kamu işçi maaş

Konu: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    Limited şirket ortağı olan ve yine aynı şirkette müdürlük yapan kişi bu çalışmasından dolayı brüt 3000 TL maaş alıyor. Şirket personelinden en yüksek maaş alan ise brüt 1500 TL.

    Şirket ortakları, kendi bağkur primlerini yukarıdaki hangi rakam üzerinden hesaplamalı? Ortaklara ödenen ücretler de dikkate alınacak mı?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482

    Ynt: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    dilediği tutardan ödeyebilir şirketin tüzel kişiliği ayrıdır

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    Alıntı smmmstajeri Nickli Üyeden Alıntı
    dilediği tutardan ödeyebilir şirketin tüzel kişiliği ayrıdır
    En azından 1500 TL üzerinden ödemesi gerektiği kesin. "İstediği tutardan ödeyebilir"den ne kastettiğinizi ve şirketin tüzel kişiliği ile ilgisini anlamadım?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482

    Ynt: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    mesela 20 000 tl gv matrahı olan bir avukat yada şahıs o tutar üzerinden 4 b primi ödemiyor

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    Alıntı smmmstajeri Nickli Üyeden Alıntı
    mesela 20 000 tl gv matrahı olan bir avukat yada şahıs o tutar üzerinden 4 b primi ödemiyor
    Arkadaşım bambaşka birşeyden bahsediyorsun. GV matrahından bahsetmiyorum ki.

    Şirket ortakları ödeyecekleri bağkur primlerini, şirketlerinde çalışan personel içinde en yüksek maaşı alanın maaş tutarı üzerinden hesaplamak zorundadır.

    Konu dağıldı, sorumu tekrar sorayım :

    Limited şirket ortağı olan ve yine aynı şirkette müdürlük yapan kişi bu çalışmasından dolayı brüt 3000 TL maaş alıyor. Şirket personelinden en yüksek maaş alan ise brüt 1500 TL.

    Şirket ortakları, kendi bağkur primlerini yukarıdaki hangi rakam üzerinden hesaplamalı? Ortaklara ödenen ücretler de dikkate alınacak mı?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482

    Ynt: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    sayın cerrah ben sizin ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum ama siz benim demek istediğimi anlamadınız sanırım.hatırladığım kadarıyla 5510 sayılı kanuna göre 4b li işverenler yanında çalıştırdıkları personelin en yüksek maaş alanından az prim ödeyemecekleridir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    5510 Sayılı Kanun

    Madde 80

    4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıların prime esas kazançları aşağıdaki şekilde belirlenir.

    a) Aylık prime esas kazanç, 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. Bu sigortalılar tarafından Kurumca belirlenen sürelerde aylık prime esas kazanç beyan edilir. Beyanda bulunmayan sigortalıların aylık prime esas kazancı, prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katı olarak belirlenir.

    b) Sigortalı aynı zamanda işveren ise aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalıların prime esas günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamaz. Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalının otuz günlük prime esas kazancından düşük olduğu tespit edilen sigortalıların aylık prime esas kazançları, tespit edilen kazanç düzeyine çıkartılarak aradaki farkın primi, 89 uncu madde hükümlerine göre gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilir.
    Bu hükme göre; en yüksek olanı tespit ederken şirketin herhangi bir ortağına ödenen maaşı da göz önünde bulunduracak mıyız? yoksa ortaklar, "çalıştırdığı sigortalı" tanımına girmez mi?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    bence 3.000 baz alınmalıdır. çünkü şirket ortağı da çalışması karşılığında gelir elde ediyor. yani bir çalışan.
    İşveren ise şirket, ortaklarından bağımsız bir kişilik. ortaklar sadece sermayedar,yatırımcı

    tabi yukardaki hususlar yorumdan ibarettir. Konuyla ilgili yasal bir düzenleme hatırlamıyorum
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    431

    Ynt: Bağkur Primi Hesaplamasında Şirketten Maaş Alan Ortağın Durumu

    Yalnız o 3000 TL SGK Prim ödenmiyor. Ödenirse 3000 TL üzerinde olabilirdi.

    Siz gene bir sigortayı arayın derim..
    Hayvan gibi çalış, insan gibi yaşa!  R-K

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2012, 16:24
  2. Cevap: 5
    Son Mesaj : 11.Aralık.2010, 13:10
  3. Babanın bağkur emekli aylığını alan kişinin SSK emeklilik durumu.?
    Konu Sahibi bacardi Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Ocak.2010, 00:02
  4. Cevap: 7
    Son Mesaj : 24.Kasım.2009, 20:17
  5. Ortağın Şirketten Kaçması
    Konu Sahibi syildiz42 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 09.Eylül.2009, 15:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36