kamu işçi maaş

Konu: Ev hanımı iş yeri açarsa maaşından kesinti yapılır mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2011
    Mesajlar
    1

    Ev hanımı iş yeri açarsa maaşından kesinti yapılır mı?

    merhaba arkadaşlar annem ev hanımı babam vefat ettikten sonra babamın emekli maaşını annem alıyor. annemin adına iş yeri açarsam maaşında kesinti olurmu


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: Ev hanımı iş yeri açarsa maaşından kesinti yapılır mı?

    alıntıdır

    Ziya PERVER



    Dul aylığından Bağ-Kur?a destek primi ödemesi-Yaz tatiline denk gelen doğum izni



    --------------------------------------------------------------------------------

    Dul aylığından Bağ-Kur?a destek primi ödemesi
    SSK emeklisi iken vefat etmiş eşinden dolayı SSK?dan 12 yıldan beri dul maaşı alan kadın 4 yıldan beri bir işyeri açıp vergi mükellefi olmuş. Bu kadın 4 yıl öncesinden itibaren Bağ-Kur?a sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödeyecek mi? Çünkü, Bağ-Kur Kanunu?nun ek.20 maddesinin 3. fıkrasında; ?Diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan, 24. maddenin (I) numaralı bendinde belirtilen kapsamda çalışmaya başlayanlar, .............. SGDP öderler.? ifadesi yer alıyor.


    Bu kadın yaşlılık veya malullük aylığı almayıp sadece dul maaşı alıyor. Kanunun bu metninden sadece yaşlılık ve malullük maaşı alanlar yeniden çalışmaya başlarlarsa SGDP öderler anlamını çıkarabilir miyiz? Netice olarak bu kadın 4 yıl öncesinden itibaren destek primi ödeyecek mi? Ödeyecek ise geçmiş aylar için ödemediği primler için son çıkan yeniden yapılandırma kanunundan nasıl yaralanabilir? (Şükrü Sertbaş)

    Konunun bir ayağını siz zaten açıklamışsınız; dul aylığı alanlar Bağ-Kur?un 24 üncü maddesi kapsamına girecek bir iş yaparlarsa (yani vergi mükellefi olurlarsa, anonim şirket kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesi ya da limitet şirket ortağı iseler) Bağ-Kur?a sosyal güvenlik destek primi ödemezler. Ancak, aynı madde (1479/madde 24) gereğince normal Bağ-Kur?lu gibi Bağ-Kur?a prim ödemek zorundadırlar. Dul-yetim aylığı alanların diğer Bağ-Kur?lulardan hiçbir farkı yoktur ve Bağ-Kur?a prim ödeyerek ileride Bağ-Kur?dan şartları tamamlayarak emekli de olurlar. Bu sebeple bahsettiğiniz hanım için halen devam eden 5458 sayılı kanun gereğince prim affı için haziran ayı sonuna kadar müracaat ederek borçlarını taksitlendiriniz.



    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşçi Maaşından Ücret Kesinti
    Konu Sahibi kadirdiloglu Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Ekim.2015, 21:28
  2. Emekli Maaşından Kesinti
    Konu Sahibi ahmethamdi Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Ağustos.2011, 01:40
  3. Ev hanımı için iş yeri açma nasıl yapılır
    Konu Sahibi ebrub43 Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Kasım.2010, 23:31
  4. Emekli Olan Şirket Sahibinin Maaşından Ne Kadar Kesinti Yapılır?
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Nisan.2009, 14:05
  5. SSK lı Çalışan, İş Yeri Açarsa...
    Konu Sahibi cemoja Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 07.Mayıs.2007, 11:42

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36