kamu işçi maaş

Konu: 6111 syl kanunla gelen teşvik ve uygulama

6111 syl kanunla gelen teşvik ve uygulama

Şirket olarak 18 yaşından büyük kadın ve erkek işçi sitihdam ettik, bu kişiler üniversite mezunu. İşçileri işkurdan temin etmedik. Şimdi uygulamada ben nasıl bir yol ,izleyeceğim. Bildirgeleri verirken bu teşvikten yararlanabilirmiyim bu işçiler için? Ortamaya nasıl ilave edeceğim bu hesaplama nasıl yapılıyor?
    Bu işçiler için teşvikten yararlanmak mümkün mü? SGK'ya dilekçe ile başvurmak gerekiyor mu?
    Bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bir türlü gerekli bilgiyi alamıyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Ynt: 6111 syl kanunla gelen teşvik ve uygulama

çok seri sormuşsunuz sırasıyla cevap vermeye çalışiyim

1- e-bildirge sayfasında teşvikle ilgili bölüme girip faydalanmaları için kayıt yapmanız gerekiyor.
    2- nisan e-bildirgesi geçti. mayıs e-bildirgesini vermeden önce kayıtlarını yapmalısınız.
    3- ortalama konusu çok ilginç. sistem onunla ilgili bir kontrol yapıyor mu bilmiyorum. bir çok personel kontrol ettim hiç birisi için ortalamanın altındasınız demedi.
    4- şartları uyuyorsa mümkün.
    5- dilekçe gerekmiyor. online işlem yapıyorsunuz.
    6- sgk, teşvikle ilgili işlemin nasıl yapılacağını bir word dosyası ile açıklamış.

başka sorunuz?

işçi için yapılan bu güncellemenin borkodlu çıktısı, eğitim belgesini dilekçe ekinde sgk ya vermenizi talep ediyorlar

bir muamma var. eğitim belgesi yok/uyuşmamaktadır seçtik diyelim. yine dilekçe ile biz bu adamları teşvikten yararlandırıyoruz diye dilekçe verecek miyiz? vereceksek, online yaptığımız bir işlem için bunu yapmamız ne kadar saçma :-X

Merhabalar,

* 6 aylık ortalama alınırken firmanın alt işverenleri toplamı dahil ediliyor mu? yoksa ayrı ayrı olarak mı değerlendiriliyor?
    * eğitim belgesi yok/uyuşmamaktadır seçtiğimiz personellerin bazılarını sgk otomatik olarak onaylamış bazılarında da evrak teslim edilmesi gerekmektedir uyarısı çıkıyor. Bağlı bulunduğumuz SGK'yı aradık ama onlardan da net bir cevap alamadık. Böyle bir durumda karşılaşan var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.
    Teşekkürler..

arkadaşlar 4447 sk g 10 md göre gelen sgk işveren primleri teşvikindeki son altı aydaki işçi ortalamasına ek olarak istihdam şartını kendi yorumuma göre açayım diğer forumlardada dolaştım bende bu soru için fakat herkes birşey demiş benimde aklıma bir cevap geldi

kanun maddesi aynen şu şekilde
    işe alındıkları tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları, aynı döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları

son altı ay ortalmasına ek olarak derken zaten son altı ay ortalamasını aldığın zaman alacağın her kişi ortalamayı arttıracak ve ek istihdam olacak örneğin

kasım: 2 kişi
    aralık: 2 kişi
    ocak : 2 kişi
    şubat :2 kişi
    mart :2 kişi
    nisan :2 kişi

aritmetik ortalaması 2 kişi sizin alacağınız her eleman doğal olarak bu ortalamayı arttıracak

BANA GÖRE YUKARIDAKİ ÖRNEKTE ORTALAMA 2 BİZİM GİRİŞ YAPIP BİLDİRGEYİ VERECEĞİMİZ AYDA BU 2 OLAN ORTALMAYI GEÇMEK AŞAĞIDAKİ ÖRNEKDE ANLATMAYA ÇALIŞAYIM

kasım: 10 kişi
    aralık: 15 kişi
    ocak : 7 kişi
    şubat :8 kişi
    mart :12 kişi
    nisan :9 kişi

BU ÖRNEĞİN ARİTMETİK ORTALAMASI 10,17YANİ BİZ EĞER KANUNDAN YARARLANMAK İSTİYORSAK
    MAYIS SSK BİLDİRGESİNDE YAPACAĞIMIZ 1.İŞE GİRİŞ KANUN KAPSAMINA GİRMEYECEK ÇÜNKÜ ÇALIŞAN 10 KİŞİ OLACAK ORTALAMAMIZ İSE 10,17 MAYIS AYINDA ALACAĞIMIZ 2.KİŞİ KANUN KAPSAMINA GİRECEK ÇÜNKÜ ÇALIŞAN SAYIMIZA 11 OLACAK ORTALAMA 10,17 İDİ BU ORTALAMAYI GEÇİP ARTI İSTİHDAM ŞARTINI SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ

BENİM GÖRÜŞÜM BU ŞEKİLDE ELİNDE RESMİ BİR KAYNAĞI OLAN VARSA YAZARSA SEVİNİRİM

İYİ ÇALIŞMALAR

Lütfen mesajınızı küçük harfle yazınız. Aksi halde forum kurallarına uymadığı için silinecek.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)