/2007 tarihinde bu işyerinden ayrılarak başka bir işyerinde işe başladığınızı, bu iki işyerinin birbiriyle ilişkisinin olmadığını, ancak yeni işyeriniz tarafından eski işyerinizden toplam gelir vergisi matrahını içeren yazı istendiğini belirterek farklı sektörde, tamamen bağımsız olarak faaliyet gösteren yeni işyerinizce ücretinizin vergilendirme aşamasında vergilendirmeye esas olacak toplam matrahın nasıl belirlenmesi gerektiği konusunda görüşümüz sorulmaktadır.
    Bilindiği gibi, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 61. maddesinde; ?Ücret işverene tabi ve belirle bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

    Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.............? denilmiş 62. maddede ise ?İşverenler hizmet erbabını işe alan, emir ve talimatları dahilinde çalıştıran gerçek ve tüzel kişilerdir.? hükmü yer almıştır.

    Diğer taraftan aynı Kanunun 86. maddesinde ise, ?(4842 sayılı Kanunun 9. maddesiyle 24/04/2003 tarihinden geçerli olmak üzere değişen şekli) (2003 yılı gelirleri dahil) Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmez.

    1- Tam mükellefiyette

    ????.

    b) Tek işverenden alınmış ve tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretler (4962 sayılı Kanunun 17/D maddesiyle değişen parantez içi hüküm 07/08/2003 tarihinden geçerli olmak üzere) (birden fazla işverenden ücret almakla beraber, birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerinin toplam 103. maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmayan mükelleflerin, tamamı tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretleri dahil)?? hükmü yer almaktadır.

    c) Vergiye tabi gelir toplamının (a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç 103. maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye?de tevkifata tabi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları?..hükmü yer almaktadır.

    Öte yandan, konuyla ilgili olarak 160 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde, ??Buna göre, bir hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret alması halinde, her bir işverenin ödediği ücretler, ayrı ayrı vergilendirilmektedir. Dolayısıyla vergi tarifesi, her bir işverenin ödediği ücrete, diğer işveren veya işverenlerin ödediği ücretle ilgilendirilmeksizin ayrı ayrı uygulanmaktadır. Ancak, söz konusu ücretlerin gayrisafi tutarları toplamının, Gelir Vergisi Kanununun 86. maddesinde belirtilen haddi aşması halinde, bu ücretlerin yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekmektedir.? açıklamalarına yer verilmiştir.

    Bu hüküm ve açıklamalara göre, yeni başladığınız işyerinde çalışacağınız süre içerisinde elde edeceği ücret gelirinin Gelir Vergisi Kanununun 61, 94 ve 103. maddeleri uyarınca vergilendirilmesi aşamasında daha önce çalışmış olduğunuz işyerinizden elde ettiğiniz kümülatif ücret matrahının yeni çalışacağınız işyerindeki süre içerisinde elde edeceğiniz ücret matrahı ile ilişkilendirilmemesi gerekmektedir. Bir başka anlatımla elde edeceğiniz ücretlerin tevkif suretiyle vergilendirilmesine esas olarak başlangıçta ?0? matrahın dikkate alınması gerekmektedir.
    Öte yandan, yıl içerisinde birinci işverenden almış olduğunuz ücretin hangisi olacağı tarafınızdan serbestçe belirlenecek olup, başkaca bir geliriniz olmaması şartıyla 2007 yılı içinde birinci işverenden sonraki ücretlerinizin toplamının 19.000YTL.?yi aşmaması halinde beyanname vermenize gerek bulunmamaktadır. Ancak, birinci işverenden sonraki ücret gelirlerinizin toplamının 19.000 YTL?yi aşması halinde ise birinci işverenden alınan da dahil olmak üzere ücret gelirinizin tamamının tarafınızdan yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmeniz gerekmektedir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim


  5. #15
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: Çalışma belgesi

    nerden bileceğim ben bu yazının gerçekten gelir idaresi başkanlığından yazıldığını. resmi kanallarla yapılan bir yönetmelik , tebliğ vs. varsa eğer onu paylaşın lütfen.
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

  6. #16
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Çalışma belgesi

    Kümülatif matrah uygulaması çoktan maziye gömüldü. Muhasebe müdürünüze biraz mevzuat karıştırmasını mesela bizim siteyi izlemesini önerseniz.
    Tabi 2010 yılı için 19000 değil sınır 22000 tl dir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #17
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: Çalışma belgesi

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Kümülatif matrah uygulaması çoktan maziye gömüldü. Muhasebe müdürünüze biraz mevzuat karıştırmasını mesela bizim siteyi izlemesini önerseniz.
    Tabi 2010 yılı için 19000 değil sınır 22000 tl dir.
    Valla bu güne kadar ben bildiğim uyguladım , şimdi beni uyarmasına rağmen yine kendi bildiğimi yaparsam nolur bilmem.
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

  8. #18
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Çalışma belgesi

    O zaman kendisine g.i.b ücretlerin vergilendirme rehberini bir zahmet hediye ediverin.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #19
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: Çalışma belgesi

    sayın güroy yeni bi konu başlığı açtım , lütfen bakar mısınız..? acil cevaba ihtiyacım var...
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İmzasız Çalışma Belgesi Hakkında...
    Konu Sahibi maniac_lord Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Eylül.2012, 16:38
  2. İşçi çalışma belgesi
    Konu Sahibi köksalkurtoğlu Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 01.Ekim.2010, 17:07
  3. SMMM Belgesi ile Bağımlı Çalışma
    Konu Sahibi mesafe Forum Konu Dışı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 02.Nisan.2010, 18:27
  4. Çalışma belgesi.?
    Konu Sahibi serhat durmus Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 06.Mart.2010, 14:00
  5. Çalışma Belgesi
    Konu Sahibi ceres Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 10.Nisan.2007, 13:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36